Relacje z imprez kolejowych

-------------

11 sierpnia 2012 - POJEZIERZE, Pociągiem nad jezioro!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Buk - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Sieraków Wkp. - Międzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Buk - Poznań Główny.

Powtórka zorganizowanego po raz pierwszy w sierpniu 2011 roku pociągu turystycznego na gościnne Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie okazała się bardzo udaną imprezą nie tylko dla pasażerów pociągu, ale także dla lokalnych mieszkańców. Pociąg POJEZIERZE sprawnie i bez przeszkód, a co najwazniejsze punktualnie pokonał zaplanowaną trasę, budząc podziw w mijanych miastach, miasteczkach i wsiach.
W sumie z oferty przejazdu pociagiem POJEZIERZE skorzystało blisko 400 osób, co ciekawe bilety w 99% zostały sprzedane w sprzedaży internetowej, pomimo, iż przez ponad dwa miesiące były dostępne także na poznańskim dworcu głównym w kasie przewoźnika Przewozy Regionalne.
ol49miedzychod
Wartym zauważenia jest fakt, że pociąg pokonał odcinek Zbąszynek - Międzyrzecz, który w poprzednim roku był w trakcie remontu i z tego powodu w celu realizacji imprezy z planowym przyjazdem do Sierakowa i Miedzychodu niezbędne było wówczas wytrasowanie połączenia przez Rzepin i Sulęcin, co spowodowało niestety niemałe petrturbacje czasowe.
Impreza w roku bieżącym połaczona była ze 125-leciem kolei w Sierakowie, z tej okazji oprócz pociągu POJEZIERZE uruchomiono takze dodatkowy pociąg MORENA oraz zabytkowy autobus "ogórek", który przywiózł pasażerów jako Kolejowa Komunikacja Zastępcza SIELAWA trasą równoległą do linii kolejowej Szamotuły - Sieraków. Mamy nadzieję, że już wkrótce linią tą przejedzie - jak za dawnych czasów - najzwyklejszy pociąg!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niezwykle udanego przejazdu pociągu POJEZIERZE, a także do obejrzenia filmów zrealizowanych przez pasażerów pociągu.
Poniższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!


Nasza stała korespondentka - pani Halina Ferenc przygotowała dla Państwa relację pisaną wierszem! Serdecznie dziękujemy!

POJEZIERZE  11.08.2012r.

Z leżakami, ręcznikami i strojami,
Plażowicze z TurKolem do Sierakowa jechali.
Na trasie ludzie wciąż dosiadali.
W Buku II Słoneczna Brygada Zuchów
Do nas dołączyła,
Z jazdy pociągiem zadowolona była.
Pogoda nam nie sprzyjała.
Wszyscy w niebo spoglądali,
Wzrokiem chmury przeganiali.
Niektórzy na zimno dmuchali,
Szalik i rękawiczki ze sobą zabrali.
Na trasie przejazdu, ludzie tłumnie nas witali,
Nawet trzy boćki skrzydłami nam pomachały.
Pracownicy pracę przerywali
Dawno takiego pociągu nie oglądali.
W Zbąszyniu niektórzy nie próżnowali,
Na peronie twista tańcowali.
Do tańca orkiestra Barda przygrywała
Czadu dawała.
TurKolowcy jazdę nam urozmaicili,
Przez zarośnięte trasy wozili.
Otwarte okna za sekatory posłużyły,
Wszystkie krzewy skrócili.
Sympatycy parowozów,
W kamizelkach odblaskowych
Po lasach za nami biegali
Krzaki  przeskakiwali..
W Międzyrzeczu, perony dla nas się skończyły,
Na boczny tor nas odstawili.
Polska kolej zubożała,
Na kiju znak drogowy umocowała.
W Sierakowie jedni jezioro oglądali,
Inni do stadniny koni się wybrali,
Zakole Warty podziwiali,
Na chrzest i ślub się załapali.
W Międzychodzie,
Lokomotywa z wagonami,zdziwienie wywołała,
Na stacji się nie zatrzymała.
Nasza Amanda dziecięce lata wspominała,
Z balonikiem po pociągu paradowała.
Na koniec podróży,
Pięciu chłopa w barze się ulokowało,
Różne piosenki śpiewało,
Kierownictwo i my w śpiewie
Ich wspomagali
Gitarzyście melodie podpowiadali,
Halina Ferenc

--------------

28 lipca 2012 - PIAST, Pociągiem na koronację króla!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno Wlkp. - Wągrowiec - Skoki - Sława Wlkp. - Kłecko - Gniezno Winiary - Gniezno - Pobiedziska - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

DSC04142Należy ocenić, że tegoroczna kontynuacja imprezy zainaugurowanej w roku 2011 okazała się bardzo dobrym pomysłem. Specjalny pociąg turystyczny PIAST miał w roku 2011 problemy techniczne w sprawnym przejeździe na nieczynnym odcinku szlaku kolejowego, co zakończyło się niestety dwugodzinnym spóźnieniem pociągu. W roku 2012 wprowadziliśmy do projektu zmiany mające na celu poprawę punktualności. Pociąg PIAST w roku 2012 przejechał trasą z Poznania przez Wągrowiec do Gniezna i z powrotem do Poznania przez Pobiedziska.
Pociąg PIAST w roku 2012 został uruchomiony jako pociąg RETRO. Skład był ciągnięty przez zabytkową lokomotywę parową Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Pociąg składał się z czterech dwuosiowych wagonów pasażerskich (dwa wagony z otwartymi pomostami i dwa tzw. "boczniaki"). 
DSC04087Pierwsza godzina przejazdu pociagu PIAST była okazją do obejrzenia Poznania z ciekawej perspektywy - pociąg przejechał dookoła miasta przez stacje Poznań Dębina, Poznań Starołęka i Poznań Franowo, dalej przez towarową obwodnicę miasta na jego pólnocnych krańcach, w tym wysoką estakadą, z której pasażerowie podziwiali Poznań. Dalej pociąg skierował się na północ i przez Oborniki dotarł do Rogoźna Wielkopolskiego. Dalsze kilkanaście kilometrów skład pokonał nieczynną na codzień linią kolejową do Wągrowca. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w 2011 roku w trakcie jej remontu planowano uruchomienie na niej planowych pociągów z Wągrowca do Poznania przez Rogoźno Wlkp. - co ostatecznie stało się faktem, ale tylko na czas zamknięcia i remontu linii Wągrowiec - Poznań przez Skoki.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Katarzyny Mikołajczewskiej - serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Przyjazd pociągu PIAST do Wągrowca uświetnił trwające tam Dni Wągrowca. Pasażerowie pociągu z przewodnikami zwiedzili miasto, w tym odwiedzili pocysterski klasztor wraz z podziemiami, wieżę widokową oraz skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny. Kilkugodzinnemu pobytowi pasażerów pociągu PIAST w Wągrowcu sprzyjała pogoda, było bardzo słonecznie i ciepło, chwilami wręcz upalnie. W czasie postoju pociągu na dworcu w Wągrowcu strażacy uzupełnili wodę w parowozie. Postój pociągu na dworcu w Wągorwcu był także okazją do recitalu Tadeusza Lisa - poznańskiego barda, który towarzyszył pasażerom pociągu PIAST na całej trasie przejazdu.
DSC04211Pociąg PIAST w dalszą trasę skierował się do Skoków i Sławy Wielkopolskiej, wyremontowaną linią kolejową w kierunku Poznania - zabierając na pokład także kilkudziesięciu mieszkańców Wągrowca, którzy skorzystali z okazji do przejazdu historycznym pociągiem. Najbardziej zachwycone przejazdem były oczywiście dzieci, które pierwszy raz w życiu miały okazję do podziwiania czynnego parowozu.
Pociąg od Sławy Wielkopolskiej do Gniezna pokonał odcinek nieczynnej na codzień w ruchu pasażerskim linii kolejowej. Pasażerowie mieli okazję do podziwiania pięknych krajobrazów, pociag przejeżdżał przez lasy, pola i łąki. Często moża było podziwiać sarny i zające, które zaskoczone widokiem pociagu przebiegały wzdłuż torowiska. Ciekawostką były takze grupki miłośników kolei, którzy z aparatami fotograficznymi i kamerami ustawiali się wzdłuż szlaku kolejowego, aby wykonać ciekawe zdjęcia i filmiki. (Niektóre z nich prezentujemy poniżej).
>>> FILM <<< autor: 111iskal
>>> FILM <<< autor: mariuszekk1
>>> FILM <<< autor: PKPSpotter
>>> FILM <<< autor: Kaspi93182
Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z >>> GALERII <<< autorstwa Bartłomieja Słomińskiego.
DSC04370Pierwsze kilometry trasy Sława Wielkopolska - Gniezno obfitowały w wydarzenia przypominające zeszłoroczny przejazd pociagu PIAST, parowóz miał bowiem problemy z przyczepnością na leśnym odcinku podjazdu, na nieużywanej na codzień linii kolejowej. Wilgotna i bujna roślinność powodowała, że koła parowozu ślizgały się, co momentami powodowało znaczne zwolnienia, a nawet zatrzymanie pociągu. Warto w tym miejscu podziękować maszynistom parowozu, którzy stracili dużo nerwów przy pokonaniu tego odcinka. Dzięki ich ciężkiej pracy i pomysłowemu podsypywaniu ziemi pod koła pociąg pokonał trudny odcinek. Maszynistom przy tej pracy pomogli dwaj pasażerowie pociągu! Dziękujemy serdecznie panom Mariuszowi i Arturowi za zaangażowanie!
Warto wspomnieć zatrzymanie pociągu na nieczynnej stacji kolejowej w Kłecku - na której gremialnie witali nas lokalni mieszkańcy i prawdziwy zawiadowca stacji! Przejazd pociągu PIAST nad pięknym jeziorem w Kłecku był tego dnia z pewnością motywem bardzo wielu zdjęć wykonanych zarówno przez foto-amatorów jak i profesjonalistów fotografii. Warto wrócić do Kłecka z kolejnym pociągiem turystycznym.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Artura Wieczorka, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu rozkładu jazdy jeszcze przed ustalonym czasem PIAST przybył na stację Gniezno Winiary. Wielu pasażerów udało się na zakupy do pobliskiego marketu. Postój ten przydał się z racji bardzo wysokiej temperatury - upał dawał się bardzo mocno we znaki pasażerom. Zaopatrzeni w zimne napoje pasażerowie byli gotowi do wjazdu PIASTa na główną stację w Gnieźnie do celu podróży. Na pokład pociągu dodatkowo wsiadło kilkudziesięciu mieszkańców Gniezna, którzy podobnie jak wcześniej wągrowczanie mieli ochotę skorzystać z możliwości przejazdu historycznym pociagiem z parowozem.
DSC04521Pociąg PIAST przybył punktualnie do stacji Gniezno, gdzie przywitał go znany wszystkim pasażerom zawiadowca stacji w charakterystycznej czerwonej czapce kolejarskiej i z lizakiem w dłoni! Pasażerowie przeszli razem z nim całą grupą pod katedrę gnieżnieńską, gdzie trwały inscenizacje związane z historycznymi wydarzeniami z czasów średniowiecza. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń była koronacja królewska, która w pewnym momencie jako widowisko plenerowe mogła stanąć pod znakiem zapytania. Powodem tego były bowiem bardzo ciemne chmury, które nadciągały nad Gniezno od północy i zachodu, istniało niebezpieczeństwo silnego oberwania chmury, także doniesienia z innych miejscowości o ulewach i burzach były niepokojące. Ostatecznie okazało się jednak, że pogoda sprzyjała organizatorom i koronacja odbyła się bez ulewy i silnych wiatrów, z niewielkim tylko opóźnieniem.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Szymona Szaumkessela, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Pasażerowie powrócili po obejrzeniu inscenizacji koronacji do pociągu, który czekał na nich przy 1 peronie gnieźnieńskiego dworca kolejowego. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w międzyczasie uzupełnili wodę w tendrze parowozu, a towarzyszący pasażerom bard dał kolejny recital na peronie gnieźnieńskiego dworca.
DSC04629Cieszymy się, że tegoroczny przyjazd pociau PIAST do Gniezna odbył się bez żadnych niespodzianek, wszystko było realizowane punktualnie i bez przeszkód, ku uciesze pasażerów i obserwatorów zgromadzonych wzdłuż nietypowej, bardzo urozmaiconej trasy przejazdu.
Warto planować podobne imprezy dla pasażerów, którzy czerpią tak wiele radości z przejazdu specjalnymi pociągami turystycznymi. Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl jest właśnie dla Was drodzy pasażerowie - dziękujemy Wam za wspólne chwile i cieszymy się, że każdy kolejny pociąg staje się coraz lepszą okazją do wspólnej zabawy i podziwiania otaczającego nas świata.
Nasza stała korespondentka - pani Stanisława Ferenc przesłała nam tradycyjną relację pisaną wierszem! Serdecznie dziękujemy!
...

-------------

24 czerwca 2012 - KATAMARAN, Pociągiem na pełne morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Krzyż - Szczecin Główny - Nowogard - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Nowogard - Szczecin Główny - Krzyż - Poznań Główny.

Zachęceni rosnącą popularnością przejazdów pociągów turystycznych - postanowiliśmy w 2012 roku wprowadzić na rynek nowy produkt - w postaci imprezy, polegającej na przejeździe pociągu turystycznego prowadzonego standardową lokomotywą spalinową, zawierającego nowoczesne wagony pasażerskie, wyposażone między innymi w klimatyzację i bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu (wi-fi) uruchomionego w relacji nad morze. Głównym punktem programu przejazdu pociągu, którego inauguracja nastąpiła w dniu 24 czerwca 2012 roku był rejs prawdziwym statkiem - katamaranem - od któego wziął właśnie swą nazwę pociąg. Zapraszamy do obejrzenia kilkunastu zdjęć z wizyty tego niesamowitego pociągu w Kołobrzegu i w samym porcie - do którego obowiązkowo wjechał pociąg KATAMARAN. O ile wjazd pociągu PIRAT miał miejsce już trzykrotnie (w latach 2002, 2011 i 2012), o tyle pociagu zestawionego z nowoczesnych wagonów jeszcze chyba w kołobrzeskim porcie nie było!
Zdziwieniu mieszkańców i turystów nie było miary!


Dziękujemy pani H.Ferenc za przesłany ciekawy wiersz będący swego rodzaju relacją z przejazdu pociagiem Katamaran.
KATAMARAN 24 czerwca 2012 r.

Nasza turystyka kolejowa Szwajcarów pobiła,
Dwie trasy do Kołobrzegu wymyśliła.
Szwajcarzy Czekoladowym Pociągiem
Winnice oglądają,
My PIRATEM przez Piłę przejechaliśmy,
KATAMARANEM Szczecin objechaliśmy.
Dzieci salon do zabawy dostali,
Pół dnia z Kapitanem harce wyczyniali.
W dwóch wagonach chóry seniorów się rozlokowały
Nawet rosyjskie ballady śpiewały.
Byśmy do Portu nie wjechali,
Tory zabarykadowali.
Służby wnet się uporały,
Na lawecie auta odholowali.
Abyśmy na organizatorów nie narzekali,
Tu i ówdzie pisma o ładną pogodę rozesłali.
Turkolowcy, jak mrówy się uwijali,
Biuletyny i prospekty rozdawali,
Z każdym pogadali, 
Wyjazd nad Balaton obiecali,
Nawet w pociągu mecze będą transmitowali.
Z olsztyńskiego, krakowskiego i berlińskiego,
Ludzie pociągiem się interesowali,
Chętnie z Turkolem na wycieczki by jechali.
Załoga KATAMARANA radośnie nas powitała,
Trzy pokłady do dyspozycji oddała.
Przez godzinę po Bałtyku pływaliśmy,
Jod w płuca wciągaliśmy.
Z pracą w porcie nas zapoznali,
Dok suchy, kutry rybackie
Okręt wojenny nam pokazali,
W Krzyżu Sokiści nieżyczliwi byli
Wycieczki nam pozazdrościli,
Za murem się schowali,
Na Katamarana z niecierpliwością czekali.
Ledwo palacze wagon opuścili,
Wnet Sokiści przy nich byli.
Dowody osobiste zażądali,
Do kajetu za karę wpisali.
Palacze uważajcie,
Szerokim łukiem Krzyż omijajcie.
Z wyjazdu do Kołobrzegu bardzo się radowałam,
W Poznaniu na dworcu, Katamarana
Wiankiem przywitałam.
Halina Ferenc

-------------

9 czerwca 2012 - ZIEMIANIN, Pociągiem do przygody!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Franowo - Środa Wlkp - Jarocin - Koźmin Wlkp. - Krotoszyn - Krobia - Leszno - Kościan - Poznań Główny.

ola

Uruchomiony po raz pierwszy w roku 2011 pociąg ZIEMIANIN cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, co spowodowało powtórzenie imprezy także w roku bieżącym. Zainteresowanie przekłada się na nasze działania i rozwój oferty połączeń turystycznych - zpraszamy do obejrzenia i przeczytania relacji z bardzo udanej imprezy jaką był przejazd pociagu turystycznego ZIEMIANIN w dniu 9 czerwca 2012 roku.
ZIEMIANIN rozpoczął podróż na stacji Poznań Główny, dalej przejechał trasą przez Poznań Franowo - jedną z największych stacji towarowych w Polsce i dalej do Środy Wielkopolskiej, w której sam wiceburmistrz witał pasażerów pociągu na peronie! Później pasażerowie przeszli na peron średzkiej wąskotorówki, gdzie przedstawiono jej historię i teraźniejszość, a część pasażerów mogła skorzystać z przejazdu w obrębie stacji wąskotorowym pociągiem ciągniętym przez prawdziwy, wąskotorowy parowóz!
>>FILM1<< autorstwa pana Roberta Majewskiego;
>>FILM2<< autorstwa pana Roberta Majewskiego.
Kolejną stacją w przejeździe ZIEMIANINa był Jarocin, w którym zaplanowano wiele atrakcji - w tym przede wszystkim wjazd pociągu do lokomotywowni, w której Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej prowadzi kolejowe muzeum. Pasażerowie z niepokojem oczekiwali wjazdu do tego gościnnego miejsca - co w przeciwieństwie do roku ubiegłego w 2012 roku stało się faktem. Parowóz prowadzący ZIEMIANINa dojechał do samej obrotnicy jarocińskiej szopy, gdzie został odłączony od składu, obrócony i wstawiony na stanowisko lokomotywowni! Tu odbyła się sesja zdjęciowa z innym taborem znajdującym się w szopie - między innymi z parowozem Tki3. Festyn w jarocińskiej lokomotywowni ściągnął do niej blisko 1000 osób! Mieszkańcy miasta i pasażerowie pociągu ZIEMIANIN mieli okazję obejrzeć zbiory zabytkowego taboru kolejowego, zabytkowe samochody ustawione w budynku lokomotywowni, makiety kolejowe, a także podziwiali obrót i uzupełnienie wody w parowozie. Dziękujemy jarocińskim strażakom!
Dalsza trasa pociągu przebiegała w kierunku południowym, po około 20 minutach jazdy pociąg zatrzymał się na stacji w Koźminie Wielkopolskim, na której czekał na nas burmistrz tego gościnnego miasteczka z dużą grupą roześmianych mieszkańców! Furorę robiły jabłka z tutejszych sadów, a wszystkich bardzo zaciekwaliła drużyna strażaków w historycznych strojach z zabytkową pompą. Wszyscy doskonale sie bawili, krótki czas postoju bardzo szybko minął i pociąg ruszył do Krotoszyna.


Zdjęcia autorstwa Grzegorza Śniecińskiego pokazują co działo się w Krotoszynie w dniu przyjazdu pociągu ZIEMIANIN.

Niesamowite przyjęcie ZIEMIANINa przez mieszkańców Krotoszyna na długo wszystkim zapadnie zapewne w pamięci. Dworzec krotoszyński nie gościł tylu ludzi od bardzo wielu lat! Warto obejrzeć powyższe zdjecia z Krotoszyna - mieszkańcy miasta w długim, wesołym orszaku, z bryczkami i z ułanami na koniach, przeszli z rynku do dworca i tu bawili się razem z pasażerami ZIEMIANINa. Słodki poczęstunek dla pasażerów ufundowany przez gościnne władze miasta i powiatu był miłą niespodzianką, która w jeszcze większym stopniu umiliła pobyt w Krotoszynie. Na placu przed dworcem odbyły się pokazy jazdy na motocyklach, chętni pasażerowie mieli okazję przejazdu po mieście specjalnym autobusem z przewodnikiem. Parowóz w tym czasie był obsługiwany przez tutejszych strażaków - którzy łatwo poradzili sobie z jego pragnieniem.
Niestety wizyta w Krotoszynie szybko się skończyła, warto wrócić tu za rok!
Fotorelację z przyjazdu pociągu ZIEMIANIN do Krotoszyna przesłał nam pan Robert Radajeski - któremu serdecznie dziękujemy!
>>Relacja ZIEMIANIN w Krotoszynie<<
Kolejną stacją pociągu ZIEMIANIN była Krobia, w której na jego przyjazd oczekiwały setki mieszkańców. Przed przyjazdem pociągu do tego gościnnego miasteczka nad dworcem przeszła ulewa, która nie przestraszyła jednak uczestników festynu. Trzygodzinny festyn na stacji w Krobi obfitował w atrakcje - przygotowane przez władze gminy Krobia, powiatu gostyńskiego oraz Gościnnej Wielkopolski. Pasażerów na peronie dworca w Krobi witali prezes Gościnnej Wielkopolski oraz burmistrz Krobi. Warto zwrócić uwagę, że najwięcej pasażerów na pokładzie pociagu było na odcinku z Krotoszyna do Krobi - między innymi dzięki temu, że mieszkańcy Krobi specjalnie w celu skorzystania z okazji przejazdu pociągiem z parowozem przyjechali do Krotoszyna specjalnymi autobusami zorganizowanymi przez urząd miasta w Krobi.
W trakcie postoju ZIEMIANINa na stacji w Krobi odbyły się Eliminacje Mistrzostw Wielkopolski w Drezynach Ręcznych, drużyna obsługi pociągu ZIEMIANIN zdobyła VIII miejsce plasując się w środku stawki startujących drużyn. Pasażerowie pociągu mieli okazje zwiedzić specjalnym autobusem z przewodnikiem Krobię i jej okolice, pozostali wraz z mieszkańcami oglądali program artystyczny na scenie ustawionej na tyłach dworca. Niedaleko prezentowali sie miłośnicy starych motocykli i samochodów ze swoimi maszynami. Zarówno na dworcu w Krobi jak i wcześniej w Krotoszynie przed dworcami prezentował się zabytkowy autobus "Ogórek". Właściciel i konduktorka byli ubrani w historyczne mundury stosowane w PKS w latach 70-tych XX wieku.
Punktualnie o 19:40 pociąg ZIEMIANIN odjechał z Krobi w kierunku Leszna, gdzie odłączono parowóz, który pojechał do macierzystej parowozowni w Wolsztynie, a pociąg do Poznania pociągnęła lokomotywa elektryczna. ZIEMIANIN zameldował się kilka minut przed planowanym czasem w Poznaniu.
Wszystkim pasażerom serdecznie dziękujemy za udział w przejeździe pociągiem ZIEMIANIN.
Wspaniała atmosfera w pociągu i na stacjach to Wasza zasługa - drodzy pasażerowie!
Na koniec prezentujemy link do strony jednego z naszych pasażerów - pana Mateusza Cuske - który umieścił relację z przejazdu pociągu ZIEMIANIN. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie ciekawego materiału.
>>Relacja ZIEMIANIN<< autor: Mateusz Cuske

-------------

2 czerwca 2012 - PIRAT, Pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Piła Główna - Szczecinek - Kołobrzeg Port - Szczecinek - Piła Główna - Poznań Główny.

IMGP7054Pociąg PIRAT jako klasyka turystycznych pociągów specjalnych 2 czerwca 2012 roku przemierzył stałą trasę kolejową z Poznania przez Piłę, Okonek, Białogard do Kołobrzegu i z powrotem. Wierna ekipa stałych pasażerów skorzystała z przejazdu pomimo tego, że na kilka dni przed wyjazdem prognozy pogody nie wróżyły typowego ciepłego i słonecznego weekendu. Także nowi pasażerowie, którzy jednak pomimo nienajlepszych prognoz zdecydowali się skorzystać z wycieczki nie mieli czego żałować!
>> Relacja FILM autor: miastokołobrzeg <<
W roku 2012 pociąg PIRAT był ciągnięty przez niedawno wyremontowany parowóz z wolsztyńskiej parowozowni - OL49-69, który doskonale poradził sobie z relatywnie trudną trasą, nie pozbawioną pagórków i nienajłatwiejszych podjazdów. Pociąg złożony z ośmiu wagonów na większości stacji i przystanków meldował się punktualnie. Poważniejsze opóźnienie nastąpiło tylko na odcinku z Okonka do Piły, a było spowodowane zmianą planów dotyczących uzupełnienia wody w parowozie - zamiast w Pile miało to miejsce w Okonku.
Najlepszą relacją są zdjęcia i filmy jakie w bardzo dużej liczbie pojawiły sie w zasobach internetowych po przejeździe PIRATa. Zapraszamy do obejrzenia kilku z nich oraz do samodzielnego przeszukiwania internetu.
>>Relacja FILM1 autor: Piotr Szatkowski<<
>>FILM2 (Grzmiąca) autor: 73Paweł<<
>>FILM3 (Budzyń) autor Artur Wieczorek<<
Przejazd pociągu PIRAT 2012 był tradycyjnie związany z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Dzieci, których na pokładzie pociągu było ponad 300, bawiły sie świetnie, między innymi dzięki prawdziwemu piratowi, który organizował dla nich konkursy i zabawy, rozdając przy okazji nagrody i cukierki. Wszyscy bawili się wspaniale, co po raz kolejny pokazuje, że warto organizować pociągi turystyczne. Dziękujemy Wam wspaniali pasażerowi za udział w imprezie oraz za wszelkie uwagi i sugestie składane mailowo i telefonicznie, a także przy okazji przejazdu pociągiem.

Poniższe zdjęcia autorstwa Zbigniewa Marciniaka przybliżą Państwu atmosferę przejazdu pociągiem PIRAT.


Mamy dla Państwa takze niespodziankę w postaci utworu powstałego po przejeździe pociągiem PIRAT, przesłanego przez jedną z naszych najwytrwalszych i najwierniejszych podróżniczek - panią Stanisławę Ferenc - serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

PIRAT 02 czerwca 2012
Lokomotywa parowa sensacje wzbudzała.
W Poznaniu na dworcu swoich fanów miała.
Miłośnicy parowozów za nami jeździli,
W różnych pozach zdjęcia robili.
Statywy rozstawiali, z komórek pstrykali.
Nawet drabiny ze sobą wozili,
By ujęcia piękne były.
„Piraci” po peronie spacerowali,
Transparentem dzieci witali.
„Piratka” dzieciom podróż umilała,
Zabawy i gry wymyślała.
Prezenty rozdawała
Mamusie, tatusie, babusie i ciociusie
Wyróżnieni zostali,
Prospekty i płyty o Wielkopolsce dostali.
Kawosze i piwosze tłumnie bar oblegali,
Nawet  z „Polaka” się odpytywali,
Marię Konopnicką i   Na jagody  pamiętali.
W Kołobrzegu PIRATA złodzieje zaatakowali,
W opuszczonych wagonach buszowali,
Co zobaczyli to głabili.
Niemowlaki, a jakże, z Dnia Dziecka skorzystały,
PIRATEM do Kołobrzegu jechali.
Piła niegościnna była,
Chmurami deszczowymi słońce zakryła.
Porywistym wiatrem nas przegoniła.
W Kołobrzegu ludziska oczy przecierali
Gdy Smoczysko Czarne przez miasto jechało,
O parkowe gałęzie się ocierało,
Do apartamentowych okien zaglądało.
Niektórzy kierowcy przed  Smokiem uciekali,
Autami wjazd do portu zablokowali.
W Kołobrzegu wesoło było, bo słońce świeciło.
Jedni latarnię morską zwiedzali,
Panoramę Kołobrzegu oglądali.
Inni po molo spacerowali,
Z wiatrem się zmagali.
W pociągu kierownictwo TurKola biegi trenowało,
Tam i z powrotem cały skład pociągu przemierzało,
Co chwilę pasażerów o wszystkim informowało.
W Okonku strażacy  Smokowi Czarnemu pragnienie ugasili,
A nam sygnałami i światłami szczęśliwej podróży życzyli.
Piękna Helena bardzo się popłakała, że z dziećmi
Nie jechała.
Ci co Piękną Helenę znają, błagają, naprawiajcie i łatajcie
Tylko Pięknej Heleny Warszawiakom nie oddajcie.
Strój piratki  na siebie włożyłam i świetnie się bawiłam
Stanisława Ferenc

Poniżej prezentujemy także zdjęcia autorstwa Pana Bronisława Gajewskiego z Tychowa - serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie!kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości