Relacje z imprez kolejowych

-------------

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

11 lutego 2012 - WODNIK, Pociągiem do Aquaparku!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasa: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno - Wągrowiec - Gołańcz - Wągrowiec - Rogoźno - Oborniki - Poznań Strzeszyn - Poznań Główny.

wodnik_noca

Mroźna zima dała się nam wszystkim we znaki w ostanim czasie. Zaplanowana na pierwszy dzień zimowych ferii szkolnych w województwie wielkopolskim inauguracja sezonu Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl zapewne na długo pozostanie pasażerom w pamięci.
Pociąg WODNIK przejechał w dniu 11 lutego 2012 roku zaplanowaną trasę z Poznania do Wągrowca oraz Gołańczy i z powrotem, a zimowa aura dodała imprezie ciekawego charakteru i z pewnością pozwoli mile wspominać tę turystyczną wyprawę.
Punktualnie o 7:45 z toru przy peronie 2, nad którym powstaje nowoczesny budynek dworca kolejowego, odjechał pociąg WODNIK zabierając na swoim pokładzie pasażerów żądnych zimowych wrażeń. Mimo siarczystego mrozu (temperatura około 7:00 wynosiła około -18 stopni) humory pasażerom dopisywały, a nowoczesne wagony na codzień kursujące w pociągu RegioEkspres do Warszawy i Lublina, budziły ich zainteresowanie i podziw. Część z pasażerów miała kłopoty z planowym dotarciem do dworca z powodu opóźnień komunikacji miejskiej, spowodowanych zerwaniem sieci trakcyjnej, co skończyło się dla nich przymusowym ściganiem WODNIKa na pokładzie innych pociągów pasażerskich. Pogoda zweryfikowała także założenia dotyczące składu naszego pociągu - WODNIK z powodu silnego mrozu i zamarznięcia elementów wagonu został skrócony - nie pojechał z nami wagon salonka ze stanowiskiem z panoramiczną szybą, pozwalającą na obserwacje szlaku za pociągiem. Pasażerowie wykorzystywali do tego celu zwykły wagon umiejscowiony na końcu składu pociągu.
Pociąg był ciągnięty za to przez bardzo silną lokomotywę spalinową SP45, która gwarantowała ogrzewanie dla składu pociągu - pasażerowie nie odczuwali panujących na zewnątrz warunków, w wagonach było ciepło i przyjemnie.

Pierwsze minuty przejazdu WODNIKa pozwoliły pasażerom na obejrzenie południowo - wschodnich rejonów Poznania, czyli Dębiny, Starołęki oraz ratajskich osiedli. Ciekawostką była powstająca właśnie na Franowie, w pobliżu dużego centrum handlowego, jedna z największych zajezdni tramwajowych w Polsce.
Pociąg przejechał wysoką estakadą - północną towarową obwodnicą Poznania, skąd oczom pasażerów ukazała się ciekawa perspektywa krajobrazu stolicy Wielkopolski. Pasażerowie podziwiali także kolejne wielkie osiedla - Winogrady i Piątkowo.
Dalsza trasa pociągu przebiegała przez Oborniki i Rogoźno, skąd WODNIK skierował się na wschód - odcinkiem wyremontowanej niedawno linii kolejowej do Wągrowca. Warto zwrócić uwagę, że był to pierwszy od początku roku przejazd pasażerskiego pociągu na tym odcinku. Na codzień kursują tu tylko składy towarowe, przede wszystkim przesyły wagonów do remontu oraz po remoncie w wągrowieckiej firmie zajmującej się przywracaniem taboru kolejowego do świetności.
Trzeba przyznać, że Wągrowiec i położone w jego granicach jezioro Durowskie w zimowej aurze prezentują się wspaniale. Bezchmurne niebo i piękna słoneczna pogoda, pomimo mrozu, zachęcała pasażerów WODNIKa do żwawego spaceru, pozwalającego zahartować organizm. Przewodnik prowadził grupę pasażerów uliczkami Wągrowca, najpierw do rynku, na którym widzieliśmy dobrze zabezpieczoną przed mrozem fontannę, która w wiosenne i letnie dni wita mieszkańców i turystów tańcząc w rytm muzyki. Wągrowiec mógłby starać się o tytuł miasta fontann, choćby za sprawą kolejnej fontanny tym razem umiejscowionej w samym korycie rzeki Wełny. Podczas zimowej aury, dzięki lodowej powłoce, fontanna przekształca się i zmienia, pokazując jak wspaniałe formy może przybrać odpowiednio ukierunkowana przyroda. Efekty tego procesu podkreśla wieczorami odpowiednia iluminacja. Pasażerowie po obejrzeniu fontann skierowali się do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, w którym można było obejrzeć oprócz stałej wystawy związanej z lokalnymi eksponatami także wystawę czasową poświęconą optycznym eksperymentom, ciekawostkom i historii odkryć związanych z optyką. Pasażerowie WODNIKa mieli także okazję zwiedzić pocysterski klasztor, w którym największe wrażenie robiły podziemia ze szczątkami zakonników.
Kolejnym etapem wycieczki był przejazd grupy pociągiem do Gołańczy i wyprawa do tamtejszego XIV-wiecznego zamku, należącego niegdyś do Rodu Pałuków. W zimowej aurze grupę oprowadzał miłośnik Ziemi Gołanieckiej - Pan Sławomir Maciaszek.
Po powrocie WODNIKa do Wągrowca uczestnicy imprezy udali się autobusem do głównego celu wyprawy tj. Aquaparku, w którym czekała na nich możliwość skorzystania z basenów oraz groty solnej, a także kawiarnia i restauracja. Warto wiedzieć, że wągrowiecki kompleks jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Został pomyślany w sposób pozwalający na miłe spędzenie w nim czasu przez całe rodziny. Do dyspozycji klientów są basen rekreacyjny i sportowy, 80-metrowa zjeżdżalnia, rwąca rzeka, kraina bąbelkowa, jaccuzi, sauny i SPA, a także wspomniana grota solna z tężnią. W obiekcie znajdują się także siłownia, fitness club, centrum urody, salon masażu, fryzjer i centrum konferencyjne.


Pasażerowie po trzygodzinnych atrakcjach w kompleksie Aquaparku powrócili autobusem na dworzec kolejowy i wyruszyli przytulnie rozgrzanym składem pociągu WODNIK do Poznania. Pociąg punktualnie i bezpiecznie zameldował się na 5 peronie poznańskiego dworca głównego - zgodnie z rozkładem jazdy o 19:45.
Nie żegnamy jednak Wągrowca na długo, wrócimy tam jeszcze nie raz, a czekać tam będą na nas kolejne atrakcje przygotowane przez gościnne miasto i powiat. Dziękujemy wszystkim podróżnym za wspaniałą atmosferę na pokładzie pociągu i udaną wspólną wycieczkę w mroźnej, zimowej, ale słonecznej aurze. Zapraszamy także na kolejne imprezy z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl!

-----------------

29 grudnia 2011 - 1 stycznia 2012 - Pociągiem na Sylwestra!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasa: Poznań Główny - Leszno - Wrocław Główny - Wałbrzych Główny - Jelenia Góra - Szklarska Poręba.
Szklarska Poręba - Jelenia Góra - Wałbrzych Główny - Wrocław Główny - Leszno - Poznań Główny.

boczny_torKulminacją turystycznych wyjazdów pod znakiem Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w roku 2011 był zorganizowany w dniach od 29 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012 wyjazd sylwestrowo - noworoczny do Szklarskiej Poręby. Impeza zapisała się w pamięci uczestników bardzo pozytywnie, a jej bardzo dobre oceny z pewnością przyczynią się do rozwoju nowego segmentu naszej oferty tj. wyjazdów kilkudniowych organizowanych w ramach oferty turystycznych pociągów specjalnych.

Impreza została zorganizowana jako przejazd wyodrębnioną częścią ogólnodostępnego pociagu KAMIEŃCZYK. Powodem takiego rozwiązania, zastosowanego zamiast uruchomienia odrębnego składu pociągu była relatywnie niższa frekwencja, przy której koszty uruchomienia składu dzielone na pasażerów spowodowały znacząco wysoki koszt biletów. Zastosowane rozwiązanie wykorzystania wydzielonej części pociągu sprawdziło się doskonale - wesoły wagon pełen miłośników turystycznych przygód wszystkim pasażerom na długo zapednie w pamięć. Uczestnicy wyjazdu bez przeszkód pokonali także końcowy odcinek trasy pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą - tym razem spalinowym wagonem motorowym.

Przed wyjazdem dużym zmartwieniem uczestników wyprawy była pogoda, która także przez większą część podróży nie zachwycała. Należy przyznać, że widoki mijanych zdewastowanych stacji i przystanków kolejowych Dolnego Śląska w znaczący sposób podkreślane były od czasu do czasu padającym deszczem. Pasażerowie po dotarciu do Szklarskiej Poręby zostali zakwaterowani w gościnnym Domu Wczasowym BOŻENA, mieszczącym się w samym centrum tego górskiego kurortu. Część z nich jeszcze pierwszego dnia zwiedziła urocze miasteczko, przygotowane już na sylwestrowe szaleństwo.
Pamiętną chwilą wyprawy stał się poranek drugiego dnia imprezy - kiedy zaspanym oczom jej uczestników ukazała się bajkowa Szklarska Poręba zasypana śniegiem! Przyroda okazała się łaskawa - w ciągu nocy spadło około 20 cm śniegu, co spowodowało, że uczestnicy pociągu sylwestrowego zorganizowanego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl zapewne zapamiętają go na długo.
Uczestnicy przejazdu wykorzystali okazję do wspaniałej zabawy - większość z nich wybrała się na niezapomnianą przejażdżkę saniami zaprzęgniętymi w konie w kierunku bajecznego wodospadu Kamieńczyka. Wśród pasażerów byli także śmiałkowie, którzy dokonali zimowego wejścia na Szrenicę, będącą najwyższym szczytem w okolicy - co biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne (silny wiatr i bardzo duży opad śniegu) było nie lada wyczynem. Szczególne uznanie dla pani Natalii i pana Wojtka!
Wieczorne biesiady przy ciepłej herbacie były wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i opowiadania o pięknych doznaniach i niespotykanych wyczynach! Integracja grupy przebiegała fantastycznie, pasażerowie bawili się wyśmienicie.

Trzeci dzień imprezy rozpoczął się przygotowaniami do wieczornej zabawy sylwestrowej, członkowie wyjazdu zaopatrzyli się w niezbędne atrybuty - w tym między innymi sztuczne ognie i kolorowe baloniki. Dzięki przemiłej pani Marii - szefowej Domu Wczasowego BOŻENA impreza sylwestrowa miała wspaniałą oprawę - była świetna muzyka, ciekawe i oryginalne dekoracje sali balowej, a wystrój wnętrza dzięki układowi belek stropowych zabytkowego budynku nabrał typowego górskiego charakteru. Przedpołudnie uczestnicy wyjazdu poświęcili także na wyjazd pociągiem czeskiego przewoźnika do Harachova i Korenova - na knedliki i pivo! Uciechy było dużo - humory dopisywały.
Impreza sylwestrowa dostarczyła wszystkim uczestnikom dobrej zabawy, wiele śmiechu i z całą pewnością wpłynęła na wspaniałe samopoczucie. O północy wszyscy gremialnie wylegli przed budynek i podziwiali piekne efekty wystrzałów sztucznych ogni na ciemnym niebie, składając sobie wzajemnie noworoczne życzenia przy lampce tradycyjnego francuskiego szampana (rocznik 1959). Zaśnieżona Szklarska Poręba sprawiała wrażenie bajkowej, wręcz nierzeczywistej krainy, w której na kilkadziesiąt godzin uczestnicy wyjazdu sylwestrowego mogli znaleźć wytchnienie i zapomnienie od codzienności.
Dziękujemy Wam wspaniali i niezapomniani pasażerowie pociągu sylwestrowego za Wasze uczestnictwo w imprezie. Mamy świadomość, że jej powodzenie to przede wszystkim Wasza zasługa! Wasze zaangażowanie we współorganizację każdej z wycieczek i wspaniała współpraca przy ich trwaniu były gwarancją sukcesu całej imprezy. Dla tak wspaniałych pasażerów warto organizować kolejne imprezy turystyczne!
Droga powrotna do Poznania minęła bez przeszkód, odcinek ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry grupa pokonała spalinowym wagonem motorowym, by w Jeleniej Górze przesiąść się do oczekującego pociągu KAMIEŃCZYK, którym szczęśliwie wszyscy dotarli do swoich domów. Co warte zaznaczenia już po pierwszych kilku stacjach za oknami znikały bajkowe widoki zaśnieżonych górskich szczytów, a pojawiały się coraz częściej mokre i mniej zachęcające krajobrazy typowo jesienne. Po godzinie podróży o śniegu można było tylko pomarzyć - pozostały wspaniałe wspomnienia, które zapewne utrzymają sie na wiele miesięcy...

Aby przedłużyć te wspomnienia prezentujemy zdjęcia z sylwestrowej wyprawy do Szklarskiej Poręby, przesłane między innymi przez panią Natalię Kozicką (powyżej) oraz pana Zbyszka Marciniaka (poniżej), a także pana Bartka Sroki (galeria na samej górze tekstu), którym serdecznie dziękujemy za fotorelacje.


----------------

 

kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości