Relacje z imprez kolejowych

---------

10 sierpnia 2013 - Parada Lokomotyw w Międzychodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: COUNTRY EKSPRESS: Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Pszczew - Międzychód - Pszczew - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn
DRWAL: Krzyż - Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski - Krzyż;
POJEZIERZE: Poznań Główny - Nowy Tomyśl - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Pszczew - Międzychód - Sieraków - Międzychód - Pszczew - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Nowy Tomyśl - Poznań Główny
.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 10 sierpnia 2013.   

DSC01330m

W dniach 10 i 11 sierpnia w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl zostało uruchomionych aż dziewięć pociągów! Oprócz pociągów wymienionych powyżej uruchomiliśmy lokalne pociągi MORENA z Międzychodu do Sierakowa, LEŚNIK z MIĘDZYCHODU do Gorzynia oraz WIERZBA z Międzychodu do Wierzbna, a także NIKODEM, STEFAN i STRAŻAK z Wolsztyna odpowiednio do Nowejwsi Mochy, Stefanowa oraz Rakoniewic. Największym wydarzeniem tego weekendu była z pewnością Parada Lokomotyw w Międzychodzie, którą oglądało około 3 tysięcy osób. Do sukcesu imprezy przyczyniła się bardzo dobra współpraca z lokalnymi samorządami z Międzychodu, Sierakowa i Zbąszynia oraz zaangażowanie i perfekcyjna realizacja ustaleń ze strony naszych kolejowych partnerów tj. PKP Cargo, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz Przewozów Regionalnych. Zapraszamy zatem do obejrzenia relacji z Parady Lokomotyw na poniższych stronach internetowych:
>>> Międzychód nasze miasto <<<,
>>> Parada Lokomotyw, autor S.Pujanek <<<,
>>> Międzychód 2013, autor G.Socha <<<
>>> Relacje z przejazdów z TurKol.pl, autor K.Błoszyk <<<
Dziękujemy wszystkim pasażerom pociągów za wspaniałą atmosferę na ich pokładach, a mieszkańcom gościnnej Ziemi Międzychodzko-Sierakowskiej za wspaniałe przyjęcie. Już dziś rozpoczynamy pracę nad przyszłoroczną edycją imprezy! Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z Parady Lokomotyw autorstwa Zbigniewa Marciniaka...


...oraz relację z Parady Lokomotyw i przejazdu pociągami POJEZIERZE i MORENA autorstwa Macieja Stachowiaka - serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć! 

Kolejne zdjęcia przesłał nam Tomasz Torz - za które także serdecznie dziękujemy.

---------

8 czerwca 2013 - Pociągami Ziemianin i Biskupianin ku przygodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: ZIEMIANIN: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Środa Wielkopolska - Jarocin - Koźmin Wielkopolski - Krotoszyn - Krobia - Leszno - Kościan - Luboń - Poznań Dębiec - Poznań Główny; 
BISKUPIANIN: Krotoszyn - Kobylin - Krobia - Kobylin - Krotoszyn
.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 8 czerwca 2013. 
080620131408

W dniu 8 czerwca zrealizowaliśmy przejazd pociągu retro ZIEMIANIN na trasie wokół południowej Wielkopolski z dodatkowym uruchomieniem pociągu BISKUPIANIN specjalnie dla mieszkańców Krobi i Krotoszyna. Składy były zestawione z parowozu Ol49-59 z wolsztyńskiej parowozowni i pięciu historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, pomimo niezbyt zachęcającej do wyjścia z domów pogody. W trakcie większej części trasy przejazdu (od Jarocina) towarzyszyły nam ciężkie chmury deszczowe i niestety od czasu do czasu z nieba siąpił niezbyt przyjemny deszcz. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji wielu imprez dodatkowych - zwłaszcza imponującej inscenizacji na dworcu kolejowym w Koźminie Wielkopolskim oraz imprez w Krotoszynie i Krobi. Ale po kolei...
20130608 094642

Pociąg wyruszył z Poznania Głównego punktualnie o 8:04 z toru przy peronie 4a. Pogoda w tym momencie nastrajała jeszcze do wycieczki za miasto, było bardzo ciepło i dzień zapowiadał się pogodnie. Po przyjeździe do pierwszej stacji z planowanym dłuższym postojem tj. Środy Wielkopolskiej wydawało się, że podróż będzie odbywać się w upalnych warunkach, co niestety już po kilkudziesięciu minutach się zmieniło, pogoda popsuła się w okolicy Jarocina i nie poprawiła się już do końca przejazdu.
Pasażerowie udali się ze stacji kolejowej do stacji Średzkiej Kolei Wąskotorowej, gdzie czekał na nich gotowy skład z parowozem wąskotorowym i zabytkowymi wagonami pasażerskimi.
080620131430

Kolejną stacją na trasie był Jarocin, gdzie z powodu długotrwałych opadów w ostatnich dniach przez przyjazdem pociągu ZIEMIANIN doszło do znacznego podtopienia lokomotywowni, do której nie było w takich warunkach możliwości wjazdu - pasażerowie odwiedzili za to Regionalne Muzeum w ratuszu jarocińskim.  
080620131457

W czasie, gdy zwiedzali oni zbiory muzealne w oczekującym na nich pociągu grasował znany z rozbojów i kradzieży niejaki Jarota z Krotosza, który niepostrzeżenie skorzystał także z przejazdu pociągiem (oczywiście bez wykupionego biletu!). Daleko jednak nie zajechał, bowiem już w Koźminie Wielkopolskim dopadła go sprawiedliwość. Został przykładnie osądzony i skazany na śmierć przez... ścięcie głowy!- co wykonano natychmiast - w obecności setek mieszkańców i przyjezdnych gości!
080620131475

Po skosztowaniu niezapomnianych ogórków ze świeżym chlebem i smalcem, chlebem z przepysznym miodem i innymi łakociami pasażerowie powrócili do pociągu - sygnał odjazdu dał sam burmistrz Koźmina Wlkp! Pociąg ruszył w dalszą drogę.

W Krotoszynie oczekiwały tłumy mieszkańców - nie przeszkodziły im w dobrej zabawie ani wielka ulewa, która przeszła nad miastem przed samym przyjazdem pociągu ZIEMIANIN, ani kilkunastominutowe oczekiwanie pociągu przed semaforem wjazdowym na krotoszyńską stację. Trwający w Krotoszynie festiwal lokalny KrotoFEST był wielką atrakcją dla przybyłych gości i mieszkańców miasta.
Zabawili tu oni przez kolejne kilka godzin.
20130608 103507

Mieszkańcy Krotoszyna w tym czasie skorzystali natomiast z przejazdu pociągiem retro BISKUPIANIN na trasie do Krobi i z powrotem. Pociąg dosłownie pękał w szwach - samorządy z Krotoszyna i Krobi, Biblioteka z Krotoszyna oraz Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej zadbały o rzetelną informację dla mieszkańców o atrakcyjnym pociągu co spowodowało sprzedanie wszystkich biletów na kilka dni przed przejazdem pociągu.
080620131530

Pociąg na trasie zatrzymał się w Kobylinie, po czym dotarł do kolejnego gościnnego miasta - Krobi. Tu na wszystkich czekały wyścigi drezynowe, przejazdy bryczką konną po okolicy, scena z występami lokalnych artystów - jednym słowem Rodzinny Piknik Dworcowy w Krobi!
Skład został przygotowany do trasy powrotnej, dosiadło się mnóstwo kolejnych pasażerów, zajmując miejsca gości z Krotoszyna przybyłych na festyn i dobrą zabawę. Znów w pociągu nie było ani jednego wolnego miejsca!
080620131540

Pociąg po powrocie do Krotoszyna ponownie został przygotowany do zmiany kierunku jazdy, parowóz został przestawiony i podłączony w kierunku Krobi i Leszna. Pasażerowie z Poznania, Środy Wlkp. i Jarocina, którzy bawili od kilku godzin na imprezie KrotoFEST, powrócili do składu historycznych wagonów, zastępując mieszkańców Krobi i Krotoszyna opuszczających skład - długo opowiadali o krotoszyńskich atrakcjach - szalonych motocyklistach, wizycie w kabinie najprawdziwszego szybowca, występach na scenie, konkursach i biesiadach.
Kolejne atrakcje czekały na pasażerów pociągu ZIEMIANIN w Krobi, gdzie parowóz po raz kolejny został poddany uzupełnieniu wody przez drużynę strażaków. Po kilkudziesięciominutowej wizycie w Krobi skład pociągu ZIEMIANIN wyruszył w kierunku Leszna i dalej Poznania - by ostatecznie na kilkanaście minut przed zaplanowanym czasem dotrzeć do stacji końcowej.
080620131565

Serdecznie dziękujemy ekipie maszynistów i konduktorów z PKP Cargo i Przewozów Regionalnych, którzy wzorowo zrealizowali dla pasażerów pociągi ZIEMIANIN i BISKUPIANIN. Dzięki nim punktualnie i bez przeszkód technicznych ponad 500 pasażerów miało okazję skorzystać z niezapomnianej imprezy, poczuć z sentymentem zapach dymu pomieszanego z parą z parowozu oraz przeprowadzić wiele ciekawych rozmów ze współpasażerami pociągu....


Powyższą fotorelację z Krotoszyna przygotował dla Państwa Grzegorz Śnieciński, któremu serdecznie dziękujemy!

Z kolei powyższe zdjęcia z Koźmina Wielkopolskiego są autorstwa Macieja Bielewskiego, któremu także serdecznie dziękujemy!
---------

1 czerwca 2013 - Pirat - pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Oborniki Miasto - Rogoźno - Chodzież - Piła Główna - Okonek - Szczecinek - Tychowo - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Kołobrzeg - Tychowo - Szczecinek - Jastrowie - Okonek - Piła Główna - Chodzież - Rogoźno - Oborniki Miasto - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu relację z przejazdu specjalnego pociągu turystycznego zorganizowanego w dniu 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tradycja przejazdów pociągiem PIRAT do Kołobrzegu ma już ponad 10 lat, każdego roku wielu stałych pasażerów podróżuje nim nad morze. Cieszymy się, że kolejna edycja imprezy była bardzo udanym przedsięwzięciem. Radosne miny zarówno naszych milusińskich, jak i ich rodziców i opiekunów, a także wielu miłośników podróżujących bez towarzystwa najmłodszych w pełni wynagradzały trudy przygotowania niełatwej wyprawy pociągiem turystycznym nad morze.
 DSC8906

Pociąg był ciągnięty przez zabytkowy parowóz Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Za punktualną i bezproblemową obsługę tej wiekowej, bo ponad 60-letniej już maszyny, odpowiadały w sumie trzy dwuosobowe zespoły maszynistów! Każdy zespół prowadził lokomotywę na innym odcinku - pierwszy zespół z Wolsztyna do Poznania i dalej do Kołobrzegu, drugi z Kołobrzegu do Poznania, trzecia drużyna była natomiast odpowiedzialna za przejazd powrotny parowozu z Poznania "do domu" czyli do wolsztyńskiej parowozowni. Dziękujemy maszynistom za bardzo ciężką pracę, dzieki której cała podróż pociągiem PIRAT była dla pasażerów miłą przygodą i odbyła się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
 DSC8961

Pociąg PIRAT punktualnie wyruszył ze stacji Poznań Główny w sobotni poranek 1 czerwca o godzinie 6:05. Wszystkich witał gospodarz pociągu - sam Pirat, który właśnie wrócił z karaibskigo rejsu! Na kolejnych stacjach dosiadali kolejni pasażerowie. Dzięki temu, że każdy z nich posiadał miejscówki do biletów wsiadanie odbywało się sprawnie i punktualnie PIRAT odjeżdżał z kolejnych stacji.
 DSC9281

Duże grupy pasażerów dosiadły do pociągu w Obornikach i Pile (tu nastąpiło także pierwsze uzupełnienie wody w parowozie przez Straż Pożarną) oraz z Okonku - gdzie do pociągu wsiadła blisko 40-osobowa grupa przedszkolaków z opiekunami z przedszkola w Jastrowiu. Sam Pirat witał dzieciaki na peronie dworca kolejowego w Okonku! 
 DSC9234

Zapłakani rodzice machali chusteczkami za odjeżdżającymi pociechami. Przedszkolaki natomiast nie zważając na lamenty rodziców rozpoczynały dopiero dobrą zabawę! Gry i zabawy na pokładzie pociągu PIRAT odbywały się w wagonie nr 2, który był swego rodzaju wagonem imprezowym - to tu w największym stopniu rezydował Pirat z pomocnikami, w tym miłą panią Anią z Poczty Polskiej, która dzielnie asystowała pirackiemu Łotrowi wybawiając dzieciaki z opresji w starciu na konkursowe zagadki i opowieści.

 DSC9347

Podróż nad morze minęła bez przeszkód i z kilkuminutowym opóźnieniem pociąg dotarł do Kołobrzegu, gdzie na końcu składu w ekspresowym tempie podłączona została na końcu składu mała lokomotywa spalinowa, która niezbędna była do późniejszych manewrów pociągu w porcie.
Wjazd do kołobrzeskiego portu to atrakcja dla tysięcy kuracjuszy i turystów - miny mijanych spacerowiczów, a także kierowców samochodów zatrzymanych na ulichach miasta przez nietypowy pojazd tj. pociąg z parowozem były tak różne, że nie zapomnimy ich na długo! Pociąg przez kilkanaście minut wtaczał się do samego portu, pod kołobrzeską latarnię morską.
 DSC9505

Wjazd odbył się bez przeszkód, tym razem na torach nieuważni kierowcy nie pozostawili żadnych samochodów, co było zasługą kołobrzeskiej Straży Miejskiej, której bardzo dziękujemy za przygotowanie trasy do portu. Po kilkunastominutowym czasie na wysiadanie pasażerów z pociągu lokomotywa spalinowa odjechała z wagonami z powrotem na kołobrzeską stację kolejową, gdzie skład został wyczyszczony i przygotowany do drogi powrotnej.


Lokomotywa parowa pozostała przez około godzinę w porcie przy latarni morskiej, gdzie każdy mógł ją sfotografować, obejrzeć oraz wejść do kabiny maszynisty. Zgodnie z planem parowóz wjechał także do portu handlowego w celu przerzucenia węgla. Niestety nie udało się wjechać bezpośrednio od strony latarni morskiej, co było spowodowane zatarasowaniem wjazdu przez ustawiony przy bramie domek z pamiątkami.  DSC9543

Dach domku wystawał kilkanaście centymetrów w kierunku torów wjazdowych, co niestety uniemożliwiło wjazd. Po kilkunastu minutach prób, postanowiono, że wjazd do portu odbędzie się inną bramą, co niestety także nie odbyło się bez przeszkód. Tym razem na trasie przejazdu parowozu stanęły aż 4 samochody, które tym razem kierowcy postanowili pozostawić dokładnie na torach wjazdowych do portu handlowego. Interwencja Straży Miejskiej była nieunikniona - trzy samochody zostały zabrane przez kierowców, czwarty odwieziono na lawecie. Wszyscy kierowcy otrzymali mandaty od Straży Miejskiej za niewłaściwe parkowanie.
 DSC9676

Po szczęśliwym wjeździe do portu parowóz powrócił na stację, gdzie został obrócony i przygotowany do trasy powrotnej do Poznania.
Punktualnie o godzinie 17:35 PIRAT wyruszył w drogę powrotną do Poznania. Po drodze zgodnie z planem pociąg zatrzymaywał się na nieco dłuższe postoje w Tychowie i Szczecinku, gdzie dzielne zastępy Straży Pożarnej uzupełniały zapasy wody w parowozie. Bardzo dziękujemy strażakom z Piły, Tychowa i Lotynia bez których nie dalibyśmy rady zorganizować przejazdu.
 DSC9756

Na stacji w Pile skład został dodatkowo wzmocniony o lokomotywę elektryczną, która tradycyjnie została podłączona na początku pociągu - ma to na celu przyspieszenie przejazdu powrotnego do Poznania. Dzięki podłączeniu lokomotywy elektrycznej nie jest potrzebne kolejne uzupełnienie wody w parowozie oraz dodatkowe uzupełnienie węgla - co pozwala zaoszczędzić około 2 godzin czasu przejazdu do Poznania.


Pociąg dotarł do Poznania ponad pół godziny wcześniej niz planowano - kilkanaście minut przed północą PIRAT zakończył podróż przy 5 peronie poznańskiego dworca głównego. Pasażerowie gremialnie dziękowali maszynistom - oklasków i śpiewów nie było końca!
Dziękujemy Wam drodzy pasażerowie za kolejną fantastyczną wycieczkę - atmosfera na pokładzie pociągu PIRAT to niezapomniane przeżycie, dla którego warto przygotowywać kolejne pociągi turystyczne. Do zobaczenia już wrótce!

100 6431
Poniższa fotorelacja zostła nam przesłana przez pana Bronisława Gajewskiego z Tychowa - serdecznie dziękujemy za udostępnienie relacji z wizyty pociagu PIRAT w Tychowie!


---------

4 maja 2013 - Pyra, Franek i Stefan - pociągiem na majówkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: PYRA: Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny;
FRANEK: Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny; STEFAN: Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 4 maja 2013.  DSC7809

Pociągi były uruchomione na niedługich trasach województwa wielkopolskiego. Składy były zestawione z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni i historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


---------

2 maja 2013 - Baszta, pociągiem do Gostynia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Leszno - Gostyń - Leszno - Wolsztyn.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 2 maja 2013.
 DSC7409

Pociąg był uruchomiony na sentymentalnej trasie z Wolsztyna przez Leszno do Gostynia i z powrotem. Skład był zestawiony z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozownii oraz historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Zapraszamy do pobrania zdjęcia rodzinnego pasażerów i mieszkańców Gostynia, którzy wspólnie z parowozem pozowali do zdjęcia w dniu 2 maja na gostyńskim dworcu kolejowym.
Kolejowa rodzina BASZTY >>> do pobrania <<<
Powyższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
---------

1 maja 2013 - Maja, Franek, Mebelek - pociągiem na majówkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: MAJA: Wolsztyn - Leszno - Wschowa - Leszno - Kościan - Poznań Główny - Kościan - Leszno - Wschowa - Leszno - Wolsztyn; FRANEK: Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny; MEBELEK: Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 1 maja 2013. 
 DSC6923

Pociągi były uruchomione na niedługich trasach województwa wielkopolskiego. Składy były zestawione z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni i historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Powyższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
---------

27 kwietnia 2013 - Cegielski i Hipolit, pociagiem na Paradę Parowozów!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy obu pociągów: Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny.

Pociągi CEGIELSKI i HIPOLIT to możliwość dojazdu na największą imprezę parowozową w Polsce, odbywającą się od 20 lat w Wolsztynie na przełomie kwietnia i maja Paradę Parowozów.
 DSC5929

Oba składy pokonały w dniu 27 kwietnia trasę z Poznania do Wolsztyna i z powrotem. Pociąg CEGIELSKI był prowadzony zabytkowym parowozem z wolsztyńskiej parowozowni i umożliwił pasażerom dotarcie na główną część imprezy. Pociąg HIPOLIT, oprócz obejrzenia przez pasażerów samej Parady Parowozów, umożliwił im podziwianie inscenizacji "Światło, Dźwięk, Para" organizowanej od kilku lat na terenie parowozowni w Wolsztynie tuż po zapadnęciu zmroku.
Poniższą fotorelację z przejazdu obu pociągów przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!


Przedstawiamy także fotorelację z Parady Parowozów przygotowaną dla Państwa przez Szymona Szaumkessela.

---------

13 kwietnia 2013 - Ko-piernik, pociągiem wzdłuż Wisły!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Toruń Miasto - Toruń Wschodni - Chełmża - Unisław - Bydgoszcz Główna - Solec Kujawski - Toruń Główny - Toruń Miasto

W czasie, gdy pasażerowie pociągu PIERNIK zwiedzali gościnny Toruń, jego mieszkańcy wraz z gośćmi z innych części województwa i kraju mieli okazję do odbycia podróży wokół województwa kujawsko-pomorskiego. Trasa przejazdu pociągu KO-PIERNIK wiodła z Torunia przez gościnne miasteczka Chełmża i Unisław do Bydgoszczy oraz z powrotem do Torunia przez Solec Kujawski.
DSCF2616

Pociąg był witany na całej trasie przez wiwatujących mieszkańców, towarzyszyły mu także w trakcie przejazdu dziesiątki miłośników kolei, którzy samochodami ścigali KO-PIERNIKa w celu wykonania dokumentacji fotograficznej i filmowej z przejazdu tego nietypowego już dziś składu.

DSCF2640

Na stacji w Chełmży pasażerowie mieli okazję podziwiać pracę lokalnej straży pożarnej, która uzupełniła zapas wody w parowozie. Widowiskowa akcja przyciągnęła wielu mieszkańców miasteczka na dworzec kolejowy.
DSCF2675

Unisław przywitał pasażerów pociągu KO-PIERNIK lokalnym festynem kolejowym. Oprócz tłumów mieszkańców była orkiestra dęta, dla wszystkich słynne kiełbaski i napoje, wystawa lokalnych pamiątek kolejowych. Łza w niejednym oku zakręciła się na widok tych sentymentalnych pamiątek...
DSCF2688

Lokomotywa ponownie uzupełniła zapas wody w Bydgoszczy, która przywitała pasażerów pociągu gradem! Aura tylko w tej jednej chwili była niezbyt przyjemna, w pozostałym czasie panowała przyjemna wiosenna pogoda. Pasażerowie mieli okazję podziwiać wspaniałą makietę kolejową i Izbę Tradycji Kolejowej na dworcu Bydgoszcz Wschód.
W trasę powrotną z Bydgoszczy do Torunia skład był ciągnięty parowozem tendrem naprzód czyli do tyłu!

DSCF2699

Podróż pociagiem KO-PIERNIK z cała pewnością zapadła wielu pasażerom w pamięci, mamy nadzieję na kolejną wspólną podróż pomiędzy stolicami województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2014! Już dziś na nią zapraszamy!


Fotorelację przygotował dla Państwa Artur Wieczorek, któremu serdecznie dziękujemy!

---------

13 kwietnia 2013 - Piernik, pociągiem do Torunia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Gniezno - Trzemeszno - Toruń Główny - Toruń Miasto - Toruń Główny - Trzemeszno - Gniezno - Poznań Główny.

Inauguracja specjalnych pociągów turystycznych ciągniętych przez parowóz organizowanych w ramach Markowego Porduktu Turystycznego TurKol.pl w roku 2013 miała miejsce 13 kwietnia na trasie z Poznania do Torunia i z powrotem.
DSC03812

Z całą pewnością należy stwierdzić, że był to pierwszy prawdziwie wiosenny weekend w roku. Mając na względzie wymarzoną wręcz pogodę na tego typu wycieczkę należy uznać, że przejazd pociągu PIERNIK będziemy wspominać jako bardzo udany początek sezonu.
DSC03913

Składem na trasie Poznań - Toruń - Poznań podróżowało około 500 pasażerów. Na trasie przygotowaliśmy niespodzianki w postaci postojów na stacjach w Gnieźnie i Trzemesznie, w których nasi samorządowi partnerzy wraz z lokalnymi kolejowymi sympatykami przygotowali niezapomniane atrakcje dla pasażerów.
DSC03988

Ważnym elementem przejazdu pociągiem PIERNIK był postój w Gnieźnie, gdzie pasażerowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem kompleks gnieźnieńskiej parowozowni, a gnieźnieńscy strażacy uzupełnili w tym czasie zapas wody w parowozie.
DSC04499

Celem podróży pociągu PIERNIK był oczywiście piękny i zabytkowy Toruń. Wizyta pasażerów w tym mieście wiązała się z przejściem po mieście w zorganizowanych ośmiu grupach z przewodnikami.
DSC03874

Na pokładzie pociągu PIERNIK do Torunia podróżowała zorganizowana grupa z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, których piękne tradycyjne stroje zachęcały pozostałych pasażerów do odwiedzenia muzeum Bambrów Poznańskich, intrygując zaciekawionych mieszkańców i gości na ulicach miasta Torunia.
Z pewnością będziemy wspominać wizytę w Toruniu, Gnieźnie i Trzemesznie! W trasie powrotnej na pokładzie pociągu panowała fantastyczna atmosfera - dziękujemy wszystkim pasażerom za wspaniałą zabawę!
DSC04826

Niezapomniane chwile spędzone na peronie Trzemeszna, podobnie jak w roku 2012 ,wszystkim pasażerom pociągu PIERNIK oraz mieszkańcom tego gościnnego miasteczka na długo zapadną w pamięć. Za rok znów wybierzemy się w podróż pociągiem PIERNIK!


Fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy! Podobnie jak w przypadku wielu pociągów w 2012 roku relację wierszem przygotował nasz pokładowy poeta - czyli Pani Halina Ferenc - także serdecznie dziękujemy!

PIERNIK  13 kwietnia 2013 r.

Bambry z TurKolem  przez zimę się dogadywali,
Aż w sobotę cały wagon PIERNIKA zarekwirowali.
Strojami i transparentem uwagę na siebie zwracali.
W Gnieźnie lokomotywę na boczny tor odstawili.
Pasażerów po opuszczonej lokomotywowni oprowadzili.
Panowie herosi z obrotnicą się zmagali
Zardzewiałą korbą z trudnością obracali,
Aż siódme poty do portek spływały.
W Toruniu z siedmiu wagonów
Mrowie luda się wysypało,
Z siedmioma przewodnikami Toruń zwiedzało..
Słońce cały dzień grzało,
Niektórym glace na czerwono pokolorowało.
Nawet turystka na trudy podróży nie zważała
Całą noc z Katowic do Piernika jechała.
Pasażerowie na wagon barowy
Nalot zrobili,
Aż czajniki światła pogasili.
Poczta Polska również się zareklamowała
Z pokładu PIERNIKA 
Karty okolicznościowe w Polskę wysyłała.
W każdym wagonie ludzie się radowali,
Jedni śpiewali, inni na instrumentach grali,
Co odważni tańcowali.
Lokomotywa wesoło gwizdała
Na wielu stacjach swoich fanów miała.
W Trzemesznie KAPELA  ŚMIESZNA
Przyśpiewkami
Pociąg zatrzymała,
Skocznie do tańca przygrywała.
Z łagodnej  Seniorzy bardzo się radowali,
Że z Umultowa w Polskę wyjechali.
W Poznaniu radość swą okazywali,
W autobusach nocnych
Ze wszystkimi śpiewem się żegnali.
I ja śpiewałam, w domu pierniki wcinałam
Halina Ferenc
---------

kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości