Relacje z imprez kolejowych

-------------

12 maja 2012 - WOJCIECH, Pociągiem na DNI PARY!

Organizatorzy: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl, Fundacja ERA PAROWOZÓW. 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Pobiedziska - Gniezno.
Gnizno - Pobiedziska - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

Pociąg WOJCIECH odczarował Gniezno! Wspominając dotychczasowe wizyty pociągów turystycznych organizowanych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl, które w Gnieźnie lub jego okolicach doświadczyły różnych przygód, przekładających się na punktualność pociągów, należy zauważyć, że WOJCIECH był jednym z najbardziej punktualnych pociągów z dotychczas zorganizowanych.


Zdjęcia autorstwa Zbigniewa Marciniaka przybliżą Państwu atmosferę przejazdu pociągiem WOJCIECH. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rysunki małych pasażerów pociągu, narysowane na jego pokładzie pod wpływem przeżyć w gnieźnieńskiej parowozowni!

12052012540Pociąg WOJCIECH był wyjątkowy pod wieloma względami. Jako pierwszy pociąg w naszej ofercie pociągów rozpoczynających bieg na stacji Poznań Główny był on w pełni zestawiony z historycznego taboru - tj. z dwuosiowych wagonów pasażerskich serii C oraz Ci, a także parowozu Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Lokomotywa została wyprodukowana w połowie XX wieku, wagony w latach 30-tych XX wieku. Pasażerowie oraz wielu przypadkowych obserwatorów - na stacjach, na drogach przy torach kolejowych, a nawet na łąkach i polach, mijanych na trasie przejazdu pociągu - z zachwytem obserwowali historyczny skład pędzącego pociągu.
Pociąg WOJCIECH punktualnie o 11:55 wyruszył z II peronu odnawianego głównego dworca kolejowego w Poznaniu. Pociąg przebył trasę przez Poznań Starołękę do planowego postoju na stacji Poznań Franowo. Na tej potężnej stacji towarowej pasażerowie mieli okazję dobrze przyjrzeć sie wszystkim detalom historycznych wagonów i odnowionemu parowozowi Ol49-69, który parę tygodni temu wrócił do służby z gruntownego remontu. Trzeba przyznać, że lokomotywa prezentuje się doskonale! Wygląda i pracuje tak, jakby dopiero została wypuszczona z linii produkcyjnej!
W dalszej drodze skład pociągu zatrzymał się na chwilę w Pobiedziskach, skąd ruszył do Gniezna, w którym czekała na niego grupa zainteresowanych mieszkańców miasta i okolic. Już setki metrów przed samą stacją w Gnieźnie, wzdłuż torów, z aparatami fotograficznymi i kamerami, czekali uśmiechnięci ludzie, dla których przyjazd pociągu WOJCIECH był niesamowitym wydarzeniem. Niegdyś parowozy były standardowym widokiem w tych okolicach, dziś było to niespotykaną na codzień atrakcją. Mamy nadzieję, że DNI PARY i przyjazd pociągu WOJCIECH, będą kontynuowane w przyszłości.
Pasażerów WOJCIECHa przywitała grupa muzyczna grając na trąbkach. Główny organizator DNI PARY - pan Krzysztof Modrzejewski z Gniezna -witał pasażerów na peronie 3 dworca Gniezno, po czym zaprosił wszystkich do zwiedzania kompleksu parowozowni. W ramach zwiedzania można było obejrzeć potężne hale parowozowni, suwnice umożliwiające niegdyś przenoszenie elementów całych parowozów, wieżę wodną, zachowany żuraw do ładowania węgla do parowozów, obrotnicę, budynki zaplecza technicznego i socjalnego.
Ważnym elementem zwiedzania było podziwianie prawdziwego parowozu na obrotnicy oraz uzupełniania wody przez dzielną brygadę strażaków. Po obróceniu parowozu na obrotnicy (umożliwiającego późniejszy powrót pociągu do Poznania z parowozem kominem naprzód) parowóz przejechał na bocznicę obok torów Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej - gdzie nastąpiło "Spotkanie Dużego z Małym" czyli dwóch parowozów tj. normalnotorowego Ol49 i wąskotorowego Px48!
Po atrakcjach typowo kolejowych pasażerowie pociągu w ramach wolnego czasu zwiedzili miasto. Pociąg WOJCIECH odjechał z Gniezna o 17:45 i po zatrzymaniu na stacjach w Pobiedziskach, Kobylnicy, Poznaniu Wschód oraz Poznaniu Garbary dojechał punktualnie do Poznania Głównego. Na jednej ze stacji po drodze wszyscy pasażerowie wysiedli z pociągu na peron, grupa spotkała się przy parowozie, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia.


Dziękujemy za nadesłane zdjęcia z przejazdu pociągu WOJCIECH i DNI PARY w Gnieźnie (powyżej materiał Pana Artura Wieczorka, poniżej zdjęcia autorstwa Panów Pawła Dragana i Tomasza Torz).

 
Impreza w Gnieźnie pozwala mieć nadzieję na ożywienie wielkiego i pięknego kompleksu parowozowni w tym mieście. Pasażerowie pociągu i mieszkańcy tłumnie odwiedzający parowozownię w trakcie DNI PARY, a także chętnie korzystający z przejazdu pociągami turystycznymi z parowozem, już zagłosowali za budową nowego produktu turystycznego w Gnieźnie!
Dziękujemy pasażerom za udział w przejeździe pociągu WOJCIECH, za wszystkie sugestie i uwagi, wyrazy radości i zaangażowanie we współtworzenie projektu. Szczególnie dziękujemy i zapraszamy do korzystnia z oferty kolejnych pociagów turystycznych!
Materiał filmowy udostępniony w ogólnodostęponych zasobach internetowych:
FILM1 - Przejazd pociągu WOJCIECH przez most na Warcie, autor Artur Wieczorek;
FILM2 - Przejazd pociągu WOJCIECH przez stację Fałkowo, autor Artur Wieczorek;
FILM3 - Odjazd pociągu WOJCIECH ze stacji Poznań Franowo, autor Artur Wieczorek.

-------------

12 maja 2012 - SOKÓŁ, Pociągiem na majówkę!

Organizatorzy: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl, Fundacja ERA PAROWOZÓW. 

Trasa: Gniezno - Września - Gniezno.

CiW ramach zorganizowanych w gnieźnieńskiej parowozowni DNI PARY w dniu 12 maja z Gniezna do Wrześni wyruszył turystyczny pociąg specjalny SOKÓŁ. Skład był zestawiony z historycznych, dwuosiowych wagonów pasażerskich oraz parowozu Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Pociąg przewiózł około 200 pasażerów na lokalnej trasie kolejowej, wzdłuż której wielu miłośników kolei czekało na jego przejazd z aparatami fotograficznymi i kamerami - widok składu RETRO w tych okolicach to nie lada atrakcja.
Po krótkim postoju na stacji we Wrześni pociąg SOKÓŁ przestawił się na tor wyjazdowy, po czym odjechał w kierunku powrotnym do Gniezna.
Pociąg SOKÓŁ został zorganizowany w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl jako pociąg RETRO. Dziękujemy pasażerom za wspólną podróż i zapraszamy do kolejnych przejazdów pociągami turystycznymi.

-------------

05 maja 2012 - WODNIK, Pociągiem do Aquaparku!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno Wlkp. - Wągrowiec - Gołańcz - Wągrowiec - Rogoźno Wlkp. - Oborniki - Poznań Strzeszyn - Poznań Główny.

DSC00375Przejazd pociągu WODNIK organizowanego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl odbył się 5 maja 2012 roku już po raz czwarty w historii. Inauguracja przejazdów nowoczesnym składem zestawionym z klimatyzowanych wagonów oraz spalinowej lokomotywy SU45 miała miejsce w lipcu 2011 roku i od tego czasu pociąg zyskał swoich stałych pasażerów, do których dołączają kolejne osoby - tworząc za każdym razem bardzo zgraną gromadkę!
Prezentujemy Państwu zdjęcia z wycieczki pasażerów WODNIKa - na trasie do wągrowieckiego Aquaparku i gołanieckiego zamku. Autorem zdjęć jest pan Grzegorz Śnieciński, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie materiału.


Specjalnie z okazji przejazdu pociągu WODNIK samorządowcy z miasta i powiatu w Wągrowcu zamówili piąkną, słoneczną pogodę, która towarzyszyła WODNIKowi w czasie całego dnia - dopiero Poznań przywitał nas burzą z piorunami i deszczem, które zapowiadały się ciemnymi chmurami już w czasie przejazdu przez Rogoźno Wlkp. i Oborniki.
DSC00374WODNIK w czwartej już edycji podobnie jak w przypadku poprzednich przejazdów zabrał pasażerów w ciekawą wyprawę dookoła Poznania - przez jedną z największych towarowych stacji kolejowych w Polsce tj. Poznań Franowo oraz przez pólnocną obwodnicę miasta. Pociąg przejechał przez Oborniki i Rogoźno Wlkp. po czym pokonał nieczynną w ruchu pasażerskim linię kolejową Rogoźno - Wlkp. - Wągrowiec. W Wągrowcu pasażerowie mieli okazję do zwiedzenia cioekawej wystawy fotograficznej poświęconej Wągrowcowi i jego przeszłości, a także stałej ekspozycji tutejszego muzeum. Niejako stałym punktem programu zwiedzania była też wizyta w Klasztorze Cystersów z podziemiami, w których spoczywają zakonnicy.
Po dwugodzinnym pobycie w Wągrowcu pasażerowie WODNIKa pojechali do Gołańczy, gdzie znani z umiłowania dla Ziemi Gołanieckiej - pani Anna Kabacińska z Regionalnej Izby Tradycji oraz pan Sławomir Maciaszek, przewodnik z Gołańczy - z pasją opowiadali o dziejach miasta Gołańczy i regionu. Grupa odwiedziła okolice XIV-wiecznego zamku, chętni odbyli także krótką wycieczkę po miasteczku. Poniższe zdjęcia z wizyty w Gołańczy przesłał nam pan Sławomir Maciaszek. Serdecznie dziękujemy!

Po powrocie do Wągrowca pasażerowie zostali przewiezieni autobusem do Aquaparku. Pasażerowie skorzystali z basenów oraz groty solnej, był także czas na ciepły posiłek i leżakowanie nad jeziorem. Chętni na dworzec udali się piechotą, pozostałych przewiózł ponownie autobus. Punktualnie o godzinie 19:00 WODNIK wyruszył w trasę do Poznania. W tym momencie na niebie pojawiły się ciemne chmury zwiastujące burzową pogodę. Nie miało to jednak wpływu na humory pasażerów, którzy przygotowywali się do wysłuchania krótkiego koncertu jednego z pasażerów - solisty poznańskiego chóru - dziękujemy panu Stanisławowi Ferenc za występ!
Dziękujemy wszystkim pasażerom WODNIKa za wspaniałą atmosferę na pokładzie pociągu i w trakcie całej wycieczki.
Poniżej prezentujemy refleksje naszej stałej uczestniczki - pani Stanisławy Ferenc. Dziękujemy za ich napisanie i nadesłanie!

WODNIK  (bis) 5 maja 2012r.

Wągrowiecka fontanna posmutniała,
Na nasz widok nie zatańcowała.
Turystyka kolejowa popularności nabrała,
Coraz młodszych turystów sobą zainteresowała.
Pięciomiesięczne dziecię pierś ssało
I zabytek cysterski oglądało.
W Aqua Parku ratownicy się przerazili,
Gdy tyle luda zobaczyli.
Wnet siły wzmocnili.
Oczy, jak radary wytężali,
Wokoło basenu biegali,
Kąpiących pilnowali,
Czy się wodą nie opili  i o dno nie zahaczyli.
Jedna turystka chrabąszcza w portkach przemyciła,
Aerobik z nim ćwiczyła.
W wągrowieckim autobusie wszyscy się zintegrowali,
Nawet  na kolana powsiadali,
Może i na  „barana”,ja tego nie widziałam,
Bo przy kierowcy na schodach siedziałam.
Pogoda posmutniała,
I z płaczem nas żegnała.
Pasażerowie z wyjazdu się radowali,
Kierownictwu TurKola arie zaśpiewali.
Dziewczyny z Obsługi Pociągu,do Rawicza pojechały.
Dla ochrony, kolegę z Warszawy zabrały.
I ja Wodnikiem jechałam,
W salonce dobrą kawę piłam,
Tu podsłuchałam, tam podpatrzyłam,
I to wszystko w jedną całość skleciłam.
Stanisława Ferenc
-------------

28 kwietnia 2012 - CEGIELSKI, Pociągiem na Paradę Parowozów!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny.

Tradycyjnie już z okazji kolejnej, tym razem XIX Parady Parowozów na trasie z Poznania do Wolsztyna pojawił się skład ciągnięty przez zabytkową lokomotywę parową z wolsztyńskiej parowozowni. Pociąg CEGIELSKI cieszył się w tym roku bardzo dużą popularnością, składał sie aż z 8 wagonów, na jego pokładzie podróżowało ponad 550 pasażerów.
Pociąg CEGIELSKI po raz pierwszy był organizowany według formuły Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pasażerowie otrzymali bilety kartonikowe, stylizowane zgodnie z tradycją na wzór biletów stosowanych w Polskich Kolejach Państwowych w drugiej połowie XX wieku. Skład pociągu był wyposażony w wagon restauracyjny, z którego chętnie korzystali zarówno młodzi jak i nieco starsi pasażerowie - którzy tego dnia z niecierpliwością oczekiwali dotarcia do stolicy parowozów - WOLSZTYNA.
Pociąg CEGIELSKI pokonał trasę z Poznania do Wolsztyna i z powrotem praktycznie zgodnie z rozkładem jazdy, zatrzymując się na trasie tylko w Grodzisku Wielkopolskim. Skład był ciągnięty przez parowóz Ol49, który pomimo ciągniętych 8 wagonów bez problemów osiągał zakładane prędkości i rozkładowy czas przejazdu.
Przedstawiamy Państwu zdjęcia z przejazdu pociągu CEGIELSKI, a także odnośniki do stron internetowych, na których miłośnicy parowozów umieścili bardzo ciekawe filmy pokazujące przejazd pociągu.


Autorką zdjęć jest Katarzyna Mikołajczewska, której serdecznie dziękujemy za udostępnienie materiału.
Materiał filmowy udostępniony w ogólnodostęponych zasobach internetowych:
FILM1 - Wyjazd pociągu CEGIELSKI ze stacji Poznań Główny, autor alfajet777;
FILM2 - Wyjazd pociągu CEGIELSKI ze stacji Poznań Główny, autor konkretniak91;
FILM3 - Pociągi specjalne uruchamiane z okazji Parady Parowozów, autor MrPitagoras1989.
 

-------------

28 kwietnia 2012 - HIPOLIT, Pociągiem na widowisko "Światło, Dźwięk, Para"!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny.

Bardzo duże zainteresowanie trwającą w dniach 28 i 29 kwietnia w Wolsztynie Paradą Parowozów spowodowało, że tradycyjny przejazd pociągu CEGIELSKI okazał się niewystarczający pod względem liczby dostępnych miejsc dla pasażerów. Postanowiliśmy zatem uruchomić dodatkowy skład na tej samej trasie tj. pomiędzy Poznaniem a Wolsztynem. Pociąg został uruchomiony w sposób umożliwiający dodatkowo obejrzenie widowiska "Światło, Dźwięk, Para". Wyjazd HIPOLITA z Wolsztyna zaplanowano na godzinę 23:05, tj. po zakończeniu widowiska.
Pasażerowie korzystający z pociągu HIPOLIT mieli do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych składów kursujących po polskich torach - wagony te bowiem kursują na codzień w połączeniu REGIOekspress pomiędzy Szczecinem i Poznaniem a Warszawą i Lublinem. Pociąg był ciągnięty przez lokomotywę spalinową SU45.
Przedstawiamy kilka zdjęć z przejazdu pociągu HIPOLIT, autorami są Krzysztof Lubiński i Piotr Rachwalski - dziękujemy za materiał.

Poniżej przedstawiamy Państwu wiersz jednej z pasażerek pociągu HIPOLIT - której sedecznie dziękujemy za jego napisanie i przesłanie

HIPOLIT 28 kwietnia 2012 r.

Przedszkolaki i szkolniacy z rodzicami
I dziadkami z radością do Wolsztyna jechali.
Czarne kolosy, jak magnes przyciągały.
W lokomotywach jest jakaś siła,
Która tłumy zgromadziła.
Turystyka kolejowa dodatkowo
HIPOLITA zorganizowała,
Aby brać poznańska Paradę obejrzała.
Niektórzy z wyjazdu bardzo się radowali,
Transparentem wszem i wobec obwieszczali,
Że TurKol z Hipolitem się zbratali,
Na Paradę Parowozów mieszczuchów zabrali.
Kolosy, jak panienki w czarne sukienki
Się przebrały,
Jedna wyróżnić się chciała,
Na zielono się przebrała.
Jedynkami i dwójkami z wdziękiem się toczyły
Na końcu razem się połączyły.
Z radości piszczały i gwizdały,
Czasem parę puszczały.
Przed wiaduktem respekt miały,
Gdy pod niego wjeżdżały,
Przeraźliwie gwizdały, czarną zasłoną się owijały.
Nawet Niemcy z Hanoweru i Berlina,
W wagonach retro przyjechali,
Paradę podziwiali,
Choć jedną pasażerkę do szpitala zabrali.
Niektórzy RYSZARDEM w Świat westernu się udali,
Na drewnianych ławkach do City Rakoniewic pojechali.
O dziwo na niewygody nie narzekali.
Jak za dawnych lat bywało,
Wagonami trzęsło i skrzypiało.
Niektórym Piękna Helena frajdę zrobiła,
Gdy po polskich monetach się potoczyła.
Dzieci radość miały, gdy parowozy w środku zwiedzały.

Opaleni, zakurzeni, z wyjazdu zadowoleni
Turyści do Poznania wracali,
Na koniec pieśni od pasażera wysłuchali.

Stanisława Ferenc

-------------

14 kwietnia 2012 - PIERNIK, Pociągiem do Torunia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasa: Poznań Główny - Gniezno - Trzemeszno - Inowrocław - Toruń Miasto - Inowrocłąw - Trzemeszno - Gniezno - Poznań Główny.

Inauguracja sezonu z pociągami specjalnymi ciągniętymi przez parowozy w roku 2012 miała miejsce 14 kwietnia na trasie z Poznania Głównego do Torunia Miasto. Pasażerów do skorzystania z przejazdu pociągiem turystycznym nie odstraszyły niezbyt zachęcające prognozy pogody, które nie dawały zbyt dużych szans na pogodne niebo bez deszczu. Jak się jednak okazało pogoda dopisała w stopniu wrecz wymarzonym na wycieczkę - było słonecznie, jak na kwietniową porę wręcz ciepło, a deszczu nie było wcale.Mglisty poranek nie zapowiadał tak przyjemnego dnia. Może mglista aura miała wpływ na realizację planowego ułożenia drogi przejazdu dla najszybszego polskiego parowozu - Pm36-2 - Pięknej Heleny, która już około godziny 3:00 w nocy wyjechała z Wolsztyna do Poznania, aby poprowadzić stąd skład PIERNIKa do Torunia. Zapewne zasmucony zamgleniem dużurny ruchu jednej ze stacji na trasie między Wolsztynem a Poznaniem zatrzymał parowóz pod semaforem powodując w ten sposób jego opóźniony przyjazd do Poznania. Pomimo ciężkiej pracy wielu ludzi - w tym maszynistów, rewidentów, serwisantów i całej ekipy organizującej przejazd PIERNIKa niestety błąd jednego człowieka spowodował, że już ze stacji początkowej pociąg wyruszył z kilkunastominutowym opóźnieniem. Pociąg PIERNIK dotarł do Gniezna, gdzie pasażerowie mieli okazję do zwiedzenia kompleksu zabytkowej parowozowni. Przewodnik oprowadził grupę blisko 450 osób po terenie i budynkach parowozowni - w której niegdyś stacjonowało kilkadziesiąt maszyn! Wielu pasażerów zaplanowało powrót do Gniezna i znacznie dłuższe zwiedzanie podczas zaplanowanych na połowę maja DNI PARY.Z Gniezna pociąg wyruszył przez Trzemeszno, Mogilno, Inowrocław do Torunia. Na wielu stacjach pociąg był fotografowany przez miłośników kolei, często goniących go samochodami przez wiele kilometrów - wiele zdjęć i filmów dostępnych jest w zasobach internetowych - aby je zobaczyć wystarczy poszukać przy pomocy dowolnej wyszukiwarki internetowej. Pasażerowie i lokalni mieszkańcy na stacjach mieli okazję podziwniać uzupełnianie wody w parowozie przez strażaków - między innymi w Gnieźnie i Trzemesznie. Dzielnym strażakom dziękujemy za ich pracę i cierpliwe oczekiwanie na zabytkową "Piękną Helenę" w celu zapełnienia jej zbiorników.Pociąg dotarł do stacji Toruń Miasto, na której pasażerowie zostali podzieleni na 10 grup wycieczkowych i z przewodnikami rozpoczęli zwiedzanie przepięknej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Na długo w ich pamięci pozostanie zapewne wizerunek pieknej panoramy miasta znad Wisły, a wspomnienie Bulwaru Filadelfijskiego, Krzywej Wieży, imponujących Murów Miejskich czy niezależnych Rynków Starego i Nowego Miasta przypomni zapewne smak znakomitych toruńskich pierników! Po kilku godzinach zwiedzania miasta pasażerowie dotarli do pociągu, który wrócił właśnie z przejażdżki z Bydgoszczy, w którą zabrał blisko 350 kolejnych pasażerów spragnionych sentymentalnych podróży pociągiem ciągniętym zabytkowym parowozem. Po kolejnym uzupełnieniu wody w parowozie pociąg wyruszył w podróż powrotną do Poznania. Na trasie niesamowite atrakcje czekały na pasażerów w malutkim Trzemesznie - w którym kilkaset osób oczekiwało na stacji kolejowej z muzyką, śpiewem i tańcami! Takiego powitania nie mieli jeszcze pasażerowie żadnego pociągu uruchamianego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl! Dziękujemy mieszkańcom Trzemeszna za niezapomniane chwile! Wrócimy do Was na pewno! Nawet wozy strażackie z Trzemeszna, których syreny zazwyczaj zarezerwowane są na ostrzegawcze sygnały podczas odjazdu PIERNIKa wtórowały Pięknej Helenie akompaniując jej gwizdom i buchającej parze!
Zapraszamy do obejrzenia FILMU przesłanego przez autora o pseudonimie konkretniak91.
FILM - Przejazd pociągu PIERNIK, autor konkretniak91;


Zdjęcia są autorstwa pana Zbyszka Marciniaka - serdecznie dzękujemy!
Niestety w Gnieźnie wskutek uszkodzenia sprężarki w parowozie dalsza jazda PIERNIKA w dotychczasowym kształcie musiała się zakończyć - i pasażerowie kontynuowali podróż do Poznania składem elektrycznym. Wielu spośród nich pytało z zaniepokojeniem o stan parowozu martwiąc się o to, jak szybko wróci on do pracy. Uspokajamy, że Piękna Helena powróciła do Wolsztyna już w niedzielne południe i szybko wraca do sił - pod okiem serwisantów. Już niebawem znów obejrzymy ją na Paradzie Parowozów w Wolsztynie!Wszystkim pasażerom pociągu PIERNIK serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę stworzoną przez nich na pokładzie pociągu - podróż z Wami to przyjemna kulminacja działań mających na celu rozwijanie turystyki kolejowej w naszym kraju. Jesteśmy pełni podziwu dla pomysłowości pasażerów, którzy w czasie wycieczek nie tylko tańczą i śpiewają, ale także recytują, a nawet zapraszają do przejazdu pociagami przy pomocy własnoręcznie wykonanych wcześniej transparentów! Warto się starać dla Was, Drodzy Pasażerowie!Przepraszamy za wszelkie niedociągnięcia jakie pojawiają się przy realizacji przedsięwzięć z pociągami turystycznymi - zapewniamy, że pracujemy nad poprawą oferty pod względem dostosowania jej do Państwa oczekiwań. Cieszymy się z coraz większego zainteresowania pociągami turystycznymi, które odwiedzają kolejne miejscowości i wszędzie witane są przez tysiące uradowanych ludzi. Jesteśmy do Państwa dyspozycji! Martwią awarie parowozów, które wymagają inwestycji, które umożliwią im dalszą bezawaryjną pracę - niemniej pamiętajmy, że właśnie poprzez wycieczki takie jak pociąg PIERNIK jesteśmy w stanie wspólnie ratować zabytki techniki przed zapomnieniem i smutnym końcem na bocznych torach. To właśnie zwiększające się zapotrzebowanie na przejazdy z parowozami pozwala na planowanie remontów i eksploatacji tych pięknych zabytków.Dziękujemy serdecznie Samorządom Województwa Wielkopolskiego, Miasta Torunia i Miasta Trzemeszna za wsparcie naszych działań - co pozwoliło na zorganizowanie kolejnej imprezy i przysporzenie wielu ludziom radosnych i niezapomnianych chwil!
Poniżej przedstawiamy Państwu wiersz jednej z pasażerek pociągu do Torunia - której sedecznie dziękujemy za jego napisanie i przesłanie

PIERNIK 14 kwietnia 2012 r.
Oj, tego dnia wiele się działo,
Nawet kierownictwo TURKOLA
Dodatkowych atrakcji nie przewidziało.
Mgła do Torunia nam towarzyszyła,
Około południa słońce odsłoniła.
Turyści transparentem PIERNIK witali,
Do Torunia po pierniki gnali.
Turyści kolejowi z Warszawy przyjechali,
Trudy podróży ich nie zrażały.
PIĘKNA HELENA powodzenie miała,
Przez całą trasę do zdjęć pozowała,
Nawet  bażanty jej się przyglądały.
A sarny dogonić ją zamierzały.
W Gnieźnie, strażacy jej pragnienie gasili,
A my stuletni zabytek  zwiedzili,
Zaniedbaną parowozownię ożywili.
Torunianie  tramwaj TRZEŹWY nam zaprezentowali.
Przewodnicy historią zabytków nie zanudzali,
Krótko i zwięźle informowali.
W Trzemesznie duzi i mali,
Tłumnie na dworcu nas witali.
Kapela Śmieszna z Trzemeszna
Na dworcu przez godzinę grała,
Przyśpiewkami do tańca zagrzewała.
Niektórzy tancerze,
Kilińskiego szabelki się wystraszyli,
W pudło od skrzypiec się skryli.
Strażacy czadu dali,
sygnałami i światłem Nas żegnali.
PIERNIKIEM 200 turystów jechało,
Najmłodsze niecałe 2 lata miało.
Smoczek ssało i parowozownię zwiedzało.
Nawet Anglicy kolejową turystyką się zainteresowali,
Wygodnie w przedziałach się rozlokowali,
Polskie pejzaże podziwiali.
PIĘKNA HELENA cały dzień się pociła,
na kilku stacjach
Pragnienie gasiła,
Sapała i gwizdała,
masę pary wyrzucała.
Pudziana pokonała,
siedem wagonów za sobą porwała.
Z kaprysów jest znana.
Przed Gnieznem humory odstawiła,
Sprężarkę do wytwarzania pary uszkodziła.
Wycieczka wspaniała była,
wiele wrażeń zostawiła
Stanisława Ferenc

-------------

14 kwietnia 2012 - KO-PIERNIK, Pociągiem wzdłuż Wisły!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasa: Toruń Miasto - Toruń Wschodni - Chełmża - Unisław - Bydgoszcz Główna - Solec Kujawski - Toruń Główny - Toruń Miasto - Toruń Wschodni.

Pociąg KO-PIERNIK to pierwsza impreza zrealizowana na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Można stwierdzić, że debiut wypadł zdecydowanie pomyślnie - humory pasażerów dopisywały, na stacjach pośrednich skład ciągnięty przez zabytkową lokomotywę z wolsztyńskiej parowozowni - Pm36-2, zwaną "Piękną Heleną" - był witany przez tłumy mieszkańców. Pasażerami pociągu byli przede wszystkim mieszkańcy województwa kujawsko - pomorskiego. Co ciekawe - byli to zarówno mieszkańcy Torunia, jak i Bydgoszczy, czy Inowrocławia i Włocławka, a spoza województwa nawet z Warszawy, Gdańska i Łodzi! Także część pasażerów pociągu PIERNIK z Poznania zdecydowała się na kontynuowanire podróży bliźniaczym KO-PIERNIKIEM.
Skład pociągu KO-PIERNIK zabrał około 350 pasażerów na spotkanie z przygodą i... strażakami jadąc najpierw linią kolei lokalnej do Bydgoszczy. Na stacjach w Ostaszewie i Unisławiu na KO-PIERNIKA oczekiwały drużyny Straży Pożarnej ze swoimi wozami bojowymi, z których napełniano wodą zbiorniki parowozu. Lokalni samorządowcy na stacjach w Ostaszewie, Chełmży i Unisławiu przygotowali atrakcyjne występy folklorystyczne, występowały zespoły akrobatyczne, zagrała orkiestra dęta, pasażerowie i mieszkańcy usłyszeli o historii lokalnych terenów. Wszędzie tłumy podziwiały najszybszy polski parowóz Pm36-2 z 1936 roku - "Piękną Helenę", króry był główną atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i pasażerów KO-PIERNIKA.


Ciekawym elementem trasy pociągu był przejazd przez kolejowo - drogowy most na Wiśle w Bydgoszczy Fordonie - gdzie wiele samochodów jechało równolegle do majestatycznie sunącego parowozu trąbiąc donośnie! Wjazd do Bydgoszczy Głównej odbywał się także przy asyście wielu setek mieszkańców, którzy specjalnie w celu obejrzenia niesamowitego żywego zabytku przyszli na dworzec kolejowy. Pasażerowie pociągu mielu okazję do obejrzenia makiety kolejowej oraz Izby Pamięci. Dalszą trasę pociąg KO-PIERNIK pokonał jadąc tradycyjną linią kolejową łaczącą obie stolice województwa tj. przez Solec Kujawski. Pociąg powrócił po kilkugodzinnej wycieczce do Torunia skąd w dalszą drogę ruszył już jako pociag PIERNIK - zabierając ze sobą ponad 400 osób do Poznania.
Wszystkim pasażerom pociągu KO-PIERNIK dziękujemy za wspólne niezapomniane chwile zabawy. Wasze ciepłe przywitanie pierwszej imprezy na terenie województwa kujawsko - pomorskiego świadczy o tym, ze warto planować kolejne wyprawy na te gościnne tereny. Szczególnie dziękujemy samorządom z powiatu bydgoskiego i z gminy Unisław oraz wszystkim brygadom Straży Pożarnej, bez których nie było by możliwe zorganizaowanie przejazdu pociągu z zabytkową "Piękną Heleną" w roli głównej! Wracamy za rok!

-------------kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości