Relacje

Relacje z imprez kolejowych

-------------

11 sierpnia 2012 - POJEZIERZE, Pociągiem nad jezioro!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Buk - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Sieraków Wkp. - Międzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Buk - Poznań Główny.

Powtórka zorganizowanego po raz pierwszy w sierpniu 2011 roku pociągu turystycznego na gościnne Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie okazała się bardzo udaną imprezą nie tylko dla pasażerów pociągu, ale także dla lokalnych mieszkańców. Pociąg POJEZIERZE sprawnie i bez przeszkód, a co najwazniejsze punktualnie pokonał zaplanowaną trasę, budząc podziw w mijanych miastach, miasteczkach i wsiach.
W sumie z oferty przejazdu pociagiem POJEZIERZE skorzystało blisko 400 osób, co ciekawe bilety w 99% zostały sprzedane w sprzedaży internetowej, pomimo, iż przez ponad dwa miesiące były dostępne także na poznańskim dworcu głównym w kasie przewoźnika Przewozy Regionalne.
ol49miedzychod
Wartym zauważenia jest fakt, że pociąg pokonał odcinek Zbąszynek - Międzyrzecz, który w poprzednim roku był w trakcie remontu i z tego powodu w celu realizacji imprezy z planowym przyjazdem do Sierakowa i Miedzychodu niezbędne było wówczas wytrasowanie połączenia przez Rzepin i Sulęcin, co spowodowało niestety niemałe petrturbacje czasowe.
Impreza w roku bieżącym połaczona była ze 125-leciem kolei w Sierakowie, z tej okazji oprócz pociągu POJEZIERZE uruchomiono takze dodatkowy pociąg MORENA oraz zabytkowy autobus "ogórek", który przywiózł pasażerów jako Kolejowa Komunikacja Zastępcza SIELAWA trasą równoległą do linii kolejowej Szamotuły - Sieraków. Mamy nadzieję, że już wkrótce linią tą przejedzie - jak za dawnych czasów - najzwyklejszy pociąg!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niezwykle udanego przejazdu pociągu POJEZIERZE, a także do obejrzenia filmów zrealizowanych przez pasażerów pociągu.
Poniższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!


Nasza stała korespondentka - pani Halina Ferenc przygotowała dla Państwa relację pisaną wierszem! Serdecznie dziękujemy!

POJEZIERZE  11.08.2012r.

Z leżakami, ręcznikami i strojami,
Plażowicze z TurKolem do Sierakowa jechali.
Na trasie ludzie wciąż dosiadali.
W Buku II Słoneczna Brygada Zuchów
Do nas dołączyła,
Z jazdy pociągiem zadowolona była.
Pogoda nam nie sprzyjała.
Wszyscy w niebo spoglądali,
Wzrokiem chmury przeganiali.
Niektórzy na zimno dmuchali,
Szalik i rękawiczki ze sobą zabrali.
Na trasie przejazdu, ludzie tłumnie nas witali,
Nawet trzy boćki skrzydłami nam pomachały.
Pracownicy pracę przerywali
Dawno takiego pociągu nie oglądali.
W Zbąszyniu niektórzy nie próżnowali,
Na peronie twista tańcowali.
Do tańca orkiestra Barda przygrywała
Czadu dawała.
TurKolowcy jazdę nam urozmaicili,
Przez zarośnięte trasy wozili.
Otwarte okna za sekatory posłużyły,
Wszystkie krzewy skrócili.
Sympatycy parowozów,
W kamizelkach odblaskowych
Po lasach za nami biegali
Krzaki  przeskakiwali..
W Międzyrzeczu, perony dla nas się skończyły,
Na boczny tor nas odstawili.
Polska kolej zubożała,
Na kiju znak drogowy umocowała.
W Sierakowie jedni jezioro oglądali,
Inni do stadniny koni się wybrali,
Zakole Warty podziwiali,
Na chrzest i ślub się załapali.
W Międzychodzie,
Lokomotywa z wagonami,zdziwienie wywołała,
Na stacji się nie zatrzymała.
Nasza Amanda dziecięce lata wspominała,
Z balonikiem po pociągu paradowała.
Na koniec podróży,
Pięciu chłopa w barze się ulokowało,
Różne piosenki śpiewało,
Kierownictwo i my w śpiewie
Ich wspomagali
Gitarzyście melodie podpowiadali,
Halina Ferenc

--------------

28 lipca 2012 - PIAST, Pociągiem na koronację króla!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno Wlkp. - Wągrowiec - Skoki - Sława Wlkp. - Kłecko - Gniezno Winiary - Gniezno - Pobiedziska - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

DSC04142Należy ocenić, że tegoroczna kontynuacja imprezy zainaugurowanej w roku 2011 okazała się bardzo dobrym pomysłem. Specjalny pociąg turystyczny PIAST miał w roku 2011 problemy techniczne w sprawnym przejeździe na nieczynnym odcinku szlaku kolejowego, co zakończyło się niestety dwugodzinnym spóźnieniem pociągu. W roku 2012 wprowadziliśmy do projektu zmiany mające na celu poprawę punktualności. Pociąg PIAST w roku 2012 przejechał trasą z Poznania przez Wągrowiec do Gniezna i z powrotem do Poznania przez Pobiedziska.
Pociąg PIAST w roku 2012 został uruchomiony jako pociąg RETRO. Skład był ciągnięty przez zabytkową lokomotywę parową Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Pociąg składał się z czterech dwuosiowych wagonów pasażerskich (dwa wagony z otwartymi pomostami i dwa tzw. "boczniaki"). 
DSC04087Pierwsza godzina przejazdu pociagu PIAST była okazją do obejrzenia Poznania z ciekawej perspektywy - pociąg przejechał dookoła miasta przez stacje Poznań Dębina, Poznań Starołęka i Poznań Franowo, dalej przez towarową obwodnicę miasta na jego pólnocnych krańcach, w tym wysoką estakadą, z której pasażerowie podziwiali Poznań. Dalej pociąg skierował się na północ i przez Oborniki dotarł do Rogoźna Wielkopolskiego. Dalsze kilkanaście kilometrów skład pokonał nieczynną na codzień linią kolejową do Wągrowca. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w 2011 roku w trakcie jej remontu planowano uruchomienie na niej planowych pociągów z Wągrowca do Poznania przez Rogoźno Wlkp. - co ostatecznie stało się faktem, ale tylko na czas zamknięcia i remontu linii Wągrowiec - Poznań przez Skoki.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Katarzyny Mikołajczewskiej - serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Przyjazd pociągu PIAST do Wągrowca uświetnił trwające tam Dni Wągrowca. Pasażerowie pociągu z przewodnikami zwiedzili miasto, w tym odwiedzili pocysterski klasztor wraz z podziemiami, wieżę widokową oraz skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny. Kilkugodzinnemu pobytowi pasażerów pociągu PIAST w Wągrowcu sprzyjała pogoda, było bardzo słonecznie i ciepło, chwilami wręcz upalnie. W czasie postoju pociągu na dworcu w Wągrowcu strażacy uzupełnili wodę w parowozie. Postój pociągu na dworcu w Wągorwcu był także okazją do recitalu Tadeusza Lisa - poznańskiego barda, który towarzyszył pasażerom pociągu PIAST na całej trasie przejazdu.
DSC04211Pociąg PIAST w dalszą trasę skierował się do Skoków i Sławy Wielkopolskiej, wyremontowaną linią kolejową w kierunku Poznania - zabierając na pokład także kilkudziesięciu mieszkańców Wągrowca, którzy skorzystali z okazji do przejazdu historycznym pociągiem. Najbardziej zachwycone przejazdem były oczywiście dzieci, które pierwszy raz w życiu miały okazję do podziwiania czynnego parowozu.
Pociąg od Sławy Wielkopolskiej do Gniezna pokonał odcinek nieczynnej na codzień w ruchu pasażerskim linii kolejowej. Pasażerowie mieli okazję do podziwiania pięknych krajobrazów, pociag przejeżdżał przez lasy, pola i łąki. Często moża było podziwiać sarny i zające, które zaskoczone widokiem pociagu przebiegały wzdłuż torowiska. Ciekawostką były takze grupki miłośników kolei, którzy z aparatami fotograficznymi i kamerami ustawiali się wzdłuż szlaku kolejowego, aby wykonać ciekawe zdjęcia i filmiki. (Niektóre z nich prezentujemy poniżej).
>>> FILM <<< autor: 111iskal
>>> FILM <<< autor: mariuszekk1
>>> FILM <<< autor: PKPSpotter
>>> FILM <<< autor: Kaspi93182
Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z >>> GALERII <<< autorstwa Bartłomieja Słomińskiego.
DSC04370Pierwsze kilometry trasy Sława Wielkopolska - Gniezno obfitowały w wydarzenia przypominające zeszłoroczny przejazd pociagu PIAST, parowóz miał bowiem problemy z przyczepnością na leśnym odcinku podjazdu, na nieużywanej na codzień linii kolejowej. Wilgotna i bujna roślinność powodowała, że koła parowozu ślizgały się, co momentami powodowało znaczne zwolnienia, a nawet zatrzymanie pociągu. Warto w tym miejscu podziękować maszynistom parowozu, którzy stracili dużo nerwów przy pokonaniu tego odcinka. Dzięki ich ciężkiej pracy i pomysłowemu podsypywaniu ziemi pod koła pociąg pokonał trudny odcinek. Maszynistom przy tej pracy pomogli dwaj pasażerowie pociągu! Dziękujemy serdecznie panom Mariuszowi i Arturowi za zaangażowanie!
Warto wspomnieć zatrzymanie pociągu na nieczynnej stacji kolejowej w Kłecku - na której gremialnie witali nas lokalni mieszkańcy i prawdziwy zawiadowca stacji! Przejazd pociągu PIAST nad pięknym jeziorem w Kłecku był tego dnia z pewnością motywem bardzo wielu zdjęć wykonanych zarówno przez foto-amatorów jak i profesjonalistów fotografii. Warto wrócić do Kłecka z kolejnym pociągiem turystycznym.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Artura Wieczorka, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu rozkładu jazdy jeszcze przed ustalonym czasem PIAST przybył na stację Gniezno Winiary. Wielu pasażerów udało się na zakupy do pobliskiego marketu. Postój ten przydał się z racji bardzo wysokiej temperatury - upał dawał się bardzo mocno we znaki pasażerom. Zaopatrzeni w zimne napoje pasażerowie byli gotowi do wjazdu PIASTa na główną stację w Gnieźnie do celu podróży. Na pokład pociągu dodatkowo wsiadło kilkudziesięciu mieszkańców Gniezna, którzy podobnie jak wcześniej wągrowczanie mieli ochotę skorzystać z możliwości przejazdu historycznym pociagiem z parowozem.
DSC04521Pociąg PIAST przybył punktualnie do stacji Gniezno, gdzie przywitał go znany wszystkim pasażerom zawiadowca stacji w charakterystycznej czerwonej czapce kolejarskiej i z lizakiem w dłoni! Pasażerowie przeszli razem z nim całą grupą pod katedrę gnieżnieńską, gdzie trwały inscenizacje związane z historycznymi wydarzeniami z czasów średniowiecza. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń była koronacja królewska, która w pewnym momencie jako widowisko plenerowe mogła stanąć pod znakiem zapytania. Powodem tego były bowiem bardzo ciemne chmury, które nadciągały nad Gniezno od północy i zachodu, istniało niebezpieczeństwo silnego oberwania chmury, także doniesienia z innych miejscowości o ulewach i burzach były niepokojące. Ostatecznie okazało się jednak, że pogoda sprzyjała organizatorom i koronacja odbyła się bez ulewy i silnych wiatrów, z niewielkim tylko opóźnieniem.


Powyższe zdjęcia są autorstwa Szymona Szaumkessela, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Pasażerowie powrócili po obejrzeniu inscenizacji koronacji do pociągu, który czekał na nich przy 1 peronie gnieźnieńskiego dworca kolejowego. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w międzyczasie uzupełnili wodę w tendrze parowozu, a towarzyszący pasażerom bard dał kolejny recital na peronie gnieźnieńskiego dworca.
DSC04629Cieszymy się, że tegoroczny przyjazd pociau PIAST do Gniezna odbył się bez żadnych niespodzianek, wszystko było realizowane punktualnie i bez przeszkód, ku uciesze pasażerów i obserwatorów zgromadzonych wzdłuż nietypowej, bardzo urozmaiconej trasy przejazdu.
Warto planować podobne imprezy dla pasażerów, którzy czerpią tak wiele radości z przejazdu specjalnymi pociągami turystycznymi. Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl jest właśnie dla Was drodzy pasażerowie - dziękujemy Wam za wspólne chwile i cieszymy się, że każdy kolejny pociąg staje się coraz lepszą okazją do wspólnej zabawy i podziwiania otaczającego nas świata.
Nasza stała korespondentka - pani Stanisława Ferenc przesłała nam tradycyjną relację pisaną wierszem! Serdecznie dziękujemy!
...

-------------

24 czerwca 2012 - KATAMARAN, Pociągiem na pełne morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Krzyż - Szczecin Główny - Nowogard - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Nowogard - Szczecin Główny - Krzyż - Poznań Główny.

Zachęceni rosnącą popularnością przejazdów pociągów turystycznych - postanowiliśmy w 2012 roku wprowadzić na rynek nowy produkt - w postaci imprezy, polegającej na przejeździe pociągu turystycznego prowadzonego standardową lokomotywą spalinową, zawierającego nowoczesne wagony pasażerskie, wyposażone między innymi w klimatyzację i bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu (wi-fi) uruchomionego w relacji nad morze. Głównym punktem programu przejazdu pociągu, którego inauguracja nastąpiła w dniu 24 czerwca 2012 roku był rejs prawdziwym statkiem - katamaranem - od któego wziął właśnie swą nazwę pociąg. Zapraszamy do obejrzenia kilkunastu zdjęć z wizyty tego niesamowitego pociągu w Kołobrzegu i w samym porcie - do którego obowiązkowo wjechał pociąg KATAMARAN. O ile wjazd pociągu PIRAT miał miejsce już trzykrotnie (w latach 2002, 2011 i 2012), o tyle pociagu zestawionego z nowoczesnych wagonów jeszcze chyba w kołobrzeskim porcie nie było!
Zdziwieniu mieszkańców i turystów nie było miary!


Dziękujemy pani H.Ferenc za przesłany ciekawy wiersz będący swego rodzaju relacją z przejazdu pociagiem Katamaran.
KATAMARAN 24 czerwca 2012 r.

Nasza turystyka kolejowa Szwajcarów pobiła,
Dwie trasy do Kołobrzegu wymyśliła.
Szwajcarzy Czekoladowym Pociągiem
Winnice oglądają,
My PIRATEM przez Piłę przejechaliśmy,
KATAMARANEM Szczecin objechaliśmy.
Dzieci salon do zabawy dostali,
Pół dnia z Kapitanem harce wyczyniali.
W dwóch wagonach chóry seniorów się rozlokowały
Nawet rosyjskie ballady śpiewały.
Byśmy do Portu nie wjechali,
Tory zabarykadowali.
Służby wnet się uporały,
Na lawecie auta odholowali.
Abyśmy na organizatorów nie narzekali,
Tu i ówdzie pisma o ładną pogodę rozesłali.
Turkolowcy, jak mrówy się uwijali,
Biuletyny i prospekty rozdawali,
Z każdym pogadali, 
Wyjazd nad Balaton obiecali,
Nawet w pociągu mecze będą transmitowali.
Z olsztyńskiego, krakowskiego i berlińskiego,
Ludzie pociągiem się interesowali,
Chętnie z Turkolem na wycieczki by jechali.
Załoga KATAMARANA radośnie nas powitała,
Trzy pokłady do dyspozycji oddała.
Przez godzinę po Bałtyku pływaliśmy,
Jod w płuca wciągaliśmy.
Z pracą w porcie nas zapoznali,
Dok suchy, kutry rybackie
Okręt wojenny nam pokazali,
W Krzyżu Sokiści nieżyczliwi byli
Wycieczki nam pozazdrościli,
Za murem się schowali,
Na Katamarana z niecierpliwością czekali.
Ledwo palacze wagon opuścili,
Wnet Sokiści przy nich byli.
Dowody osobiste zażądali,
Do kajetu za karę wpisali.
Palacze uważajcie,
Szerokim łukiem Krzyż omijajcie.
Z wyjazdu do Kołobrzegu bardzo się radowałam,
W Poznaniu na dworcu, Katamarana
Wiankiem przywitałam.
Halina Ferenc

-------------

9 czerwca 2012 - ZIEMIANIN, Pociągiem do przygody!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Franowo - Środa Wlkp - Jarocin - Koźmin Wlkp. - Krotoszyn - Krobia - Leszno - Kościan - Poznań Główny.

ola

Uruchomiony po raz pierwszy w roku 2011 pociąg ZIEMIANIN cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, co spowodowało powtórzenie imprezy także w roku bieżącym. Zainteresowanie przekłada się na nasze działania i rozwój oferty połączeń turystycznych - zpraszamy do obejrzenia i przeczytania relacji z bardzo udanej imprezy jaką był przejazd pociagu turystycznego ZIEMIANIN w dniu 9 czerwca 2012 roku.
ZIEMIANIN rozpoczął podróż na stacji Poznań Główny, dalej przejechał trasą przez Poznań Franowo - jedną z największych stacji towarowych w Polsce i dalej do Środy Wielkopolskiej, w której sam wiceburmistrz witał pasażerów pociągu na peronie! Później pasażerowie przeszli na peron średzkiej wąskotorówki, gdzie przedstawiono jej historię i teraźniejszość, a część pasażerów mogła skorzystać z przejazdu w obrębie stacji wąskotorowym pociągiem ciągniętym przez prawdziwy, wąskotorowy parowóz!
>>FILM1<< autorstwa pana Roberta Majewskiego;
>>FILM2<< autorstwa pana Roberta Majewskiego.
Kolejną stacją w przejeździe ZIEMIANINa był Jarocin, w którym zaplanowano wiele atrakcji - w tym przede wszystkim wjazd pociągu do lokomotywowni, w której Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej prowadzi kolejowe muzeum. Pasażerowie z niepokojem oczekiwali wjazdu do tego gościnnego miejsca - co w przeciwieństwie do roku ubiegłego w 2012 roku stało się faktem. Parowóz prowadzący ZIEMIANINa dojechał do samej obrotnicy jarocińskiej szopy, gdzie został odłączony od składu, obrócony i wstawiony na stanowisko lokomotywowni! Tu odbyła się sesja zdjęciowa z innym taborem znajdującym się w szopie - między innymi z parowozem Tki3. Festyn w jarocińskiej lokomotywowni ściągnął do niej blisko 1000 osób! Mieszkańcy miasta i pasażerowie pociągu ZIEMIANIN mieli okazję obejrzeć zbiory zabytkowego taboru kolejowego, zabytkowe samochody ustawione w budynku lokomotywowni, makiety kolejowe, a także podziwiali obrót i uzupełnienie wody w parowozie. Dziękujemy jarocińskim strażakom!
Dalsza trasa pociągu przebiegała w kierunku południowym, po około 20 minutach jazdy pociąg zatrzymał się na stacji w Koźminie Wielkopolskim, na której czekał na nas burmistrz tego gościnnego miasteczka z dużą grupą roześmianych mieszkańców! Furorę robiły jabłka z tutejszych sadów, a wszystkich bardzo zaciekwaliła drużyna strażaków w historycznych strojach z zabytkową pompą. Wszyscy doskonale sie bawili, krótki czas postoju bardzo szybko minął i pociąg ruszył do Krotoszyna.


Zdjęcia autorstwa Grzegorza Śniecińskiego pokazują co działo się w Krotoszynie w dniu przyjazdu pociągu ZIEMIANIN.

Niesamowite przyjęcie ZIEMIANINa przez mieszkańców Krotoszyna na długo wszystkim zapadnie zapewne w pamięci. Dworzec krotoszyński nie gościł tylu ludzi od bardzo wielu lat! Warto obejrzeć powyższe zdjecia z Krotoszyna - mieszkańcy miasta w długim, wesołym orszaku, z bryczkami i z ułanami na koniach, przeszli z rynku do dworca i tu bawili się razem z pasażerami ZIEMIANINa. Słodki poczęstunek dla pasażerów ufundowany przez gościnne władze miasta i powiatu był miłą niespodzianką, która w jeszcze większym stopniu umiliła pobyt w Krotoszynie. Na placu przed dworcem odbyły się pokazy jazdy na motocyklach, chętni pasażerowie mieli okazję przejazdu po mieście specjalnym autobusem z przewodnikiem. Parowóz w tym czasie był obsługiwany przez tutejszych strażaków - którzy łatwo poradzili sobie z jego pragnieniem.
Niestety wizyta w Krotoszynie szybko się skończyła, warto wrócić tu za rok!
Fotorelację z przyjazdu pociągu ZIEMIANIN do Krotoszyna przesłał nam pan Robert Radajeski - któremu serdecznie dziękujemy!
>>Relacja ZIEMIANIN w Krotoszynie<<
Kolejną stacją pociągu ZIEMIANIN była Krobia, w której na jego przyjazd oczekiwały setki mieszkańców. Przed przyjazdem pociągu do tego gościnnego miasteczka nad dworcem przeszła ulewa, która nie przestraszyła jednak uczestników festynu. Trzygodzinny festyn na stacji w Krobi obfitował w atrakcje - przygotowane przez władze gminy Krobia, powiatu gostyńskiego oraz Gościnnej Wielkopolski. Pasażerów na peronie dworca w Krobi witali prezes Gościnnej Wielkopolski oraz burmistrz Krobi. Warto zwrócić uwagę, że najwięcej pasażerów na pokładzie pociagu było na odcinku z Krotoszyna do Krobi - między innymi dzięki temu, że mieszkańcy Krobi specjalnie w celu skorzystania z okazji przejazdu pociągiem z parowozem przyjechali do Krotoszyna specjalnymi autobusami zorganizowanymi przez urząd miasta w Krobi.
W trakcie postoju ZIEMIANINa na stacji w Krobi odbyły się Eliminacje Mistrzostw Wielkopolski w Drezynach Ręcznych, drużyna obsługi pociągu ZIEMIANIN zdobyła VIII miejsce plasując się w środku stawki startujących drużyn. Pasażerowie pociągu mieli okazje zwiedzić specjalnym autobusem z przewodnikiem Krobię i jej okolice, pozostali wraz z mieszkańcami oglądali program artystyczny na scenie ustawionej na tyłach dworca. Niedaleko prezentowali sie miłośnicy starych motocykli i samochodów ze swoimi maszynami. Zarówno na dworcu w Krobi jak i wcześniej w Krotoszynie przed dworcami prezentował się zabytkowy autobus "Ogórek". Właściciel i konduktorka byli ubrani w historyczne mundury stosowane w PKS w latach 70-tych XX wieku.
Punktualnie o 19:40 pociąg ZIEMIANIN odjechał z Krobi w kierunku Leszna, gdzie odłączono parowóz, który pojechał do macierzystej parowozowni w Wolsztynie, a pociąg do Poznania pociągnęła lokomotywa elektryczna. ZIEMIANIN zameldował się kilka minut przed planowanym czasem w Poznaniu.
Wszystkim pasażerom serdecznie dziękujemy za udział w przejeździe pociągiem ZIEMIANIN.
Wspaniała atmosfera w pociągu i na stacjach to Wasza zasługa - drodzy pasażerowie!
Na koniec prezentujemy link do strony jednego z naszych pasażerów - pana Mateusza Cuske - który umieścił relację z przejazdu pociągu ZIEMIANIN. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie ciekawego materiału.
>>Relacja ZIEMIANIN<< autor: Mateusz Cuske

-------------

2 czerwca 2012 - PIRAT, Pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Piła Główna - Szczecinek - Kołobrzeg Port - Szczecinek - Piła Główna - Poznań Główny.

IMGP7054Pociąg PIRAT jako klasyka turystycznych pociągów specjalnych 2 czerwca 2012 roku przemierzył stałą trasę kolejową z Poznania przez Piłę, Okonek, Białogard do Kołobrzegu i z powrotem. Wierna ekipa stałych pasażerów skorzystała z przejazdu pomimo tego, że na kilka dni przed wyjazdem prognozy pogody nie wróżyły typowego ciepłego i słonecznego weekendu. Także nowi pasażerowie, którzy jednak pomimo nienajlepszych prognoz zdecydowali się skorzystać z wycieczki nie mieli czego żałować!
>> Relacja FILM autor: miastokołobrzeg <<
W roku 2012 pociąg PIRAT był ciągnięty przez niedawno wyremontowany parowóz z wolsztyńskiej parowozowni - OL49-69, który doskonale poradził sobie z relatywnie trudną trasą, nie pozbawioną pagórków i nienajłatwiejszych podjazdów. Pociąg złożony z ośmiu wagonów na większości stacji i przystanków meldował się punktualnie. Poważniejsze opóźnienie nastąpiło tylko na odcinku z Okonka do Piły, a było spowodowane zmianą planów dotyczących uzupełnienia wody w parowozie - zamiast w Pile miało to miejsce w Okonku.
Najlepszą relacją są zdjęcia i filmy jakie w bardzo dużej liczbie pojawiły sie w zasobach internetowych po przejeździe PIRATa. Zapraszamy do obejrzenia kilku z nich oraz do samodzielnego przeszukiwania internetu.
>>Relacja FILM1 autor: Piotr Szatkowski<<
>>FILM2 (Grzmiąca) autor: 73Paweł<<
>>FILM3 (Budzyń) autor Artur Wieczorek<<
Przejazd pociągu PIRAT 2012 był tradycyjnie związany z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Dzieci, których na pokładzie pociągu było ponad 300, bawiły sie świetnie, między innymi dzięki prawdziwemu piratowi, który organizował dla nich konkursy i zabawy, rozdając przy okazji nagrody i cukierki. Wszyscy bawili się wspaniale, co po raz kolejny pokazuje, że warto organizować pociągi turystyczne. Dziękujemy Wam wspaniali pasażerowi za udział w imprezie oraz za wszelkie uwagi i sugestie składane mailowo i telefonicznie, a także przy okazji przejazdu pociągiem.

Poniższe zdjęcia autorstwa Zbigniewa Marciniaka przybliżą Państwu atmosferę przejazdu pociągiem PIRAT.


Mamy dla Państwa takze niespodziankę w postaci utworu powstałego po przejeździe pociągiem PIRAT, przesłanego przez jedną z naszych najwytrwalszych i najwierniejszych podróżniczek - panią Stanisławę Ferenc - serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

PIRAT 02 czerwca 2012
Lokomotywa parowa sensacje wzbudzała.
W Poznaniu na dworcu swoich fanów miała.
Miłośnicy parowozów za nami jeździli,
W różnych pozach zdjęcia robili.
Statywy rozstawiali, z komórek pstrykali.
Nawet drabiny ze sobą wozili,
By ujęcia piękne były.
„Piraci” po peronie spacerowali,
Transparentem dzieci witali.
„Piratka” dzieciom podróż umilała,
Zabawy i gry wymyślała.
Prezenty rozdawała
Mamusie, tatusie, babusie i ciociusie
Wyróżnieni zostali,
Prospekty i płyty o Wielkopolsce dostali.
Kawosze i piwosze tłumnie bar oblegali,
Nawet  z „Polaka” się odpytywali,
Marię Konopnicką i   Na jagody  pamiętali.
W Kołobrzegu PIRATA złodzieje zaatakowali,
W opuszczonych wagonach buszowali,
Co zobaczyli to głabili.
Niemowlaki, a jakże, z Dnia Dziecka skorzystały,
PIRATEM do Kołobrzegu jechali.
Piła niegościnna była,
Chmurami deszczowymi słońce zakryła.
Porywistym wiatrem nas przegoniła.
W Kołobrzegu ludziska oczy przecierali
Gdy Smoczysko Czarne przez miasto jechało,
O parkowe gałęzie się ocierało,
Do apartamentowych okien zaglądało.
Niektórzy kierowcy przed  Smokiem uciekali,
Autami wjazd do portu zablokowali.
W Kołobrzegu wesoło było, bo słońce świeciło.
Jedni latarnię morską zwiedzali,
Panoramę Kołobrzegu oglądali.
Inni po molo spacerowali,
Z wiatrem się zmagali.
W pociągu kierownictwo TurKola biegi trenowało,
Tam i z powrotem cały skład pociągu przemierzało,
Co chwilę pasażerów o wszystkim informowało.
W Okonku strażacy  Smokowi Czarnemu pragnienie ugasili,
A nam sygnałami i światłami szczęśliwej podróży życzyli.
Piękna Helena bardzo się popłakała, że z dziećmi
Nie jechała.
Ci co Piękną Helenę znają, błagają, naprawiajcie i łatajcie
Tylko Pięknej Heleny Warszawiakom nie oddajcie.
Strój piratki  na siebie włożyłam i świetnie się bawiłam
Stanisława Ferenc

Poniżej prezentujemy także zdjęcia autorstwa Pana Bronisława Gajewskiego z Tychowa - serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie!


 

Relacje z imprez kolejowych

-----------

16 lutego 2013 - Wodnik, pociągiem do Aquaparku!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno - Wągrowiec - Gołańcz - Wągrowiec - Rogoźno - Oborniki - Poznań Główny.

Inauguracja trzeciego sezonu z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl odbyła się 16 lutego 2013 roku. Na pokładzie pociągu WODNIK stukilkudziesięciu pasażerów podróżowało z Poznania do wągrowieckiego Aquaparku i do zamku rodu Pałuków w Gołańczy. Pociąg był złożony z trzech wagonów, w tym dwóch komfortowych wagonów RegioEkspress, kursujących na codzień z Poznania do Lublina i Warszawy oraz z wagonu salonki, który tego dnia dodatkowo pełnił funkcję wagonu restauracyjnego. Wycieczka pociągiem WODNIK została zorganizowana już po raz szósty. Bardzo cieszy fakt coraz większego zainteresowania Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl i zwiększającą sie z pociągu na pociąg frekwencją pasażerów.


Powyższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy! Podobnie jak w przypadku wielu pociągów w 2012 roku relację wierszem przygotował nasz pokładowy SZUWAREK - czyli Pani Halina Ferenc - także serdecznie dziękujemy!

WODNIK   16 lutego 2013 r.
Troski i kłopoty za sobą zostawili,
Tłumnie do WODNIKA przybyli,
Seniorzy z Lubonia i Umultowa,
Tatusie i mamusie z pociechami,
Kawalerowie i małżonkowie.
Turyści z Dworca Letniego wyjechać mieli,
Przewoźnicy w ostatniej chwili
Dworzec z rozkładu zdjęli.
Turkolowcom komórki się grzały,
Gdy esemesy o zmianie dworca do wszystkich wysyłali.
Pasażerowie szlakiem pociągów towarowych jechali,
Rataje, Franowo, Naramowice i Winogrady oglądali.
Barman w kanciapie, jak w saunie się uwijał,
Przez zatłoczony korytarz zgrabnie tacami wywijał.
Odsmażone pierogi, kiełbaski z wody,
Kiełbaska pieczona i jajecznica smażona.
Kawa i herbata w porcelanie podana.
Zapachy nozdrza drażniły,
Apetyty pobudziły.
Amanda  „ wujków i ciocie” serdecznie przywitała,
W Wągrowcu, pasażerów pilnowała..
Turyści w Wągrowcu Farę i Muzeum zwiedzili,
W Gołańczy Basztę zobaczyli.
W Aquaparku, jedni do Wieliczki wzdychali,
Sól w płuca dostali.
Inni, jak śledzie w basenie się moczyli,
Dobrowolnie, pod bicze wodne się nadstawili.
Dzięki Turkolowi, turyści się zrelaksowali,
Nawet pieśni w wykonaniu pasażera wysłuchali.
Szuwarka kapelusz podziwiali.
Czwarty raz Wodnikiem jechałam,
Po zimie się zrelaksowałam
SZUWAREK   Halina Ferenc

--------

06 października 2012 - Borowik, pociągiem na grzybobranie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Krzyż - Gorzów Wlkp. - Skwierzyna - Międzychód - Kłosowice - Sieraków Wlkp.
Sieraków Wlkp. - Kłosowice - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wlkp. - Krzyż - Poznań Główny.

Na zakończenie sezonu turystycznego 2012 z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl pasażerowie mieli okazję do skorzystania z wycieczki na grzyby na gościnne Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie.

DSC05340

Pociąg BOROWIK był prowadzony lokomotywą spalinową SP32 oraz na odcinku od Krzyża do Sierakowa dodatkowo wspomagającą lokomotywą SM42, dzięki której możliwa była szybka zmiana kierunku jazdy na stacji w Sierakowie - która według Polskich Linii Kolejowych pozbawiona jest możliwości przejazdu drugim torem lokomotywy oraz jej przeczepienia z początku na koniec w celu jazdy w kierunku powrotnym. Pociąg cieszył się dużym zainteresowaniem, wielu pasażerów korzystając z okazji zebrało pełne kosze grzybów, a zabawa na pokładzie pociągu i na zorganizowanym w Kłosowicach (gmina Sieraków) pikniku grzybowym na długo pozostanie wszystkim pasażerom w pamięci. Warto przypomnieć sobie te ciekawe chwile...


Pociąg BOROWIK wyruszył z Poznania o 7:23, co było porą dostosowaną do osób niekoniecznie lubiących bardzo wczesne wstawanie. Jak się później okazało nie przeszkodziło to w zbieraniu grzybów, których pasażerowie przywieźli z imprezy znaczne ilości. Morał jest jeden - aby grzybobranie zakończyło się sukcesem nie trzeba zrywać się o 4 rano, wystarczy pojechać do lasu na gościnne Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie!

DSC09865

Humory dopisywało pomimo deszczowej pogody, do tańca od samego rana przygrywał niezawodny GRAJEK, na herbatę i inne grzejące napoje zapraszał KUCHCIK! Na kolejnych stacjach dosiadali pasażerowie, we Wronkach było ich całkiem sporo, co było związane z faktem, ze właśnie tam do pociągu wsiadła grupa pasażerów, która przyjechała z Miedzychodu i Sierakowa specjalnym autobusem. Szczególnie cieszymy się, że mieszkańcy goszczącego nas regionu chętnie dołączają do pasażerów pociągów turystycznych spod znaku TurKol.pl.

DSC09380

W Krzyżu pasażerowie mieli okazję podziwiać jeden z większych węzłów kolejowych na tych terenach, krzyżują sie tu linie z Poznania do Szczecina oraz z Berlina do Gdańska. Do pociągu BOROWIK dołączono dodatkową lokomotywę spalinową, skład został przestawiony na tor przy peronie 4, z którego możliwy jest wyjazd w kierunku Skwierzyny i Międzychodu. Pasażerowie podczas postoju w Gorzowie Wielkopolskim mieli okazję do obejrzenia wyremontowanego budynku dworca, część z nich skorzystała także z krótkiego krajoznawczego spaceru po mieście.

DSC09510

W dalszą drogę pociąg BOROWIK wyruszył do Skwierzyny, gdzie zwłaszcza na miłośników kolei czekała duża niespodzianka w postaci silnej lokomotywy spalinowej tzw GAGARINA, która jakby na zamówienie czekała na torze przy peronie, wdzięcznie pozując do zdjęć. Część z pasażerów korzystając z okazji dostała się nawet do kabiny maszynisty, który chętnie prezentował wnętrze stalowego potwora.
Pogoda w dniu przejazdu pociągu BOROWIK była zapewne jedną z większych niespodzianek dla wszystkich uczestników przejazdu, zwłąszcza dla organizatorów, którzy nawet w najśmielszych snach nie marzyli o tak wspaniałych warunkach. W czasie przejazdu pociągu, zarówno porannego w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i dalej Sierakowa, a także w kierunku powrotnym pociagowi towarzyszył deszcz i pochmurne niebo, chwilami zwłaszcza w godzinach popołudniowych opisując pogodę można mówić o ulewie, a nawet o połączonej z nią wichurze. W czasie pobytu pasażerów w Sierakowie, Kłosowicach i Miedzychodzie pogoda zaskoczyła pozytywnie - świeciło słońce, chmury ustąpiły miejsca niebieskiemu niebu i zrobiło się nawet relatywnie ciepło! Na grzyby jesienią tylko na Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie - tu nawet pogoda sprzyja grzybiarzom!

DSC09770

W Międzychodzie na pociąg BOROWIK oczekwiało kilkanaście osób, które skorzystało z mozliwości przejazdu, rzadkim niestety w tych okolicach pociagiem pasażerskim, w sumie pociąg BOROWIK zanotował frekwencję ponad 200 osób.
DSC05340

Zdecydowana większość pasazerów wysiadła w Kłosowicach - na uroczym przystanku osobowym położonym pomiędzy Międzychodem a Sierakowem. Miejscowy sołtys wraz z mieszkańcami przywitał gości na odnowionym peronie, po czym grzybiarze wybrali się do lasu, a pozostali chętni przystąpili do jedzenia i zabawy w specjalnie przygotowanym leśnym gościńcu! To właśnie tu odbywał się piknik grzybowy, była okazja do wspólnych tańców, posilenia się wyrobami miejscowych wytwórców - były kiełbaski z ogniska, były też wspaniałe pomidory. Organizatorzy pomyśleli też o napojach, zarówno chłodzących, jak i grzejących. Mamy na myśli oczywiście herbatę!
Część pasażerów wybrała się natomiast pociągiem do Sierakowa, niektórzy zwiedzali miasto, inni odwiedzili znajomą pizzerię, jeszcze inni skorzystali z przejazdu lokalnym pociągiem MORENA, uruchomionym dla lokalnych mieszkańców na trasie Sieraków Wlkp. - Międzychód - Sieraków Wlkp.

DSC09865

Kilkugodzinny pobyt w Kłosowicach, położonych na terenie gminy Sieraków, pozwolił pasażerom pociągu BOROWIK na spokojne i odprężające spacery po lesie, dał szanse na poznanie ciekawych ludzi, atmosfera wśród pasażerów była wręcz rodzinna, co tym bardziej cieszy i dopinguje do dalszej pracy przy przygotowywaniu kolejnych pociągów spod znaku Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl.
Powrót z Sierakowa do Poznania odbył się tą samą trasą, przez Międzychód, Skwierzynę, Gorzów Wielkopolski i Krzyż. Pasażerów na stacji w Międzychodzie czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci mini-koncertu, a także możliwość skosztowania fantastycznej zupy borowikowej! Palce lizać!

DSC09784

Ostatni pociąg organizowany w ramach projektu TurKol.pl w sezonie 2012 przeszedł do historii. Nadszedł czas podsumowania i rozliczenia, a także planowania kolejnych projektów. Warto zaznaczyć, że dla takich pasażerów, jak w pociągu BOROWIK warto rozszerzać ofertę pociągów turystycznych! Tak jak patrząc na poniższe zdjęcie wieczornego krajobrazu Gorzowa Wielkopolskiego widzianego znad Warty mozna powiedzieć, że następnego dnia znów miasto wybudzi się ze snu i zaświeci słońce - tak podobnie już dziś zapewniamy Państwa, że po jesienno-zimowej przerwie w uruchamianiu pociągów turystycznych spod znaku Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl odjadą kolejne pociągi ku przygodzie, słońcu i radości!

DSC10042

Dziękujemy za ciepłe przyjęcie inicjatywy, za wszelkie uwagi i sugestie, za każdego maila i każdy telefon od Państwa. Podsumowując cały sezon należy podkreślić, że pasażerowie w znaczącej liczbie kilku tysięcy skorzystali z przejazdów pociągami turystycznymi w ciekawe i zachęcające miejsca, warte odwiedzenia i wspominania. Zapraszamy Państwa serdecznie do obejrzenia relacji z przejazdów w 2012 roku, warto już dziś zaplanować wyjazd z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl w 2013 roku!


Fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!

-----------

23 września 2012 - Maślak, pociągiem na grzybobranie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Chodzież - Piła Główna - Okonek - Kępice - Korzybie.
Kępice - Okonek - Piła Główna - Chodzież - Poznań Główny.

Pomimo stosunkowo późnego włączenia pociągu MAŚLAK do oferty Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl i związanej z tym niższej frekwencji imprezę z całą pewnością należy zaliczyć do jednej z najlepszych w 2012 roku! Pogoda dopisała, pasażerowie pociągu MAŚLAK spędzili dzień na świeżym powietrzu, czynnie biorąc udział w przygotowanych dla nich przez naszych samorządowych partnerów z Okonka i Kępic ciekawych i atrakcyjnych wydarzeniach.

maslak_noca

Pociąg MAŚLAK był pod kilkoma względami eksperymentalny. Pociąg składał się z wagonów piętrowych i wagonu restauracyjnego. Pasażerowie mieli do wyboru miejscówki na górnym lub dolnym poziomie, co pozwoliło w większości przypadków spełnić ich oczekwiania co do komfortowego przejazdu. Wagony piętrowe sprzyjały wyprawie na grzybobranie, przypominały bowiem przejazdy sprzed lat, które często odbywały się właśnie w tego typu wagonach. Dziękujemy za wszelkie opinie dotyczące nowego typu wagonów w uruchamianych pociągach - naszym celem jest dostosowywanie oferty do oczekiwań i potrzeb pasażerów.

MAŚLAK punktualnie o 6:15 wyruszył z Dworca Letniego na poznańskim dworcu głównym. Pasażerowie od samego rana chętnie korzystali z wagonu restauracyjnego, w którym można było ogrzać się przy filiżance gorącej kawy lub herbaty. Kolejne stacje umożliwiały dołaczenie się do wrześniowej wyprawy na grzybobranie następnym podróżnym. Poranne jesienne słońce tworzyło charakterystyczną aurę, gdy skład dotarł do gościnnego Okonka rozległy się znajome dla wielu pasażerów takty hymnu "Zatrzymaj się w Okonku...". Miasteczko wita nim pasażerów pociągów organizowanych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl już od trzech lat!
DSC08601

Powitanie było nadzwyczaj gorące! Zaśpiewał między innymi zespół "Kwiat Jesieni", w przywitaniu pasażerów brał udział osobiście burmistrz Okonka, który chętnie wszedł na chwilę na pokład pociągu i wspólnie z pasażerami wspominał podróże "piętrusami"... Dla kilkudziesięciu mieszkańców Okonka, którzy wsiedli na pokład pociągu MAŚLAK, były to chwile oczekiwania na rozpoczęcie podróży.

DSC08684

W czasie przejazdu w wagonie restauracyjnym oprócz korzystania z kuchennej wirtuozerii naszego KUCHCIKA mali pasażerowie mieli okazję wziąć udział w konkursie na najlepszy rysunek o tematyce związanej z przejazdem pociągu na grzyby. Trzeba przyznać, że efekty rysowania milusińskich były bardzo ciekawe.

DSC08766

Pasażerowie zostali przywitani na gościnnej Ziemi Kępickiej - w Korzybiu - przez lokalnych miłośników kolei, którzy pracują nad przywróceniem przejezdności linii kolejowej z Korzybia do Bytowa - już w przyszłym roku zaplanowane są pierwsze lokalne mistrzostwa drezyn ręcznych! Pasażerowie przeszli do leśnego kompleksu nad jeziorem, gdzie gości osobiście przywitała pani burmistrz Kępic. Część pasażerów wybrała się na grzyby, a pozostali rozpoczęli biesiadę, inni wzięli udział w tańcach i śpiewach, jeszcze inni podziwiali Grzegorza Russaka, znanego z telewizyjnych programów kulinarnych. Trzeba przyznać, że nasz pokładowy KUCHCIK zazdrośnie podglądał mistrza kuchni i spisywał skwapliwie na małych karteczkach wszystkie przepisy i kruczki sztuki kulinarnej. Zobaczymy już w następnym pociągu, czego się nauczył!
DSC08798

Po kilku godzinach piknikowania w lesie nad jeziorem, pasażerowie udali się w dwóch grupach autobusem do Leśnego Kompleksu Edukacyjnego w Warcinie koło Kępic, gdzie mieli okazję podziwiać zabytkowy pałac, w którym mieści się znane technikum kształcące od wielu lat leśników. W salach pałacu była okazja do obejrzenia ciekawych eksponatów, poznania historii pałacu i przyległego do niego pięknego zespołu parkowego.
DSC08997

Ponownie w dwóch grupach, wesołym autobusem prowadzonym przez przemiłą panią, pasażerowie dotarli do Kępic, gdzie na tutejszym stadionie trwały występy związane z Dniami Miasta. Pasażerowie pociągu MAŚLAK bez przeszkód dotarli do oczekującego na nich na dworcu składu pociągu. Ponieważ wrześniowa aura to już całkiem chłodne wieczory powrót do ciepłego pociągu okazał się dla nich miłym doświadczeniem - tu było już prawie jak w domu. Kuchcik eksperymentował w swoim wagonie, zebrane przez uczestników wycieczki grzyby były główną bazą do szykowanych potraw.
DSC09210

Punktualnie o 19:01 wyruszyliśmy w trasę powrotną. Pasażerowie śpiewali i integrowali się jak w żadnym pociągu do tej pory! Na kolejnych stacjach wysiadali radośni grzybiarze, targając ze sobą koszyki i worki pełne grzybowych skarbów. Szczególnie radośni mogli być nasi TurKolowi jubilaci - państwo Halina i Stanisław Ferenc, którzy już 10 raz podróżowali z nami pociągami turystycznymi. Dzięki ofiarności przyjacielskiego pana leśniczego z Okonka, który zebrany duży koszyk wspaniałych grzybów przekazał jako nagrodę dla jubilatów - zostali oni uhonorowani grzybowym tortem! Warto wspomnieć, że inne dwie pasażerki już niedługo będą świętować 20 jubileusz, oj będzie się działo...
DSC09220

Dziękujemy wszystkim pasażerom za wspaniałą zabawę i uczestnictwo w imprezach turystycznych z pociągami w roli głównej. Tworzycie Państwo niezapomnianą atmosferę, powodując, że każdego dnia mamy powód do tworzenia Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl z jeszcze większym zaangażowaniem! Dziękujemy serdecznie także drużynom konduktorskim przewoźnika, które pokazały, że punktualność to możliwy do osiągnięcia standard podróży pociągiem, a miła obsługa może być dodatkiem, który sprawia radość obu stronom!


Fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
-----------

 

22 września 2012 - Wodnik, pociągiem do AquaParku!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Franowo - Oborniki - Rogoźno Wlkp. - Wągrowiec - Gołańcz.
Gołańcz - Wągrowiec - Rogoźno Wlkp. - Oborniki - Poznań Strzeszyn - Poznań Główny.

Piąta edycja turystycznego pociągu specjalnego WODNIK z Poznania do Wągrowca i Gołańczy związana była z dodatkowymi atrakcjami, tj. z wizytą na pikniku wojskowym w Gołańczy poświęconym rekonstrukcji wydarzeń, jakie miały miejsce na Ziemi Gołanieckiej w przededniu II Wojny Światowej. Jak się ostatecznie okazało takich atrakcji, jakie przeżyła jedna z dwóch grup pasażerów WODNIKa nie planowaliśmy - lecz będą one zapewne długo w ich pamięci!
DSC08063

Zacznijmy jednak od początku. Rozpoczęło się wszystko dość tradycyjnie. WODNIK przejechał dookoła Poznania, zabierając pasażerów ze stacji Poznań Główny, Poznań Dębina i Poznań Starołęka, dalej jadąc przez jedną z największych stacji towarowych w Polsce - Poznań Franowo oraz towarową obwodnicą kolejową na północy miasta.


Przejazd do Obornik i Rogoźna obfitował w krótkie postoje związane z remontowaniem szlaku kolejowego i koniecznością przepuszczania innych pociągów na tym aktualnie jednotorowym szlaku. Na tym etapie podróży dużym zainteresowaniem cieszyły się mikstury serwowane przez KUCHCHIKA zwane herbatą i kawą - które szybko ożywiały umysły i ogrzewały ciała pasażerów!
DSC08090

Przyjazd do Wągrowca wiązał się z podziałem pasażerów na dwie grupy, z których jedna wybrała sie autobusem bezpośrednio do AquaParku, w którym pasażerowie oddali się kąpielom na pływalni i relaksowi w grocie solnej. Wizyty w AquaParku są bardzo miło wspominane przez pasażerów pociągów turystycznych spod znaku Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl, po wielu konsultacjach i pozytywnych opiniach planujemy kontynuację projektu w roku 2013.
DSC08471

Druga grupa pasażerów wybrała się w tym czasie do Muzeum w Wągrowcu oraz pocysterskiego klasztoru. Bardzo ciekawe opowieści pani przewodnik przeniosły pasażerów do świata Cystersów sprzed kilku wieków, przypomniały o świetności klasztoru i regionu. Kulminacyjnym momentem zwiedzania było zejście do podziemi klasztoru, gdzie spoczywają szczątki zakonników.
DSC08213

Po dwugodzinnych kąpielach grupy pierwszej i zwiedzaniu muzeum i klasztoru przez grupę drugą wszyscy pasażerowie spotkali się na dworcu, skąd wyruszyli pociągiem w dalszą drogę do Gołańczy, w której wspólnie przemaszerowali do ruin XV-wiecznego zamku Rodu Pałuków. Pani przewodnik z Gołanieckiego Domu Kultury wspólnie ze znanym pasażerom panem Sławkiem z Gołańczy (który wita pasażerów wszystkich edycji pociągu WODNIK na stacji kolejowej) oprowadzili pasażerów wokół ruin przybliżając ciekawą historię zamku.
rod_palukow_mini
<<<Zdjęcie rodzinne RODU PAŁUKÓW>>> do pobrania <<<

Po wykonaniu wspólnego zdjęcia wszystkich pasażerów na tle zamku, ponownie podzielili się oni na dwie grupy, z których jedna wróciła do pociągu, którym przejechała do Wągrowca i dalej autobusem wyruszyła do AquaParku. Druga grupa razem z prowadzącym ją panem Sławkiem przemaszerowała na tereny wokół gołanieckich bunkrów, gdzie odbywał się właśnie bunkrowy piknik. To właśnie tu wydarzyła się niespodzianka, której zapewne pasażerowie nie zapomną dość długo. Zamiast inscenizacji wojskowej mieli bowiem okazję przeżyć prawdziwą burzę z piorunami i potężną ulewę. Po godzinie powrócili autobusem do Wągrowca, gdzie oczekiwał na nich pociąg WODNIK. Dobrze, że na pokładzie był KUCHCIK, który ratował zziębniętych i zmoczonych pasażerów specyfikami, o sobie tylko znanych właściwościach.
DSC08261

Punktualnie o 19:15 WODNIK wyruszył z Wągrowca w podróż powrotnią do Poznania. Nieczynną trasą w kierunku Rogoźna skład mknął bez żadnych przeszkód. Aż szkoda, że nie jeżdżą tędy codzienne pociągi... Można przewidywać, że kolejnym pociągiem na tym odcinku będzie przyszłoroczna zimowa edycja pociągu WODNIK, na którą już dziś serdecznie Państwa zapraszamy!
Pociąg WODNIK już po raz piąty odwiedził gościnne miasta Wągrowiec i Gołańcz. Należy z całą stanowczością stwierdzić, że pomimo kapryśnej pogody był imprezą bardzo udaną i wartą powtórzenia w kolejnych latach.
To dzięki Wam Drodzy Pasażerowie! Dziękujemy Wam serdecznie za udział w przejeździe i fantastyczną zabawę!


Fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
------------

08 września 2012 - Winniczek, pociagiem na Winobranie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Leszno - Wschowa - Głogów - Zielona Góra.
Zielona Góra - Czerwieńsk - Sulechów - Zbąszynek - Poznań Górczyn - Poznań Główny.

Jedno jest pewne! - Dla takich pasażerów jak uczestnicy kolejowej wyprawy na Winobranie do Zielonej Góry - warto starać się jeszcze bardziej i organizować kolejne imprezy turystyczne. To dzięki Wam Drodzy pasażerowie Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl istnieje i rozwija się, rozszerzając ofertę dostępnych pociągów. Cieszymy się z tego faktu i pracujemy nad kolejnymi imprezami.
Pociąg WINNICZEK został uruchomiony 8 września 2012. Głównym celem podróży było rozpoczynające się w tym dniu Święto Winobrania - coroczna impreza organizowana w Zielonej Górze. DSC07700
Zgodnie z wcześniejszymi planami pociąg na odcinku od Poznania do Leszna był ciągnięty przez lokomotywę spalinową. Pozwoliło to na obniżenie kosztów realizacji imprezy, a także umożliwiło nagrzanie wagonów w ten wrześniowy poranek. Należy zauważyć, że pasażerów na poznańskim dworcu przywitała nieciekawa, deszczowa pogoda. Jak się jednak póżniej okazało, deszcz bardzo szybko został przegoniony przez szampańskie wręcz nastroje pasażerów - już podczas postoju w Kościanie zza chmur wyjrzało słońce! Organizatorzy domyślają się, że za przegonienie chmur przede wszystkim odpowiedzialna była grupa pasażerów wsiadająca na stacji w Luboniu, zapewne tańcem i śpiewem doprowadzili do poprawy pogody! Dziękujemy serdecznie!
Pociąg punktualnie pojawił się w Lesznie, gdzie czekała na niego grupa kolejnych pasażerów. Razem z nimi gotowy do podróży był także parowóz Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni, który po krótkich i sprawnych manewrach doczepiono do składu pociągu, odczepiając uprzednio, zapewne dobrze wszystkim pasażerom znaną lokomotywę spalinową SU45-079. Lokomotywa ta oczekiwała na stacji w Lesznie do około 16:00, kiedy to pojechała do Zbąszynka, skąd wieczorem, po odpięciu parowozu przywiozła wesoły skład pociągu WINNICZEK do Poznania.
DSC07313
W Lesznie pasażerowie korzystając z dwudziestominutowego postoju pociągu mogli odwiedzić wyremontowany budynek dworca kolejowego, który zachęcał do odwiedzin czystym i nowym wizerunkiem.
WINNICZEK w dalszą trasę udał się nieczynną od 2011 roku w ruchu pasażerskim linią kolejową w kierunku Głogowa. Wielką niespodziankę przygotował dla pasażerów pociągu i mieszkańców miasta Urząd Miejski we Wschowie - przywitanie pociagu WINNICZEK było niezapomniane i zapewne na długo wszytkim zapadnie w pamięć. Pociąg witała młodzieżowa orkiestra, a na peronie układ choreograficzny przygotował zespół mażoretek. Wielu mieszkańców Wschowy witało na swoim dworcu pociąg prowadzony zabytkowym parowozem, z łezką w oku wspominali czasy, gdy planowymi pociągami jeździli stąd do Leszna i Głogowa, ale także do Ostrowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry, a nawet Warszawy. Razem z mieszkańcami pasażerów WINNICZKa witał uradowany zastępca burmistrza, który zapewnił o chęci podjęcia działań mających na celu rewitalizację kolei we Wschowie.

DSC07517
Kolejną stacją na trasie przejazdu WINNICZKa był Głogów, w którym pasażerowie mieli okazję obejrzeć duży obiekt dworca, właśnie przechodzącego remont. Wielu pasażerów podziwiało zwłaszcza ciekawy i oryginalny tunel biegnący nad peronami, połączony z budynkiem dworca od strony miasta. Niestety, podobnie jak w Nowej Soli, nie udało nam się namówić do podjęcia współpracy włodarzy Głogowa przy realizacji projektu i organizacji przywitania pasażerów pociągu WINNICZEK. Pasażerowie postoje na obu stacjach wykorzystali do pamiątkowych zdjęć.
W rakcie przejazdu dużym zainteresowaniem ciesył się także wagon restauracyjny, gdzie nasz niezawodny KUCHCIK raczył pasażerów kuchennymi smakołykami.
Kilka minut przed planowanym przyjazdem skład pociągu WINNICZEK wtoczył się na tor przy peronie zielonogórskiego dworca kolejowego - pasażerowie wysiedli i z zaciekawieniem oczekiwali głównego gospodarza - samego Bahusa, który w tych dniach przejął z okazji winobrania klucze do miasta. Bahus pojawił się w towarzystwie pięknych kobiet, które zainteresowały szczególnie męską część pasażerów pociągu! Bahus przywitał gości, po czym ruszył na czele wesołego korowodu utworzonego z pasażerów pociągu oraz mieszkańców miasta w kierunku jego centrum, gdzie na wszystkich czekały atrakcje i zabawy. Piknikowa atmosfera Święta Winobrania zaciekawiła z pewnością wszystkich, goście nie mogli się nudzić. Kilkugodzinny pobyt w stolicy Ziemi Lubuskiej spędzili na wielu ciekawych zajęciach - począwszy od zakupów wszelkiej maści pamiątek, poprzez korzystanie z ofert restauracji, kawiarni i barów na uczestnictwie w koncertach i zabawach ulicznych skończywszy.
DSC07732
Powracając do pociągu, który od około 19:00 oczekwiał na nich przy 1 peronie zielonogórskiego dworca, pasażerowie WINNICZKa choć zmęczeni, byli zadowoleni - pogoda nie dała się zbyt mocno we znaki, przez większość czasu świeciło słońce, a przelotny deszczyk szybko został przez nich zapomniany. Zmęczenie na pokładzie pociągu szybko okazało się ustąpić miejsca radosnym pląsom i tańcom - wagon imprezowy w powrotnej trasie momentami sprawiał wrażenie, jakby miał wyskoczyć z szyn - nasz niezawodny MUZYK przygrywał i śpiewał niezapomniane "kawałki", przy których podróż zdecydowanie zbyt szybko minęła - w Poznaniu byliśmy kilkanaście minut przed planem!

DSC07233

Warto zwrócić w tym momencie uwagę, że w trakcie całej trasy przejazdu pociągu WINNICZEK wspaniale spisywał się parowóz - który dzięki ciężkiej pracy maszynistów punktualnie meldował się praktycznie na wszystkich stacjach, będąc w paru przypadkach nawet kilka minut przed planem. Dziękujemy serdecznie maszynistom za trud i zaangażowanie, całej ekipie PKP Cargo za przygotowanie parowozu do jazdy - pamiętamy, że kilka dni przed wyjazdem pociągu WINNICZEK parowóz Ol49-69 miał poważne uszkodzenie, które jak się okazało udało się szybko i sprawnie usunąć. Doceniamy zaangażowanie przewoźnika Przewozy Regionalne, który sprawnie zorganizował podmianę lokomotyw w Lesznie i Zbąszynku, a przede wszystkim drużynie konduktorskiej - bo były to odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu!
Zapraszamy do przeglądania stron internetowych na których umieszczane są materiały dotyczące przejazdu pociagu WINNICZEK np:
<<< RELACJA >>> autor: Krzysztof Błoszyk.
Poniższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!


Nasza stała korespondentka - pani Halina Ferenc przesłała relację pisaną wiierszem:
WINNICZEK
Gwizdy pociągów dawno przebrzmiały,
Lokomotywy do boksów się schowały,
Nam wspomnienia z WINNICZKA  pozostały.
Damy swoje kapelusze odświeżyły,
Czym się dało, ozdobiły.
W Lesznie balony w górę poszybowały,
Barwny korowód podziwiały.
Dawno wesołego pociągu nie widziały.
Wschowa swoją gościnę pokazała,
Na dworcu orkiestra nas witała.
Mażoretki pałeczki w górę podrzucały,
Kunszt taneczny pokazały.
Małżonka burmistrza wagon imprezowy odwiedziła
Z nami twista zatańczyła.
Burmistrzowi, muzyka Tomasza Lisa bardzo się spodobała,
Z dedykacją, płyta we Wschowie została.
Zielona Góra z naszego przyjazdu bardzo się uradowała,
Na dworzec Bachusa w towarzystwie panienek po nas wysłała.
Pasażerowie lustrację straganów zrobili,
Zagraniczne wino w ogródkach wypili
Niektórzy na ślub harlejowca natrafili,
Korowód motocykli zobaczyli.
Wszyscy radośnie do Poznania wracali,
Pary w tany ruszyły,
W wagonie imprezowym na ciasnotę nie narzekali,
Przy muzyce Tomasza Lisa tańcowali.
Wspomnienia spisała
Halina Ferenc
-------------

08 września 2012 - Piorun, pociągiem na wycieczkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Zielona Góra - Żary - Żagań.
Żagań - Żary - Zielona Góra.

W ramach trwającego w Zielonej Górze Święta Winobrania 8 września 2012 zorganizowany został przejazd pociągiem turystycznym PIORUN na trasie z Zielonej Góry do Żagania i z powrotem. Pociąg PIORUN pokonał klimatyczną linię kolejową przez Nowogród Bobrzański, Bieniów i Żary. Skład był ciągnięty przez lokomotywę parową Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Pasażerów, którzy skorzystali z okazji przejazdu pociągiem z dawnych lat na dworcu w Żaganiu, przywitali przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia w alianckich mundurach z okresu II Wojny Światowej - właśnie w Żaganiu mieścił się bowiem duży obóz dla żołnierzy, dziś natomiast istnieje tu muzeum. Urząd Miasta Żagania przygotował dla wszystkich zainteresowanych pasażerów pociągu PIORUN żołnierski poczęstunek w postaci grochówki z pieczywem - żagański dworzec kolejowy ożył na dwie godziny - oprócz pasażerów pociągu zawitało na nim wielu mieszkańców miasta.
Poniższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!

---------------

25 sierpnia 2012 - KILOF, Pociągiem w Sudety!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Leszno - Rawicz - Wrocław Główny - Jaworzyna Śląska - Wałbrzych Główny - Nowa Ruda - Kłodzko Główne - Kamieniec Ząbkowicki - Wrocław Główny - Rawicz - Leszno - Poznań Główny.

DSC06544

Hitem sezonu 2011 organizowanych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl pociagów specjalnych okazał się być pociag KILOF, który na zakończenie pierwszego sezonu istnienia na rynku naszego projektu przyciągnął wielu miłośników kolejowego szaleństwa do skorzystania z niezapomnianej wycieczki w górską krainę Sudetów.
Podobną popularnością cieszyła się tegoroczna edycja imprezy, która została przytłumiona przez kłopoty techniczne z obłsugującymi pociąg KILOF lokomotywami, a później organizacyjne, niestety spowodowane skandalicznym wykonywaniem swoich obowiązków przez niektórych pracowników kolei.
Pociag KILOF przewiózł około 450 osób na bardzo ciekawej i malowniczej trasie kolejowej, której głównym akcentem był odcinek Wałbrzych - Kłodzko. Pasażerowie na większośći trasy podziwiali mijane za oknami wspaniałe widoki, obserwowali niesamowite budowle - cuda infrastruktury wybudowane w zeszłych wiekach staraniem nierzadko wielu tysięcy pracowników - począwszy od wiaduktów przerzuconych nad ogromnymi dolinami, kilkusetmetrowych tuneli wydrążonych w skałach, czy wreszcie samych linii kolejowych wijących się wzdłuż zboczy górskich.
Zapraszamy do wspomnienia ciekawej i niezwykle malowniczej trasy przejazdu pociągu KILOF.
Zasoby internetowe są wzbogacane przez wielu uczestników przejazdu fantastycznymi materiałami np:

<<< FILM1 >>> autor: mariuszekk1
<<< FILM2 >>> autor: mpgl1kolej
<<< FILM3 >>> autor: Mateusz Cuske
<<< FILM4 >>> autor: Hawk001987

KILOF na swojej trasie zatrzymywał się na wielu stacjach, których historia to niesamowite i długie opowiadania. Na stacji w Rawiczu pasażerowie mieli okazję obserwować manewry parowozu i uzupełnianie wody w tendrze. W dalszą trasę pociag ruszył za planowym pociagiem KAMIEŃCZYK, którego zdziwieni pasażerowie obserwowali naszego grajka skocznie przygrywającego na peronie rawickiego dworca. Po ponad godzinnej podróży KILOF dotarł do stolicy Dolnego Śląska. Odnowiony dworzec we Wrocławiu imponuje starą architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami wplecionymi w historyczny kształt budynku. Wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska przyszło powitać pociąg z parowozem na przedpołudniowy spacer. Pasażerowie zaopatrzeni w doskonałe humory asystowali maszynistom przy manewrach, mających na celu przestawienie parowozu na początek składu - od Wrocławia pociag był ciągnięty przez parowóz i pchany przez lokomotywą spalinową. Spokojną i punktualną podróż zakłóciły kłopoty z uszkodzeniem parowozu i związanym z tym niedoborem wody w tendrze - pociąg nieoczekwianie zatrzymał się w Imbramowicach, w dalszą drogę skład ciągnięty był przez lokomotywę spalinową. Na stacji w Jaworzynie Śląskiej uzupełniono zapas wody, co pozwoliło bez przeszkód prowadzić pociag parowozem na najpiekniejszym odcinku Wałbrzych - Kłodzko. Najważniejszą stacja na trasie była Nowa Ruda, gdzie pociąg z parowozem i pasażerów powitała orkiestra dęta, a pani przewodnik zabrała pasażerów na krótką wycieczkę po mieście. Strażacy z Nowej Rudy, podobnie jak w Rawiczu, uzupełnili po raz kolejny zapas wody w parowozie, a na pożegnanie pociągu zawyła strażacka syrena! Oj działo się, działo...
DSC06564

Dalsza droga do Kłodzka i Kamieńca Ząbkowickiego upłynęła z nadzieją powolnego, ale jak najbardziej realnego nadrabiania opóźnienia pociagu, które na tym etapie podróży wynosiło około 180 minut. Niestety nie zmieniło się ono aż do końca przejazdu. W Kamieńcu Ząbkowickim postanowiono, że w dalszą drogę pociąg będzie ciągnięty lokomotywą spalinową - parowóz niedomagał, choć jak się póżniej okazało był w znacznie lepszym stanie niż jego młodsza koleżanka. Lokomotywa spalinowa odmówiła posłuszeństwa, awaria sprężarki wykluczyła możliwość prowadzenia nią pociągu, do roli pierwszoplanowej lokomotywy powrócił parowóz, który dowiózł pociąg do Wrocławia.
Pasażerowie na pokładzie korzystali chętnie z oferty wagonów imprezowego oraz restauracyjnego - gdzie tańcom i zabawie nie było końca. Niestety błędy i zaniechania ze strony pracowników przewoźnika, którzy nie zadbali na czas o zapewnienie dodatkowej lokomotywy, która miała wesprzeć tandem uszkodzonych lokomotyw pociągu KILOF naraziło pasażerów na bardzo przykre dwie godziny spędzone na wrocławskim dworcu. Po bezsensownym i niepotrzebnym oczekiwaniu pasażerowie doczekali się podstawienia składu zastępczego w postaci 2 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które zawiozły ich do Poznania i położonych po drodze mniejszych miejscowości.
Ze swojej strony bardzo przepraszamy wszystkich pasażerów, którzy zostali narażeni na tę bardzo nieprzyjemną sytuację. Przepraszamy Państwa przede wszystkim za to, ze pomimo wszelkich starań z naszej strony i ciągłej pracy nad doskonaleniem Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl nie byliśmy w stanie zapewnić spokojnego i planowanego powrotu do domu. Opóźnienie o ponad 3 godziny pociągu KILOF to plama, która zapewne długo będzie w świadomosci zarówno organizatora, jak i pasażerów pociągu.
Wyciągamy wnioski z zaistniałej sytuacji, rozmawiamy z przewoźnikiem oraz dysponentem parowozu starając się wprowadzać procedury, które na przyszłość pozwolą uniknąć opóźnień, dezinformacji i nieprzyjemnych wspomnień. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję udowodnić Państwu, ze kolej może zmienić swoje oblicze. Ciągle wierzymy w to, że jest to możliwe! Dziękujemy Państwu za to, ze byliście z nami! Liczymy na to, że będziecie nadal...
Poniższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Relacje z imprez kolejowych

--------

24 listopada 2013 - Katarzynka, Franek - Pociągiem retro na Dzień Kolejarza!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Luboń - Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny - Luboń - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn.

Zakończenie sezonu turystycznego z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl odbyło się w przededniu Dnia Kolejarza. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy pociągami retro z tej okazji w dniu 24 listopada 2013.
 DSC1577

Specjalne pociągi turystyczne KATARZYNKA oraz dwie edycje pociągu FRANEK przewiozły tego dnia setki pasażerów. Kolejarze w ramach dodatkowych atrakcji przygotowali dla mieszkańców Poznania oraz przybyłych gości wiele dodatkowych atrakcji, w tym wystawę taboru kolejowego, wystawę makiet kolejowych, udostępnili także na codzień niedostępne zakamarki poznańskiego dworca kolejowego.
 DSC1773

Życzymy miłego przeglądania fotorelacji z tej imprezy kończącej sezon turystycznych pociągów spod zmaku TurKol.pl.
Ciekawą fotorelację zaprezentowano także w Głosie Wolsztyńskim, a Pan Maciej Stachowiak udostępnił film ze stacji Poznań Garbary z przejazdu pociągu FRANEK.

 DSC1899

---------

11 listopada 2013 - Marcin, Franek, Mebelek - Pociągiem retro w Święto Niepodległości!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Leszno - Wschowa - Leszno - Kościan - Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny - Kościan - Leszno - Wschowa - Leszno - Wolsztyn.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy pociągiem retro z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2013. Specjalne pociągi turystyczne MARCIN, FRANEK i MEBELEK uruchomione w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl przewiozły tego dnia setki pasażerów zainteresowanych możliwością spokojnego i nostalgicznego spędzenia wolnego i uroczystego dnia.
 DSC2005

Pociąg MARCIN przemierzył trasę z Wolsztyna, Leszna i Wschowy do Poznania umożliwiając jego pasażerom uczestniczenie w Paradzie Świętego Marcina, która z okazji imienin patrona głównej ulicy miasta corocznie odbywa się w tym dniu, dodatkowo uświetniając obchody Święta Niepodległości.
 DSC1696

Lokalnie uruchomiono także pociągi FRANEK wokół Poznania oraz MEBELEK z Poznania Głównego do Swarzędza.
Życzymy miłego przeglądania fotorelacji z tej listopadowej imprezy.
Ciekawą fotorelację zaprezentowano także w Głosie Wielkopolskim, a portal Leszno.naszemiasto udostępnił zdjęcia z leszczyńskiej części imprezy.

--------

-

26 października 2013 - Noteć i Czaruś - Pociągiem do Czarnkowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Wągrowiec - Rogoźno - Połajewo - Lubasz - Bzowo Goraj - Czarnków - Bzowo Goraj - Lubasz - Połajewo - Rogoźno - Wągrowiec - Poznań Główny.

Kolejne pociągi turystyczne spod znaku TurKol.pl zostały uruchomione w dniu 26 października 2013. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągów NOTEĆ i CZARUŚ, uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg NOTEĆ przemierzył trasę z Poznania Głównego przez Wągrowiec, Rogoźno, Połajewo, Lubasz i Bzowo Goraj i z powrotem. Lokalnie dla mieszkańców gościnnej ziemi czarnkowskiej uruchomiono także pociąg CZARUŚ z Czarnkowa do Bzowa Goraj i z powrotem. DSC0687

Powitanie pasażerów pociągu NOTEĆ na czarnkowskim dworcu kolejowym przejdzie do historii jako jedno z cieplejszych w dziejach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl! Dziękujemy burmistrzowi Czarnkowa panu Franciszkowi Strugała oraz wszechstronnie umuzykalnionym pasażerom pociągu za wspaniałą atmosferę i świetną zabawę w trakcie całej imprezy.

 DSC0649

Szczegółową FOTORELACJĘ z pobytu pasażerów pociągu NOTEĆ w Czarnkowie przygotowali panowie Grzegorz Wójcik i Sławomir Czarnecki z Urzędu Miasta w Czarnkowie - serdecznie dziękujemy za ciepłe przywitanie i opiekę w trakcie pobytu w Czarnkowie.
 DSC0692

Tradycyjnie szczegółową fotorelację z kolejnej imprezy przygotował także Szymon Szaumkessel. Zapraszamy do jej obejrzenia w poniższym materiale.


---------

12 października 2013 - Borowik, Leśnik, Morena - Pociągiem na grzyby!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Szamotuły - Wronek - Krzyż - Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna - Międzychód - Sieraków - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski - Krzyż - Wronki - Szamotuły - Poznań Główny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu w dniu 12 października 2013 specjalnych pociągów turystycznych BOROWIK, MORENA i LEŚNIK uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg BOROWIK przemierzył trasę z Poznania Głównego i Gorzowa Wielkopolskiego do Międzychodu i Sierakowa i z powrotem. Lokalnie uruchomiono także pociągi MORENA z Sierakowa do Międzychodu oraz LEŚNIK z Międzychodu do Wierzbna (pierwotnie zakładano trasę pociągu do Gorzynia - trasa zastępcza do Wierzbna wynikała z ustaleń z przewoźnikiem).
Życzymy miłego przeglądania fotorelacji z tej październikowej imprezy.
Ciekawą fotorelację zaprezentowano także w Tygoniku Międzychodzkim.

---------

21 września 2013 - Wodnik - Pociągiem do AquaParku!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Oborniki Miasto - Rogoźno Wielkopolskie - Wągrowiec - Gołańcz - Wągrowiec - Rogoźno Wielkopolskie - Oborniki Miasto - Poznań Strzeszyn - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnego pociągu turystycznego WODNIK uruchomionego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 21 września 2013.   

 DSC8091

Była piękna jesienna pogoda, obfitująca w ciepłe promienie słońca i kolorowe krajobrazy, była dobra zabawa na pokładzie pociągu i na stacyjkach na trasie przejazdu, a także atrakcje dodatkowe w Wągrowcu i Gołańczy. Pasażerowie siódmej już edycji pociągu WODNIK w Wągrowcu odwiedzili między innymi wieżę widokową, klasztor Cystersów, a przede wszystkim nowoczesny kompleks AquaParku. W Gołańczy czekały na nich atrakcje w żołnierskim stylu - było wojskowe przywitanie na stacji kolejowej i... wzięcie do niewoli wszystkich pasażerów pociągu (odwieziono ich autobusem do gołanieckiego zamku w celu zamknięcia w lochach), była wizyta na bunkrowym polu walki, były też przejazdy zabytkowymi samochodami wojskowymi.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jednej z ciekawszych edycji pociągu WODNIK jakie do tej pory zrealizowaliśmy.


Autorem zdjęć jest nasz stały korespondent - Szymon Szaumkessel.

---------

31 sierpnia 2013 - Kilof - Pociągiem w Sudety!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Leszno - Wrocław Główny - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko Główne - Nowa Ruda - Wałbrzych Główny - Jaworzyna Śląska - Wrocław Główny - Leszno - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnego pociągu turystycznego KILOF uruchomionego w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 31 sierpnia 2013.   

kilof2013

Przejazd specjalnego pociągu turystycznego KILOF w dniu 31 sierpna 2013 pod wieloma względami był niezwykły. Przede wszystkim impreza ta została odczarowana dzięki wzorowej pracy kolejarzy z Przewozów Regionalnych i PKP Cargo, którzy mając w pamięci zeszłoroczne problemy z opóźnieniem pociągu stanęli na wysokości zadania - pociąg zameldował się we Wrocławiu i w Poznaniu po ponad 20 minut przed planowymi przyjazdami do tych miast.

Pasażerom pociągu KILOF dziękujemy za wspaniałą atmosferę na pokładzie, a mieszkańcom gościnnej Nowej Rudy za wspaniałe przyjęcie. Już dziś rozpoczynamy pracę nad przyszłoroczną edycją imprezy!
Panu Arturowi Jasińskiemu z lokalnego portalu www.NowaRuda.pl dziękujemy za nadesłanie fotorelacji z przejazdu pociągu KILOF.


---------

 

Relacje z imprez kolejowych

---------

10 sierpnia 2013 - Parada Lokomotyw w Międzychodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: COUNTRY EKSPRESS: Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Pszczew - Międzychód - Pszczew - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn
DRWAL: Krzyż - Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski - Krzyż;
POJEZIERZE: Poznań Główny - Nowy Tomyśl - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Pszczew - Międzychód - Sieraków - Międzychód - Pszczew - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Nowy Tomyśl - Poznań Główny
.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 10 sierpnia 2013.   

DSC01330m

W dniach 10 i 11 sierpnia w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl zostało uruchomionych aż dziewięć pociągów! Oprócz pociągów wymienionych powyżej uruchomiliśmy lokalne pociągi MORENA z Międzychodu do Sierakowa, LEŚNIK z MIĘDZYCHODU do Gorzynia oraz WIERZBA z Międzychodu do Wierzbna, a także NIKODEM, STEFAN i STRAŻAK z Wolsztyna odpowiednio do Nowejwsi Mochy, Stefanowa oraz Rakoniewic. Największym wydarzeniem tego weekendu była z pewnością Parada Lokomotyw w Międzychodzie, którą oglądało około 3 tysięcy osób. Do sukcesu imprezy przyczyniła się bardzo dobra współpraca z lokalnymi samorządami z Międzychodu, Sierakowa i Zbąszynia oraz zaangażowanie i perfekcyjna realizacja ustaleń ze strony naszych kolejowych partnerów tj. PKP Cargo, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz Przewozów Regionalnych. Zapraszamy zatem do obejrzenia relacji z Parady Lokomotyw na poniższych stronach internetowych:
>>> Międzychód nasze miasto <<<,
>>> Parada Lokomotyw, autor S.Pujanek <<<,
>>> Międzychód 2013, autor G.Socha <<<
>>> Relacje z przejazdów z TurKol.pl, autor K.Błoszyk <<<
Dziękujemy wszystkim pasażerom pociągów za wspaniałą atmosferę na ich pokładach, a mieszkańcom gościnnej Ziemi Międzychodzko-Sierakowskiej za wspaniałe przyjęcie. Już dziś rozpoczynamy pracę nad przyszłoroczną edycją imprezy! Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z Parady Lokomotyw autorstwa Zbigniewa Marciniaka...


...oraz relację z Parady Lokomotyw i przejazdu pociągami POJEZIERZE i MORENA autorstwa Macieja Stachowiaka - serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć! 

Kolejne zdjęcia przesłał nam Tomasz Torz - za które także serdecznie dziękujemy.

---------

8 czerwca 2013 - Pociągami Ziemianin i Biskupianin ku przygodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: ZIEMIANIN: Poznań Główny - Poznań Starołęka - Środa Wielkopolska - Jarocin - Koźmin Wielkopolski - Krotoszyn - Krobia - Leszno - Kościan - Luboń - Poznań Dębiec - Poznań Główny; 
BISKUPIANIN: Krotoszyn - Kobylin - Krobia - Kobylin - Krotoszyn
.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 8 czerwca 2013. 
080620131408

W dniu 8 czerwca zrealizowaliśmy przejazd pociągu retro ZIEMIANIN na trasie wokół południowej Wielkopolski z dodatkowym uruchomieniem pociągu BISKUPIANIN specjalnie dla mieszkańców Krobi i Krotoszyna. Składy były zestawione z parowozu Ol49-59 z wolsztyńskiej parowozowni i pięciu historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, pomimo niezbyt zachęcającej do wyjścia z domów pogody. W trakcie większej części trasy przejazdu (od Jarocina) towarzyszyły nam ciężkie chmury deszczowe i niestety od czasu do czasu z nieba siąpił niezbyt przyjemny deszcz. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji wielu imprez dodatkowych - zwłaszcza imponującej inscenizacji na dworcu kolejowym w Koźminie Wielkopolskim oraz imprez w Krotoszynie i Krobi. Ale po kolei...
20130608 094642

Pociąg wyruszył z Poznania Głównego punktualnie o 8:04 z toru przy peronie 4a. Pogoda w tym momencie nastrajała jeszcze do wycieczki za miasto, było bardzo ciepło i dzień zapowiadał się pogodnie. Po przyjeździe do pierwszej stacji z planowanym dłuższym postojem tj. Środy Wielkopolskiej wydawało się, że podróż będzie odbywać się w upalnych warunkach, co niestety już po kilkudziesięciu minutach się zmieniło, pogoda popsuła się w okolicy Jarocina i nie poprawiła się już do końca przejazdu.
Pasażerowie udali się ze stacji kolejowej do stacji Średzkiej Kolei Wąskotorowej, gdzie czekał na nich gotowy skład z parowozem wąskotorowym i zabytkowymi wagonami pasażerskimi.
080620131430

Kolejną stacją na trasie był Jarocin, gdzie z powodu długotrwałych opadów w ostatnich dniach przez przyjazdem pociągu ZIEMIANIN doszło do znacznego podtopienia lokomotywowni, do której nie było w takich warunkach możliwości wjazdu - pasażerowie odwiedzili za to Regionalne Muzeum w ratuszu jarocińskim.  
080620131457

W czasie, gdy zwiedzali oni zbiory muzealne w oczekującym na nich pociągu grasował znany z rozbojów i kradzieży niejaki Jarota z Krotosza, który niepostrzeżenie skorzystał także z przejazdu pociągiem (oczywiście bez wykupionego biletu!). Daleko jednak nie zajechał, bowiem już w Koźminie Wielkopolskim dopadła go sprawiedliwość. Został przykładnie osądzony i skazany na śmierć przez... ścięcie głowy!- co wykonano natychmiast - w obecności setek mieszkańców i przyjezdnych gości!
080620131475

Po skosztowaniu niezapomnianych ogórków ze świeżym chlebem i smalcem, chlebem z przepysznym miodem i innymi łakociami pasażerowie powrócili do pociągu - sygnał odjazdu dał sam burmistrz Koźmina Wlkp! Pociąg ruszył w dalszą drogę.

W Krotoszynie oczekiwały tłumy mieszkańców - nie przeszkodziły im w dobrej zabawie ani wielka ulewa, która przeszła nad miastem przed samym przyjazdem pociągu ZIEMIANIN, ani kilkunastominutowe oczekiwanie pociągu przed semaforem wjazdowym na krotoszyńską stację. Trwający w Krotoszynie festiwal lokalny KrotoFEST był wielką atrakcją dla przybyłych gości i mieszkańców miasta.
Zabawili tu oni przez kolejne kilka godzin.
20130608 103507

Mieszkańcy Krotoszyna w tym czasie skorzystali natomiast z przejazdu pociągiem retro BISKUPIANIN na trasie do Krobi i z powrotem. Pociąg dosłownie pękał w szwach - samorządy z Krotoszyna i Krobi, Biblioteka z Krotoszyna oraz Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej zadbały o rzetelną informację dla mieszkańców o atrakcyjnym pociągu co spowodowało sprzedanie wszystkich biletów na kilka dni przed przejazdem pociągu.
080620131530

Pociąg na trasie zatrzymał się w Kobylinie, po czym dotarł do kolejnego gościnnego miasta - Krobi. Tu na wszystkich czekały wyścigi drezynowe, przejazdy bryczką konną po okolicy, scena z występami lokalnych artystów - jednym słowem Rodzinny Piknik Dworcowy w Krobi!
Skład został przygotowany do trasy powrotnej, dosiadło się mnóstwo kolejnych pasażerów, zajmując miejsca gości z Krotoszyna przybyłych na festyn i dobrą zabawę. Znów w pociągu nie było ani jednego wolnego miejsca!
080620131540

Pociąg po powrocie do Krotoszyna ponownie został przygotowany do zmiany kierunku jazdy, parowóz został przestawiony i podłączony w kierunku Krobi i Leszna. Pasażerowie z Poznania, Środy Wlkp. i Jarocina, którzy bawili od kilku godzin na imprezie KrotoFEST, powrócili do składu historycznych wagonów, zastępując mieszkańców Krobi i Krotoszyna opuszczających skład - długo opowiadali o krotoszyńskich atrakcjach - szalonych motocyklistach, wizycie w kabinie najprawdziwszego szybowca, występach na scenie, konkursach i biesiadach.
Kolejne atrakcje czekały na pasażerów pociągu ZIEMIANIN w Krobi, gdzie parowóz po raz kolejny został poddany uzupełnieniu wody przez drużynę strażaków. Po kilkudziesięciominutowej wizycie w Krobi skład pociągu ZIEMIANIN wyruszył w kierunku Leszna i dalej Poznania - by ostatecznie na kilkanaście minut przed zaplanowanym czasem dotrzeć do stacji końcowej.
080620131565

Serdecznie dziękujemy ekipie maszynistów i konduktorów z PKP Cargo i Przewozów Regionalnych, którzy wzorowo zrealizowali dla pasażerów pociągi ZIEMIANIN i BISKUPIANIN. Dzięki nim punktualnie i bez przeszkód technicznych ponad 500 pasażerów miało okazję skorzystać z niezapomnianej imprezy, poczuć z sentymentem zapach dymu pomieszanego z parą z parowozu oraz przeprowadzić wiele ciekawych rozmów ze współpasażerami pociągu....


Powyższą fotorelację z Krotoszyna przygotował dla Państwa Grzegorz Śnieciński, któremu serdecznie dziękujemy!

Z kolei powyższe zdjęcia z Koźmina Wielkopolskiego są autorstwa Macieja Bielewskiego, któremu także serdecznie dziękujemy!
---------

1 czerwca 2013 - Pirat - pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Oborniki Miasto - Rogoźno - Chodzież - Piła Główna - Okonek - Szczecinek - Tychowo - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Kołobrzeg - Tychowo - Szczecinek - Jastrowie - Okonek - Piła Główna - Chodzież - Rogoźno - Oborniki Miasto - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu relację z przejazdu specjalnego pociągu turystycznego zorganizowanego w dniu 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tradycja przejazdów pociągiem PIRAT do Kołobrzegu ma już ponad 10 lat, każdego roku wielu stałych pasażerów podróżuje nim nad morze. Cieszymy się, że kolejna edycja imprezy była bardzo udanym przedsięwzięciem. Radosne miny zarówno naszych milusińskich, jak i ich rodziców i opiekunów, a także wielu miłośników podróżujących bez towarzystwa najmłodszych w pełni wynagradzały trudy przygotowania niełatwej wyprawy pociągiem turystycznym nad morze.
 DSC8906

Pociąg był ciągnięty przez zabytkowy parowóz Ol49-69 z wolsztyńskiej parowozowni. Za punktualną i bezproblemową obsługę tej wiekowej, bo ponad 60-letniej już maszyny, odpowiadały w sumie trzy dwuosobowe zespoły maszynistów! Każdy zespół prowadził lokomotywę na innym odcinku - pierwszy zespół z Wolsztyna do Poznania i dalej do Kołobrzegu, drugi z Kołobrzegu do Poznania, trzecia drużyna była natomiast odpowiedzialna za przejazd powrotny parowozu z Poznania "do domu" czyli do wolsztyńskiej parowozowni. Dziękujemy maszynistom za bardzo ciężką pracę, dzieki której cała podróż pociągiem PIRAT była dla pasażerów miłą przygodą i odbyła się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
 DSC8961

Pociąg PIRAT punktualnie wyruszył ze stacji Poznań Główny w sobotni poranek 1 czerwca o godzinie 6:05. Wszystkich witał gospodarz pociągu - sam Pirat, który właśnie wrócił z karaibskigo rejsu! Na kolejnych stacjach dosiadali kolejni pasażerowie. Dzięki temu, że każdy z nich posiadał miejscówki do biletów wsiadanie odbywało się sprawnie i punktualnie PIRAT odjeżdżał z kolejnych stacji.
 DSC9281

Duże grupy pasażerów dosiadły do pociągu w Obornikach i Pile (tu nastąpiło także pierwsze uzupełnienie wody w parowozie przez Straż Pożarną) oraz z Okonku - gdzie do pociągu wsiadła blisko 40-osobowa grupa przedszkolaków z opiekunami z przedszkola w Jastrowiu. Sam Pirat witał dzieciaki na peronie dworca kolejowego w Okonku! 
 DSC9234

Zapłakani rodzice machali chusteczkami za odjeżdżającymi pociechami. Przedszkolaki natomiast nie zważając na lamenty rodziców rozpoczynały dopiero dobrą zabawę! Gry i zabawy na pokładzie pociągu PIRAT odbywały się w wagonie nr 2, który był swego rodzaju wagonem imprezowym - to tu w największym stopniu rezydował Pirat z pomocnikami, w tym miłą panią Anią z Poczty Polskiej, która dzielnie asystowała pirackiemu Łotrowi wybawiając dzieciaki z opresji w starciu na konkursowe zagadki i opowieści.

 DSC9347

Podróż nad morze minęła bez przeszkód i z kilkuminutowym opóźnieniem pociąg dotarł do Kołobrzegu, gdzie na końcu składu w ekspresowym tempie podłączona została na końcu składu mała lokomotywa spalinowa, która niezbędna była do późniejszych manewrów pociągu w porcie.
Wjazd do kołobrzeskiego portu to atrakcja dla tysięcy kuracjuszy i turystów - miny mijanych spacerowiczów, a także kierowców samochodów zatrzymanych na ulichach miasta przez nietypowy pojazd tj. pociąg z parowozem były tak różne, że nie zapomnimy ich na długo! Pociąg przez kilkanaście minut wtaczał się do samego portu, pod kołobrzeską latarnię morską.
 DSC9505

Wjazd odbył się bez przeszkód, tym razem na torach nieuważni kierowcy nie pozostawili żadnych samochodów, co było zasługą kołobrzeskiej Straży Miejskiej, której bardzo dziękujemy za przygotowanie trasy do portu. Po kilkunastominutowym czasie na wysiadanie pasażerów z pociągu lokomotywa spalinowa odjechała z wagonami z powrotem na kołobrzeską stację kolejową, gdzie skład został wyczyszczony i przygotowany do drogi powrotnej.


Lokomotywa parowa pozostała przez około godzinę w porcie przy latarni morskiej, gdzie każdy mógł ją sfotografować, obejrzeć oraz wejść do kabiny maszynisty. Zgodnie z planem parowóz wjechał także do portu handlowego w celu przerzucenia węgla. Niestety nie udało się wjechać bezpośrednio od strony latarni morskiej, co było spowodowane zatarasowaniem wjazdu przez ustawiony przy bramie domek z pamiątkami.  DSC9543

Dach domku wystawał kilkanaście centymetrów w kierunku torów wjazdowych, co niestety uniemożliwiło wjazd. Po kilkunastu minutach prób, postanowiono, że wjazd do portu odbędzie się inną bramą, co niestety także nie odbyło się bez przeszkód. Tym razem na trasie przejazdu parowozu stanęły aż 4 samochody, które tym razem kierowcy postanowili pozostawić dokładnie na torach wjazdowych do portu handlowego. Interwencja Straży Miejskiej była nieunikniona - trzy samochody zostały zabrane przez kierowców, czwarty odwieziono na lawecie. Wszyscy kierowcy otrzymali mandaty od Straży Miejskiej za niewłaściwe parkowanie.
 DSC9676

Po szczęśliwym wjeździe do portu parowóz powrócił na stację, gdzie został obrócony i przygotowany do trasy powrotnej do Poznania.
Punktualnie o godzinie 17:35 PIRAT wyruszył w drogę powrotną do Poznania. Po drodze zgodnie z planem pociąg zatrzymaywał się na nieco dłuższe postoje w Tychowie i Szczecinku, gdzie dzielne zastępy Straży Pożarnej uzupełniały zapasy wody w parowozie. Bardzo dziękujemy strażakom z Piły, Tychowa i Lotynia bez których nie dalibyśmy rady zorganizować przejazdu.
 DSC9756

Na stacji w Pile skład został dodatkowo wzmocniony o lokomotywę elektryczną, która tradycyjnie została podłączona na początku pociągu - ma to na celu przyspieszenie przejazdu powrotnego do Poznania. Dzięki podłączeniu lokomotywy elektrycznej nie jest potrzebne kolejne uzupełnienie wody w parowozie oraz dodatkowe uzupełnienie węgla - co pozwala zaoszczędzić około 2 godzin czasu przejazdu do Poznania.


Pociąg dotarł do Poznania ponad pół godziny wcześniej niz planowano - kilkanaście minut przed północą PIRAT zakończył podróż przy 5 peronie poznańskiego dworca głównego. Pasażerowie gremialnie dziękowali maszynistom - oklasków i śpiewów nie było końca!
Dziękujemy Wam drodzy pasażerowie za kolejną fantastyczną wycieczkę - atmosfera na pokładzie pociągu PIRAT to niezapomniane przeżycie, dla którego warto przygotowywać kolejne pociągi turystyczne. Do zobaczenia już wrótce!

100 6431
Poniższa fotorelacja zostła nam przesłana przez pana Bronisława Gajewskiego z Tychowa - serdecznie dziękujemy za udostępnienie relacji z wizyty pociagu PIRAT w Tychowie!


---------

4 maja 2013 - Pyra, Franek i Stefan - pociągiem na majówkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: PYRA: Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny;
FRANEK: Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny; STEFAN: Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 4 maja 2013.  DSC7809

Pociągi były uruchomione na niedługich trasach województwa wielkopolskiego. Składy były zestawione z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni i historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


---------

2 maja 2013 - Baszta, pociągiem do Gostynia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Leszno - Gostyń - Leszno - Wolsztyn.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 2 maja 2013.
 DSC7409

Pociąg był uruchomiony na sentymentalnej trasie z Wolsztyna przez Leszno do Gostynia i z powrotem. Skład był zestawiony z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozownii oraz historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Zapraszamy do pobrania zdjęcia rodzinnego pasażerów i mieszkańców Gostynia, którzy wspólnie z parowozem pozowali do zdjęcia w dniu 2 maja na gostyńskim dworcu kolejowym.
Kolejowa rodzina BASZTY >>> do pobrania <<<
Powyższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
---------

1 maja 2013 - Maja, Franek, Mebelek - pociągiem na majówkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: MAJA: Wolsztyn - Leszno - Wschowa - Leszno - Kościan - Poznań Główny - Kościan - Leszno - Wschowa - Leszno - Wolsztyn; FRANEK: Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny; MEBELEK: Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny.

Przedstawiamy Państwu fotorelację z przejazdu specjalnych pociągów turystycznych uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w dniu 1 maja 2013. 
 DSC6923

Pociągi były uruchomione na niedługich trasach województwa wielkopolskiego. Składy były zestawione z parowozu Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni i historycznych wagonów pasażerskich z pierwszej połowy XX wieku.


Powyższą fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!
---------

27 kwietnia 2013 - Cegielski i Hipolit, pociagiem na Paradę Parowozów!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy obu pociągów: Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny.

Pociągi CEGIELSKI i HIPOLIT to możliwość dojazdu na największą imprezę parowozową w Polsce, odbywającą się od 20 lat w Wolsztynie na przełomie kwietnia i maja Paradę Parowozów.
 DSC5929

Oba składy pokonały w dniu 27 kwietnia trasę z Poznania do Wolsztyna i z powrotem. Pociąg CEGIELSKI był prowadzony zabytkowym parowozem z wolsztyńskiej parowozowni i umożliwił pasażerom dotarcie na główną część imprezy. Pociąg HIPOLIT, oprócz obejrzenia przez pasażerów samej Parady Parowozów, umożliwił im podziwianie inscenizacji "Światło, Dźwięk, Para" organizowanej od kilku lat na terenie parowozowni w Wolsztynie tuż po zapadnęciu zmroku.
Poniższą fotorelację z przejazdu obu pociągów przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy!


Przedstawiamy także fotorelację z Parady Parowozów przygotowaną dla Państwa przez Szymona Szaumkessela.

---------

13 kwietnia 2013 - Ko-piernik, pociągiem wzdłuż Wisły!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Toruń Miasto - Toruń Wschodni - Chełmża - Unisław - Bydgoszcz Główna - Solec Kujawski - Toruń Główny - Toruń Miasto

W czasie, gdy pasażerowie pociągu PIERNIK zwiedzali gościnny Toruń, jego mieszkańcy wraz z gośćmi z innych części województwa i kraju mieli okazję do odbycia podróży wokół województwa kujawsko-pomorskiego. Trasa przejazdu pociągu KO-PIERNIK wiodła z Torunia przez gościnne miasteczka Chełmża i Unisław do Bydgoszczy oraz z powrotem do Torunia przez Solec Kujawski.
DSCF2616

Pociąg był witany na całej trasie przez wiwatujących mieszkańców, towarzyszyły mu także w trakcie przejazdu dziesiątki miłośników kolei, którzy samochodami ścigali KO-PIERNIKa w celu wykonania dokumentacji fotograficznej i filmowej z przejazdu tego nietypowego już dziś składu.

DSCF2640

Na stacji w Chełmży pasażerowie mieli okazję podziwiać pracę lokalnej straży pożarnej, która uzupełniła zapas wody w parowozie. Widowiskowa akcja przyciągnęła wielu mieszkańców miasteczka na dworzec kolejowy.
DSCF2675

Unisław przywitał pasażerów pociągu KO-PIERNIK lokalnym festynem kolejowym. Oprócz tłumów mieszkańców była orkiestra dęta, dla wszystkich słynne kiełbaski i napoje, wystawa lokalnych pamiątek kolejowych. Łza w niejednym oku zakręciła się na widok tych sentymentalnych pamiątek...
DSCF2688

Lokomotywa ponownie uzupełniła zapas wody w Bydgoszczy, która przywitała pasażerów pociągu gradem! Aura tylko w tej jednej chwili była niezbyt przyjemna, w pozostałym czasie panowała przyjemna wiosenna pogoda. Pasażerowie mieli okazję podziwiać wspaniałą makietę kolejową i Izbę Tradycji Kolejowej na dworcu Bydgoszcz Wschód.
W trasę powrotną z Bydgoszczy do Torunia skład był ciągnięty parowozem tendrem naprzód czyli do tyłu!

DSCF2699

Podróż pociagiem KO-PIERNIK z cała pewnością zapadła wielu pasażerom w pamięci, mamy nadzieję na kolejną wspólną podróż pomiędzy stolicami województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2014! Już dziś na nią zapraszamy!


Fotorelację przygotował dla Państwa Artur Wieczorek, któremu serdecznie dziękujemy!

---------

13 kwietnia 2013 - Piernik, pociągiem do Torunia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Gniezno - Trzemeszno - Toruń Główny - Toruń Miasto - Toruń Główny - Trzemeszno - Gniezno - Poznań Główny.

Inauguracja specjalnych pociągów turystycznych ciągniętych przez parowóz organizowanych w ramach Markowego Porduktu Turystycznego TurKol.pl w roku 2013 miała miejsce 13 kwietnia na trasie z Poznania do Torunia i z powrotem.
DSC03812

Z całą pewnością należy stwierdzić, że był to pierwszy prawdziwie wiosenny weekend w roku. Mając na względzie wymarzoną wręcz pogodę na tego typu wycieczkę należy uznać, że przejazd pociągu PIERNIK będziemy wspominać jako bardzo udany początek sezonu.
DSC03913

Składem na trasie Poznań - Toruń - Poznań podróżowało około 500 pasażerów. Na trasie przygotowaliśmy niespodzianki w postaci postojów na stacjach w Gnieźnie i Trzemesznie, w których nasi samorządowi partnerzy wraz z lokalnymi kolejowymi sympatykami przygotowali niezapomniane atrakcje dla pasażerów.
DSC03988

Ważnym elementem przejazdu pociągiem PIERNIK był postój w Gnieźnie, gdzie pasażerowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem kompleks gnieźnieńskiej parowozowni, a gnieźnieńscy strażacy uzupełnili w tym czasie zapas wody w parowozie.
DSC04499

Celem podróży pociągu PIERNIK był oczywiście piękny i zabytkowy Toruń. Wizyta pasażerów w tym mieście wiązała się z przejściem po mieście w zorganizowanych ośmiu grupach z przewodnikami.
DSC03874

Na pokładzie pociągu PIERNIK do Torunia podróżowała zorganizowana grupa z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, których piękne tradycyjne stroje zachęcały pozostałych pasażerów do odwiedzenia muzeum Bambrów Poznańskich, intrygując zaciekawionych mieszkańców i gości na ulicach miasta Torunia.
Z pewnością będziemy wspominać wizytę w Toruniu, Gnieźnie i Trzemesznie! W trasie powrotnej na pokładzie pociągu panowała fantastyczna atmosfera - dziękujemy wszystkim pasażerom za wspaniałą zabawę!
DSC04826

Niezapomniane chwile spędzone na peronie Trzemeszna, podobnie jak w roku 2012 ,wszystkim pasażerom pociągu PIERNIK oraz mieszkańcom tego gościnnego miasteczka na długo zapadną w pamięć. Za rok znów wybierzemy się w podróż pociągiem PIERNIK!


Fotorelację przygotował dla Państwa Szymon Szaumkessel, któremu serdecznie dziękujemy! Podobnie jak w przypadku wielu pociągów w 2012 roku relację wierszem przygotował nasz pokładowy poeta - czyli Pani Halina Ferenc - także serdecznie dziękujemy!

PIERNIK  13 kwietnia 2013 r.

Bambry z TurKolem  przez zimę się dogadywali,
Aż w sobotę cały wagon PIERNIKA zarekwirowali.
Strojami i transparentem uwagę na siebie zwracali.
W Gnieźnie lokomotywę na boczny tor odstawili.
Pasażerów po opuszczonej lokomotywowni oprowadzili.
Panowie herosi z obrotnicą się zmagali
Zardzewiałą korbą z trudnością obracali,
Aż siódme poty do portek spływały.
W Toruniu z siedmiu wagonów
Mrowie luda się wysypało,
Z siedmioma przewodnikami Toruń zwiedzało..
Słońce cały dzień grzało,
Niektórym glace na czerwono pokolorowało.
Nawet turystka na trudy podróży nie zważała
Całą noc z Katowic do Piernika jechała.
Pasażerowie na wagon barowy
Nalot zrobili,
Aż czajniki światła pogasili.
Poczta Polska również się zareklamowała
Z pokładu PIERNIKA 
Karty okolicznościowe w Polskę wysyłała.
W każdym wagonie ludzie się radowali,
Jedni śpiewali, inni na instrumentach grali,
Co odważni tańcowali.
Lokomotywa wesoło gwizdała
Na wielu stacjach swoich fanów miała.
W Trzemesznie KAPELA  ŚMIESZNA
Przyśpiewkami
Pociąg zatrzymała,
Skocznie do tańca przygrywała.
Z łagodnej  Seniorzy bardzo się radowali,
Że z Umultowa w Polskę wyjechali.
W Poznaniu radość swą okazywali,
W autobusach nocnych
Ze wszystkimi śpiewem się żegnali.
I ja śpiewałam, w domu pierniki wcinałam
Halina Ferenc
---------

 

Galeria fotograficzna TurKol.pl

---------

23 marca 2019 - HARRY, TOM, DICK i UCIECZKA - Starym pociągiem na 75. rocznicę Wielkiej Ucieczki do Żagania! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasy: z Głogowa przez Niegosławice, Szprotawę do Żagania i z powrotem, wokół Żagania do Żar i z powrotem, do Bieniowa i z powrotem oraz do Jankowej Żaagańskiej i z powrotem.

DSC 0436

75. rocznica Wielkiej Ucieczki żołnierzy alianckich z obozu Stallag Luft III w Żaganiu była okazją do uruchomienia czterech specjalnych pociągów okolicznoścowych z zabytkowym parowozem i lokomotywą spalinową oraz wagonami historycznymi będącymi pod opieką Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Przejazdy odbyły się w pierwszych wiosennych promieniach słońca w sobotę 23 marca 2019. Wyprawy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony podróżnych, a także fotografów gęsto rozstawionych na trasie przejazdu pociągów. 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z przejazdów:

GALERIA FOTOGRAFICZNA 75. rocznica Wielkiej Ucieczki - 23 MARCA 2019
Fot. Piotr Gałęziowski.

--------

16 grudnia 2017 - LILIPUTY - Starym pociągiem wokół Wrocławia! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasy: z Wrocławia Głównego przez Wrocław Osobowice i Wrocław Sołtysowice do Wrocławia Swojczyce i przez Wrocław Nadodrze z powrotem do Wrocławia Głónego, z Wrocławia Głównego przez Wrocław Zachodni do Kątów Wrocławskich i z powrotem przez Wrocław Gądów, a także z Wrocławia Głównego przez Wrocław Kuźniki do Wrocławia Nadodrze i z powrotem.

20171216 144107

Kolejny wyprawy wokół Wrocłwia z wagonami historycznymi będącymi pod opieką Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu odbyły się w zimową sobotę 16 grudnia. Pociągi były ciągnięte przez zabytkową lokomotywę spalinową serii SM30 odrestaurowaną także przez sympatyków z Wrocławia. Pomimo zimnej aury wycieczki cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z przejazdów:

GALERIA FOTOGRAFICZNA LILIPUTY - 16 GRUDNIA 2017 
FILM z PRZEJAZDU - LILIPUTY - 16 GRUDNIA 2017, autor. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

-------

25 listopada 2017 - KATARZYNKA, OSKAR i BOGDAN - Pociągami do i wokól Gorzowa Wielkopolskiego! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasa: z Wolsztyna przez Zbąszynek, Międzyrzecz, Skwierzynę do Gorzowa Wielkopolskiego i z powrotem oraz wokół Gorzowa Wielkopolskiego - do Skwierzyny i z powrotem i do Bogdańca i z powortem

20171125 132109

Z okazji Dnia Kolejarza na trasach kolejowych z Wolsztyna do Gorzowa Wielkopolskiego oraz z Gorzowa Wielkopolskiego do Skwierzyny i z powrotem oraz do Bogdańca i z powrotem uruchomione zostały kolejne pociągi turystyczne z parowozem i wagonmi historycznymi. Pociągi uruchomiono w ostatnią sobotę listopada 2017 roku 25 listopada. Wycieczki cieszyły się dużym zainteresowaniem, pogoda niestety typowo listopadowa spowodowała, że pasażerowie niechętnie wystawiali nosy z wagonów!
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii i filmów z przejazdów:

GALERIA FOTOGRAFICZNA KATARZYNKA, OSKAR i BOGDAN - 25 LISTOPADA 2017 
FILM 1 - KATARZYNKA, OSKAR, BOGDAN - 25 LISTOPADA, autor Mateusz Stefaniak
FILM 2 - KATARZYNKA w Zbąszynku - 25 LISTOPADA, autor Mikołaj Żytyński

-------

30 września 2017 - MIESZKO, NOTEĆ, CZARUŚ i JANKO - Pociągami do i wokół Czarnkowa - do Poznania, Lubasza, Czarnkowa i Bzowa-Goraj! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasa: z Torunia Miasto przez Inowrocław, Mogilno, Gniezno, Poznań Główny, Oborniki, Rogoźno, Ryczywół, Połajewo, Lubasz i Bzowo-Goraj do Czarnkowa i z powrotem.

20150802 142030

Kolejna edycja turystycznego pociągu NOTEĆ na trasie z Poznania do Czarnkowa i z powrotem, a także lokalne pociągi wokół Czarnkowa - tym razem w wydłużonej relacji do Lubasza, odbyły się w ostatnią sobotę września 2017. Skład był zestawiony ze Spalinowego Zespołu Trakcyjnego MR+MRD na co dzień użytkowanego w komunikacji regionalnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Nowością była także oferta MIESZKO czyli przejazd z Torunia do Poznania i z powrotem.
Wycieczki cieszyły się dużym zainteresowaniem, fantastyczna pogoda - przepiękne słońce, temperatura około 22 stopni, bez deszczu i wiatru - sprzyjała wyprawie. Zobaczcie sami....

GALERIA FOTOGRAFICZNA NOTEĆ, CZARUŚ i JANKO - 30 WRZEŚNIA 2017 

-------

15, 16, 17 i 18 czerwca 2017 - WIELKOPOLSKA - Pociągami wokół Wielkopolski - do Kruszwicy, Gostynia, Głogowa, Żar i Żagania, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasy: pociągi z Wolsztyna przez Zbąszyń, Poznań i Gniezno do Kruszwicy i Inowrocławia i z powrotem, z Wolsztyna przez Zbąszyń i Zbąszynek, Sulechów i Zieloną Górę do Żar, Żagania, Tuplic i Nowogrodu Bobrzańskiego, z Wolsztyna przez Leszno do Głogowa i Gostynia i z powrotem oraz z Wolsztyna przez Zbąszyń i Zbąszynek, Międzyrzecz, Międzychód, Skwierzynę do Gorzowa Wielkopolskiego i Bogdańca i z powrotem.

20170618 162121

W dniach 15 - 18 czerwca pasażerowie Turystyki Kolejowej TurKol.pl mieli okazję podróżować na pokładzie pociągu ciągniętego przez zabytkow lokomotywę Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn. Skład był zestawiony z klasycznych wagonów pasażerskich 1, 2 klasy oraz wagonu restauracyjnego. W ramach kolejnego czterodniowego projektu pociąg odwiedził między innymi Poznań, Gniezno, Kruszwicę, Inowrocław, Zieloną Górę, Żary i Żagań oraz Tuplice, Leszno, Wschowę, Głogów i Gostyń, a także Zbąszyń i Zbąszynek, Międzyrzecz, Skwierzynę i Gorzów Wielkopolski.
Z
apraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo udanej imprezy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA WIELKOPOLSKA 2017 dzień pierwszy
GALERIA FOTOGRAFICZNA WIELKOPOLSKA 2017 dzień drugi
GALERIA FOTOGRAFICZNA WIELKOPOLSKA 2017 dzień trzeci
GALERIA FOTOGRAFICZNA WIELKOPOLSKA 2017 dzień czwarty

-------

1, 2 i 3 maja 2017 - NOSTALGIA - Pociągami po Dolnym Śląsku - do Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Zgorzelca, Turoszowa i Złotoryi! 

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasy: pociągi z Wolsztyna przez Leszno, Głogów, Żagań, Lubań Śląski do Jeleniej Góry, do KAmiennej Góry przez Marciszów i Sędzisław, z Jeleniej Góry do Zgorzelca przez Wleń, Lwówek Śląski, Węgliniec, do Turoszowa przez Krzewinę Zgorzelecką i z powrotem, do Jeleniej Góy przez Lubań ŚŁąski i Gryfów Śląski oraz z Jeleniej Góry do Wolsztyna przez Wałbrzych Główny, Wrocław Główny, Legnicę, Lubin, Głogów, Leszno, a także z Legnicy do Złotoryi i Jerzmanic Zdroju  i z powrotem 

20170503 150650

Kolejna trzydniowa wyprawa Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl na pokładzie pociągu turystycznego ciągniętego przez zabytkow lokomotywę Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn odbyła się w dniach 1 - 3 maja 2017 roku. Pociąg przemierzył ponad 1000 kilometrów, odwiedził między innymi Jelenią Górę, Kamienną Górę, Lwówek Śląski, Zgorzelec, Turoszów, Wałbrzych, Wrocław, Legnicę, Złotoryję oraz Lubin i Głogów. Pociąg był zestawiony z odrestaurowanych wagonów pasażerskich w oliwkowych barwach stosowanych w latach 70-tych i 80-tych XX wieku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo udanej imprezy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA NOSTALGIA 2017 dzień pierwszy
GALERIA FOTOGRAFICZNA NOSTALGIA 2017 dzień drugi
GALERIA FOTOGRAFICZNA NOSTALGIA 2017 dzień trzeci 

---------

8, 9, 10 i 11 kwietnia 2017 - POMORZE - Pociągami po Kujawach, Kaszubach i Pomorzu - do Torunia, Bydgoszczy, Kościerzyny i Helu!

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl 

Trasy: pociągi z Poznania przez Gniezno do Torunia, Unisławia i Bydgoszczy oraz Nakła nad Notecią , z Torunia do Kościerzyny przez Grudziądz i Czersk, z Grudziądza do Jabłonowa Pomorskiego i z powrotem oraz z Kościerzyny do Gołubia Kaszubskiego i z powrotem, do Gdyni i Helu i z powrotem, a także do Poznania przez Bydgoszcz, Szubin, Nakło nad Notecią, Kcynię, Gniezno.

20170409 125329

Czterodniowa wyprawa na pokładzie pociągu turystycznego ciągniętego przez zabytkow lokomotywę Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn odbyła się w dniach 8 - 11 kwietnia 2017 roku. Pociąg przemierzył blisko 1500 kilometrów, odwiedził między innymi Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Kościerzynę, Gdynię oraz Hel. Na poszczególnych odcinkach skład wagonów pasażerskich z lat 70-tych XX wieku, pomalowanych w jedyne dostępne aktualnie na polskim rynku barwy spółki PKP Intercity, ciągnięty polskim pospiesznym parowozem serii Pt47 meldował się punktualnie, a nawet przed czasem! Kto nie był - niech żałuje!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo udanej imprezy.
GALERIA FOTOGRAFICZNA POMORZE 2017 dzień pierwszy
GALERIA FOTOGRAFICZNA POMORZE 2017 dzień drugi
GALERIA FOTOGRAFICZNA POMORZE 2017 dzień trzeci
GALERIA FOTOGRAFICZNA POMORZE 2017 dzień czwarty

---------

18 - 19 lutego 2017 - PYRA, KOZIOŁEK i FRANEK oraz KASZTELAN i TWIERDZA - Pociągami retro na inaugurację sezonu 2017!

Organizator: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl

Trasy: z Wolsztyna do Poznania i z powrotem oraz wokół Poznania przez Kiekrz, Poznań Franowo i Poznań Starołękę oraz orzez Poznań Garbary, Poznań Franowo i Poznań Starołękę.

Turkol MCiesielski

Inauguracja sezonu Turystyki Kolejowej TurKol.pl 2017 z wolsztyńskim parowozem odbyła się w ramach popularnych przejazdów pociągów specjalnych wokół Poznania w dniu 18 i 19 lutego oraz na trasach z Wolsztyna do Leszna i Głogowa i z powrotem oraz z Głogowa do Nowej Soli i z powrotem. Pasażerowie tłumnie przybyli na pokład pociągów, jak zawsze na stacjach z dłuższymi postojami tj. w Kiekrzu i Poznaniu Głównym oraz w Lesznie i w Głogowie chętne osoby pozowały wspólnie z zabytkowym składem pociągu do pamiątkowych fotografii!
Powyższe zdjęcie wykonane z jednego z bloków na poznańskich Jeżycach wykonał i nadesłał Marek Ciesielski.

Skład pociągu oparto na wolsztyńskich zasobach Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn - zabytkowe wagony 3 klasy ciągnął parowóz Ol49-59.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dni 18 i 19 lutego 2017: 
GALERIA FOTOGRAFICZNA PYRA, KOZIOŁEK i FRANEK - 18 LUTEGO 2017 
G
ALERIA FOTOGRAFICZNA KASZTELAN i TWIERDZA - 19 LUTEGO 2017    

---------

22 października 2016 - KOZIOŁEK i FRANEK - Pociągami retro na wycieczkę wokół Poznania!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: wokół Poznania przez Kiekrz, Poznań Franowo i Poznań Starołękę oraz orzez Poznań Garbary, Poznań Franowo i Poznań Starołękę.

20160611 150559

W ramach popularnych przejazdów pociągów specjalnych wokół Poznania w dniu 22 październilka na trasy z Poznania Głównego wokół Poznania wyjechały pociągi KOZIOŁEK oraz FRANEK. Na pokładzie pociągów panowała miła i radosna atmosfera, a na stacjach z dłuższymi postojami tj. w Kiekrzu i Poznaniu Głównym chętne osoby pozowały wspólnie z zabytkowym składem pociągu do pamiątkowej fotografii!
Skład pociągu oparto na wolsztyńskich zasobach tworzącej się właśnie Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn - zabytkowe wagony 3 klasy ciągnął parowóz Ol49-59.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dnia 22 października 2016: 
GALERIA FOTOGRAFICZNA KOZIOŁEK i FRANEK   

---------

15 października 2016 - SYRENKA - Pociągiem do Warszawy!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Poznania do Warszawy i z powrotem.

20161015 120711

W ramach oferty Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl takiego pociągu jeszcze nie było! Pociąg SYRENKA zorganizowany został przy udziale przewoźnika Koleje Dolnośląskie, a także przy użyciu składu spalinowego serii MR+MRD udostępnionego przez spółkę ARRIVA RP. Skład pociągu pierwotnie zaplanowany został jako lokomotywa elektryczna z wagonami, w drugiej wersji planowano wykorzystanie składu elektrycznego ELF. Oba warianty ostatecznie nie doszły do skutku z powodu wycofania zgody na użycie taboru przez przwoźników będących jego właścicielami. Wariant przejazdu wdrożony ostatecznie w życie tj. wyprawa na pokładzie składu spalinowego MR+MRD okazała się strzałem w dziesiątkę! Pasażerowie chwalili zalety taboru, pociąg w obie strony zameldował się na stacjach końcowych przed planem. Bez problemu zrealizowano zatem wszystkie elementy wycieczki - w tym przejazdy kultowymi ikarusami po Warszawie. Zobaczcie zatem sami.... 
GALERIA FOTOGRAFICZNA SYRENKA  

---------

27,28 i 29 sierpnia 2016 - POGÓRZE - Pociągami w Sudety - do Nowej Rudy, Szklarskiej Poręby i Lwówka Śląskiego!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: pociągi z Poznania przez Wrocław do Wałbrzycha i Nowej Rudy, do Jeleniej Góry, Piechowic i Szklarskiej Poręby oraz z Wrocławia przez Wałbrzych, Jelenią Górę, Wleń, Lwówek Śląski, Węgliniec, Żary, Zieloną Górę i Zbąszynek do Poznania.

20160829 111904

Kolejna edycja projektu POGÓRZE była oparta o przejazdy pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni Ol49-59 wraz ze wspomaganiem lokomotywy spalinowej serii SM42. Pociąg składał sie z wagonów zabytkowych 3 klasy oraz tradycyjnych wagonów 1 i 2 klasy, a w przypadku pierwszego dnia przejazdu czyli pociagów KILOF i SOWA dodatkowo w składzie pociągu znalazł się wagon piętrowy. Zróżnicowany skład pociągu wynikał z braków taborowych w zasobach przewoźnika - w celu przewiezienia wszystkich chętnych musieliśmy zdecydować się na takie rozwiązanie. Wyprawa w Sudety była doskonałą zabawą i świetnym dowodem na to, że warto organizować pociągi turystyczne dla szerokiego grona odbiorców - mieszkańców miejscowości, w których na co dzień nie spotykane są już parowozy. 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo udanej imprezy.
GALERIA FOTOGRAFICZNA POGÓRZE 2016 - Pociągiem w SUDETY dzień 1 
GALERIA FOTOGRAFICZNA POGÓRZE 2016 - Pociągiem w SUDETY dzień 2
GALERIA FOTOGRAFICZNA POGÓRZE 2016 - Pociągiem w SUDETY dzień 3 

---------

13 sierpnia 2016 - IV Parada Lokomotyw w Międzychodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: pociągi z Poznania przez Zbąszynek i Międzyrzecz i z powrotem, z Legnicy i Zielonej Góry przez Zbąszynek i z powrotem, z Krzyża i Gorzowa Wielkopolskiego przez Skwierzynę i z powrotem, z Wolsztyna przez Zbąszynek i z powrotem oraz wokół Międzychodu - do Międzychodu Letnisko, do Gorzynia oraz do Wierzbna.

IV parada miedzychod parowozy2

Kulminacją oferty Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w roku 2016 była sierpniowa impreza organizowana na nieczynnym węźle kolejowym w Międzychodzie. IV Parada Lokomotyw zorganizoana została w dniu 13 sierpnia. Przybyło na nią około 3 tysięcy osób! W imprezie uczestniczyło 7 środków trakcyjnych, w tym dwa wolsztyńskie parowozy, dwa spalinowe zespoły trakcyjne oraz trzy lokomotywy spalinowe. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo udanej imprezy.
GALERIA FOTOGRAFICZNA IV PARADA LOKOMOTYW W MIĘDZYCHODZIE      

---------

06 sierpnia 2016 - NOTEĆ, JANKO i CZARUŚ - Pociągami do Czarnkowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Poznania przez Wągrowiec do Czarnkowa i z powrotem oraz z Czarnkowa do Bzowa Goraj i z powrotem.

SMoliwki

W ramach oferty Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl w środku wakacji uruchomione zostały pociągi z Poznania przez Wągrowiec do Czarnkowa i z powrotem oraz dwa lokalne pociągi wokół Czarnkowa na trasie do Bzowa Goraj. Na pokładzie pociągów panowała miła i radosna atmosfera, a na stacji w Czarnkowie chętne osoby pozowały wspólnie z zabytkowym składem pociągu do pamiątkowej fotografii! Skład pociągu pod względem zestawienia oraz malowania nawiązywał do lat 70-tych XX wieku, kiedy na lokalnych liniach kolejowych pociągi tego typu były standardem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dnia 06 sierpnia 2016:
GALERIA FOTOGRAFICZNA NOTEĆ, CZARUŚ i JANKO    

---------

13 lutego 2016 - AMOREK i WIERZBA - Pociągami na Walentynki!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Wolsztyna do Międzychodu i z powrotem oraz z Międzychodu do Wierzbna i z powrotem. 

strazacy miedzychod

Kolejną okazją do uruchomienia pociągów turystycznych stały się Walentynki. Z tej okazji w dniu 13 lutego uruchomione zostały dwa pociągi. AMOREK pokonał trasę z Wolsztyna do Międzychodu i z powrotem, a WIERZBA przewiozła pasażerów na lokalnej trasie wokół Międzychodu do Wierzbna i z powrotem. Na pokładzie obu pociągów panowała miła i radosna atmosfera, a na stacji w Międzychodzie chętne osoby pozowały wspólnie z zabytkowym składem pociągu do pamiątkowej fotografii!
Zdjęcie grupowe pasażerów na stacji w Międzychodzie >>> POBIERZ.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zamglonych walentynkowych wojaży w dniu 13 lutego 2016:
GALERIA FOTOGRAFICZNA AMOREK i WIERZBA  

---------

05 grudnia 2015 - PYRA i KOZIOŁEK - Pociągami na Mikołajki!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Wolsztyna do Poznania oraz aż trzykrotnie wokół Poznania. 

20151205 114731

Z okazji mikołajkowego świętowania w dniu 5 grudnia uruchomione zostały cztery pociągi. Na trasie z Wolsztyna do Poznania i z powrotem pasażerowie podróżowali pociągiem retro PYRA, natomiast wokół Poznania trzykrotnie podążał pociąg KOZIOŁEK. Na pokładzie pociągów ku wielkiej uciesze dzieci grasował święty Mikołaj! Zobaczcie zresztą sami...
GALERIA FOTOGRAFICZNA PYRA I KOZIOŁEK 

---------

3 października 2015 - KRASNAL - Pociągiem do Wrocławia! oraz SKARB - Pociągiem do Złotoryi!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Wolsztyna do Wrocławia Głównego i z powrotem oraz z Wrocławia Głównego do Legnicy, Złotoryi i Jerzmanic Zdroju. 

DSC06177

Złota Polska Jesień towarzyszyła pasażerom pociągów KRASNAL z Wolsztyna do Wrocławia i z powrotem oraz SKARB z Wrocławia do Legnicy, Złotoryi i Jerzmanic Zdroju i z powrotem. Pociągi cieszyły się sporym zainteresowaniem podróżnych, a tłum mieszkańców Złotoryi chętnych do skorzystania z krótkiego przejazdu do Jerzmanic Zdroju i z powrotem w pełni oddał nastawienie pasażerów do turystyki kolejowej z parowozami z wolsztyńskiej parowozowni. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z październikowej imprezy....
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

29 - 31 sierpnia 2015 - POGÓRZE - KILOF, LICZYRZEPA, PIERŚCIEŃ i KOZIOŁ- Pociągami do Nowej Rudy, Szklarskiej Poręby i Lwówka Śląskiego oraz Nysy!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Poznania i Wrocławia do Kłodzka, Nowej Rudy i Głuszycy, do Szklarskiej Poręby i Lwówka Śląskiego oraz do Legnicy, Nysy i Głuchołaz. 

10092014631

Projekt POGÓRZE łączył trzy pojedyNcze oferty jednodniowe w jeden projekt. Przejazdy pociągami KILOF z Poznania i Wrocławia do Nowej Rudy i Głuszycy, LICZYRZEPA z Poznania i Wrocławia do Szklarskiej Poręby i Lwówka Śląskiego oraz PIERŚCIEŃ z Wrocławia do Nysy przez Legnicę i Świdnicę i KOZIOŁ do Głuchołaz Zdroju cieszyły się dużym zainteresowaniem podróżnych. Przejazdom towarzyszyła bardzo ładna pogoda, pociągi meldowały się na kolejnych stacjach przy tłumnie witających go mieszkańcach. 
Wspaniałym pasażerom dziękujemy za wyśmienitą atmosferę na pokładzie pociągów i za zaufanie, którym nas obdarzają biorąc udział w kolejnych przejazdach. Pomimo niedogodności z punktualnością części pociągów na pokładzie pociągu i autobusów panowała radość i świetna zabawa. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami:
GALERIA FOTOGRAFICZNA KILOF-SŁUPIEC 
GALERIA FOTOGRAFICZNA LICZYRZEPA-JÓZEFINA 

---------

8 sierpnia 2015 - III Parada Lokomotyw w Międzychodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Pociągi przyjeżdżające do Międzychodu: 

POJEZIERZE: Poznań Główny - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Międzychód Letnisko - Międzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Poznań Główny; FARMER: Wolsztyn - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Wolsztyn; KKZ SIELAWA: Poznań Główny - Sieraków Wlkp. - Kłosowice - Międzychód - Kłosowice - Sieraków Wlkp. - Poznań Główny; DRWAL: Krzyż - Gorzów Wielkopolski - Deszczno - Skwierzyna - Przytoczna - Wierzbno - Międzychód - Przytoczna - Skwierzyna - Deszczno - Gorzów Wielkopolski - Krzyż; GAJOWY: Legnica - Zielona Góra - Wierzbno - Międzychód - Międzychód Letnisko - Międzychód - Wierzbno - Zielona Góra - Legnica.

Dodatkowe pociągi okolicznościowe:
POMPA: Międzychód - Międzychód Letnisko - Międzychód; LETNISKO: Międzychód - Międzychód Letnisko - Międzychód; WIERZBA: Międzychód - Wierzbno - Międzychód; LEŚNIK: Międzychód - Gorzyń - Łowyń - Gorzyń - Międzychód; BRZOZAMiędzychód - Wierzbno - Międzychód;

Dodatkowe kursy autobusowe: MORENA(KKZ)Międzychód - Kłosowice - Sieraków Wlkp. - Kłosowice - Międzychód; Linia miejska: Międzychód Dworzec Kolejowy - Międzychód CAK - Międzychód Letnisko - Międzychód Dworzec Kolejowy.

20150808 124753

W drugi weekend sierpnia w Międzychodzie odbyła się trzecia edycja Parady Lokomotyw. Pasażerowie przybyli na nią aż czterema pasażerskimi pociągami uruchomionymi z Legnicy i Zielonej Góry, Poznania Głównego, Krzyża i Gorzowa Wielkopolskiego oraz z Wolsztyna. Uruchomiony został także pociąg towarowy z Wrocławia Głównego.
Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem pasażerów i mieszkańców Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego za udział w bardzo gorącej III Paradzie Lokomotyw w Międzychodzie. Bardzo wysokie temperatury nie odstraszyły ich od uczestnictwa w tym udanym kolejowym święcie na nieczynnym węźle kolejowym w Międzychodzie. 
Szczególne podziękowania kierujemy także pod adresem kolejarzy, którzy w morderczym wręcz upale zrealizowali zamówienie na wszystkie elementy imprezy - począwszy od przygotowania szlaków kolejowych dla pociągów, poprzez realizację przejazdów, a skończywszy na doskonałym zaplanowaniu i wykonaniu parady przybyłych aż 9 pojazdów trakcyjnych. Doskonała wspólpraca Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze, Wielkopolskiego Oddziału spółki Przewozy Regionalne, PKP Cargo, Lotos Kolej, Kolei Dolnośląskich, MajkolTransu i Klubu Sympatyków Kolei z Wrocławia - przyczyniła się do stwierdzenia - że, III Parada Lokmomotyw w Międzychodzie przeszła do historii jako bardzo udana! Dziękujemy także międzychodzkim samorządowcom za wspaniałą współorganizację imprezy. Przedstawiciele Urzędu Miasta i Centrum Animacji Kultury jak zawsze stanęli na wysokości zadania! 
Relacja Stowarzyszenia historycznego AUREUS
Relacja Głosu Wielkopolskiego.
Zapraszamy także do obejrzenia FOTOGALERII oraz poniższych  zdjęć wykonanych przez fotoreporterów TurKol.pl:


---------

25 lipca 2015 - JAGIEŁŁO - Pociągiem na Oblężenie Malborka!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Poznania przez Gniezno, Inowrocław, Bydgoszcz Gł. do Malborka i z powrotem

01panorama wsch

W środku wakacji szkolnych zorganizowana została niesamowita wyprawa do przeszłości. Pasażerowie pociągu JAGIEŁŁO odbyli podróż do średniowiecznej stolicy państwa krzyżackiego - Malborka. Pasażerowie mieli okazję uczestniczyć w pokazach walk rycerskich, strzelali z łuków, skosztowali średniowiecznego jadła i napitku. Głównym punktem programu miało być wtrącenie wszystkich pasażerów pociągu JAGIEŁŁO do lochów zamkowych - obyło się jednak bez tak drastycznych działań. Pasażerowie zwiedzili natomiast z przewodnikami zamek.
Wszystkim uczestnikom wyprawy dziękujemy za wspaniałą atmosferę na pokładzie pociągu i już dziś planujemy kolejną edycję wyprawy do Malborka.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wycieczki:
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

21 czerwca 2015 - KATAMARAN - Pociągiem na pełne morze! oraz REKIN - Pociągiem do Świnoujścia!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Poznania przez Krzyż, Stargard Szczeciński, Szczecin i Goleniów do Kołobrzegu oraz Stepnicy, Świnoujścia i Międzyzdrojów. 

140920142216

Pomimo deszczowej i pochmurnej pogody pierwsze dni lata to dobra okazja do wycieczki nad morze. W dniu 21 czerwca odbyły się dwie połączone wyprawy na pokładzie pociągu ciągniętego nowoczesną lokomotywą spalinową BR285 należącą do przewoźnika LOTOS. Oferta KATAMARAN była kolejną edycją - dobrze przyjętego w poprzednich latach przez pasażerów - wyjazdu do kołobrzeskiego portu połączonego z rejsem bałtyckim katamaranem po morzu. Oferta REKIN to przejazd pociągiem z Poznania połączony ze zwiedzaniem atrakcji Zachodniego Pomorza na pokładzie zabytkowych autobusów. Pasażerowie odwiedzili między innymi Stepnicę, Międzyzdroje i Świnoujście.
Pasażerom dziękujemy za wspaniałą atmosferę na pokładzie pociągów i za zaufanie, którym nas obdarzają biorąc udział w kolejnych przejazdach. Pomimo nieciekawej pogody na pokładzie pociągu i autobusów panowała radość i świetna zabawa. Zobaczcie zresztą sami...
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

13 czerwca 2015 - LOKO PIKNIK czyli Harry i Wanda - Pociągami do Żagania oraz Błyskawica, Grzmot, Dick i Tom - pociągami wokół Żagania!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: z Wolsztyna przez Zieloną Górę, z Legnicy przez Lubin i Głogów oraz z Żagania do Szprotawy i do Lubska przez Bieniów. 

IMG 1366

13 czerwca 2015 na stacji kolejowej w Żaganiu odbyła się kolejna edycja LOKO PIKNIKU. Impreza zorganizowana przez stowarzyszenie OK1 z Żagania oraz samorządy miasta oraz gminy z Żagania została zrealizowana po raz czwarty. W ramach dobrej współpracy z organizatorami tej imprezy Turystyka Kolejowa TurKol.pl przygotowała ofertę pociągów specjalnych. Wyprawa z parowozem Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni na pokładzie pociągu HARRY oraz przejazd nieczynną w ruchu pasażrskim trasą z Legnicy przez Lubin i Głogów do Żagania na pokładzie pociągu WANDA umożliwiły w sumie około 400 pasażerom dotarcie na imprezę. W ramach lokalnych przejazdów uruchomiono cztery pociągi - TOM i DICK do Szprotawy i z powrotem oraz BŁYSKAWICA i GRZMOT do Lubska. Pociągi lokalne w sumie przewiozły około 700 pasażerów! Wszystkim pasażerom dziękujemy za wspaniałą atmosferę na pokładzie pociągów i za zaufanie, którym nas obdarzają biorąc udział w kolejnych przejazdach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z IV LOKO PIKNIKU w Żaganiu. 
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

30 maja 2015 - Pirat - Pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Gł. - Chodzież - Piła Gł. - Okonek - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Kołobrzeg - Okonek - Piła Gł. - Chodzież - Poznań Główny.

pirat2015 kblo mini

Szum morza, zapach smażonej rybki roznoszący się z okolicznych smażalni i niestety zachmurzone i kapryśne niebo przywitały pasażerów pociągu PIRAT, który po raz kolejny przybył do Kołobrzegu z Poznania. Pociąg uruchomiony z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przywiózł do Kołobrzego blisko 400 osób. Pomimo nieciekawej pogody pasażerowie wracali uśmiechnięci - pirat grasujący na pokładzie zadbał aby zarówno dzieci, jak i ich rodzice nie nudzili się w trakcie podróży. Pociąg PIRAT został uruchomiony w dniu 30 maja.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu. 
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

16 maja 2015 - Popiel, Kuracjusz, Gopło i Bartek - Pociągiem do Kruszwicy, Inowrocławia i Wapienna!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Gł. - Gniezno - Kruszwica - Inowrocław - Pakość - Piechcin - Wapienno - Piechcin - Pakość - Inowrocław - Kruszwica - Gniezno - Poznań Główny.

DSC05754

Kolejną wyprawą z parowozem Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni były wojaże w dniu 16 maja w ramach czterech ofert handlowych tj pociągów POPIEL z Poznania do Kruszwicy i z powrotem, KURACJUSZ z Poznania do Inowrocławia i z powrotem oraz lokalnych z Kruszwicy do Inowrocławia i z powrotem i BARTEK z Inowrocławia przez Pakość do Piechcina i Wapienna i z powrotem. Pociągi zostały uruchomione w dniu 16 maja i w sumie przewiozły około 700 pasażerów!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

30 kwietnia, 1 i 3 maja - Nikoś, Stefek i Rysiek, Palma, Piorun i Lubsza oraz Helena, Tulipan, Przystań i Bogdan - Pociągiem z parowozem po Ziemi Lubuskiej i Zachodniej Wielkopolsce z NOSTALGIĄ!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: (30) Wolsztyn - Nowawieś Mochy - Wolsztyn - Rakoniewice - Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn;
(1) Wolsztyn - Sulechów - Zielona Góra - Żagań - Lubsko - Żagań - Zielona Góra - Sulechów - Wolsztyn;
(2) Wolsztyn - Parada Parowozów;
(3) Wolsztyn - Międzyrzecz - Międzychód - Gorzów Wlkp. - Bogdaniec - Gorzów Wlkp. - Międzychód - Międzyrzecz - Wolsztyn.

lubsko today mini

Piękny i słoneczny pierwszy weekend majowy przyczynił się do tego, że projekt NOSTALGIA 2015 okazał się dużym sukcesem pod względem frekwencji pasażerów. W ramach czterodniowej oferty uruchomiliśmy w sumie 10 pociągów na różnych trasach zachodniej Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Pociagi specjalne ciągnięte zabytkowym parowozem - NIKOŚ, RYSIEK, STEFEK, PALMA, PIORUN, LUBSZA, TULIPAN, PRZYSTAŃ i BOGDAN oraz HELENA (pociąg z lokomotywą spalinową) cieszyły się zainteresowaniem pasażerów, którzy całymi rodzinami uczestniczyli w przejazdach na pokładach zabytkowych pociągów, chętnie korzystali także z dodatkowych atrakcji - np. wizyty na Targach Tulipanów w Chrzypsku Wielkim, czy na wystawie o transporcie w Międzychodzie.
Zapraszamy do obejrzenia szczegółowych RELACJI z projektu NOSTALGIA 2015:
RELACJA NOSTALGIA dzień 1 (NIKOŚ, STEFEK i RYSIEK;
RELACJA NOSTALGIA dzień 2 (PALMA, PIORUN i LUBSZA);
RELACJA NOSTALGIA dzień 4 (HELENA, TULIPAN, PRZYSTAŃ i BOGDAN);

---------

18 kwietnia 2015 - Piernik i Ko-Piernik - Pociągiem do Torunia i Pociągiem wzdłuż Wisły!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Gł. - Gniezno - Inowrocław - Toruń Miasto - Inowrocław - Trzemeszno - Poznań Gł.;
Toruń Miasto - Toruń Wsch. - Chełmża - Unisław - Bydgoszcz Wsch. - Solec Kujawski - Toruń Gł. - Toruń Wsch.

Na szlaku mini

Pomimo surowej wiosennej pogody, przelotnych deszczy i dość niskich temperatur pasażerowie pociągów PIERNIK i KO-PIERNIK - które 18 kwietnia wyruszyły na szlaki kolejowe z Poznania do Torunia i z Torunia do Bydgoszczy - z uśmięchniętymi twarzami wracali do swoich domów.
Pociągi zameldowały się punktualnie, zarówno na stacjach końcowych, jak i na większości swoich tras. Pasażerowie pociągu PIERNIK zwiedzili w grupach zabytkowe atrakcje centrum Torunia, pasażerowie pociągu KO-PIERNIK na muzycznym pokładzie korzystali z wokalno - instrumentalnej twórczości aż czterech różnych zespołów!
Gościnny Unisław przygotował dla pasażerów rodeo-niespodziankę, wiele smacznych lokalnych specjałów i kolejne muzyczne występy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przejazdu: GALERIA FOTOGRAFICZNA.
---------

14 marca 2015 - Wodnik, Noteć i Czaruś - Pociągiem do Aquaparku i do Czarnkowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Gł. - Wągrowiec - Rogoźno - Bzowo Goraj - Czarnków - Bzowo Goraj - Rogoźno - Wągrowiec - Poznań Główny.

 DSC0733

Kolejną okazją do zaplanowania i uruchomienia pociągów turystycznych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl były pierwsze wiosenne promienie słoneczne! Pociągi - WODNIK, NOTEĆ i CZARUŚ uruchomione zostały w sobotę 14 marca. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

13, 14, 15 i 16 lutego - Pyra, Struga, Amorek, Wierzba, Baszta oraz Stefan, Nikodem i Ryszard - Pociągiem z parowozem na zimową wycieczkę z WALENTYM!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: (13) Wolsztyn - Zbąszyń - Poznań - Środa Wlkp. - Poznań - Grodzisk Wlkp. - Wolsztyn;
(14) Wolsztyn - Zbąszyń - Wierzbno - Międzychód - Wierzbno - Międzychód - Wierzbno - Zbąszyń - Wolsztyn;
(15) Wolsztyn - Leszno - Gostyń - Leszno - Wolsztyn;
(16) Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn; Wolsztyn - Nowawieś Mochy - Wolsztyn; Wolsztyn - Rakoniewice - Wolsztyn.

mini (2)

Miało być zimowo - śnieżnie i mroźnie - a było słonecznie, relatywnie ciepło. Przede wszystkim należy podkreślić, że projekt WALENTY okazał się dużym sukcesem pod względem frekwencji pasażerów. W ramach czterodniowej oferty uruchomiliśmy w sumie 8 pociągów na różnych trasach Wielkopolski i zachodniej Ziemi Lubuskiej. Pociagi specjalne ciągnięte zabytkowym parowozem - PYRA, STRUGA, AMOREK, WIERZBA, BASZTA, STEFAN, RYSZARD i NIKODEM cieszyły się zainteresowaniem pasażerów, któzy całymi rodzinami uczestniczyli w przejazdach na pokładach zabytkowych pociągów, chętnie korzystali także z dodatkowych atrakcji - np. spotkania z prawdziwym Amorkiem w Miedzychodzie!
Zapraszamy do obejrzenia szczegółowych RELACJI z projektu WALENTY 2015:
RELACJA WALENTY dzień 1 (PYRA i STRUGA);
RELACJA WALENTY dzień 2 (AMOREK i WIERZBA);
RELACJA WALENTY dzień 3 (BASZTA);
RELACJA WALENTY dzień 4 (STEFAN, NIKODEM i RYSZARD);

---------

31 stycznia 2015 - Stefan, Nikodem i Ryszard - Pociągiem z parowozem na inaugurację sezonu 2015!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn;
Wolsztyn - Nowawieś Mochy - Wolsztyn;
Wolsztyn - Rakoniewice - Wolsztyn.

DSC04766mm

Słoneczna pogoda, choć pomimo przełomu zazwyczaj zimowych miesięcy - bez odrobiny śniegu - towarzyszyła inauguracji sezonu pociągów turystycznych 2015 roku. Impreza miała miejsce w Parowozowni Wolsztyn, która po bardzo trudnym roku 2014 wkroczyła pełną parą w nowy, obiecujący sezon. 31 stycznia w ramach ogólnodostępnej oferty turystycznej uruchomiliśmy trzy pociagi specjalne ciągnięte zabytkowym parowozem - STEFAN, RYSZARD i NIKODEM. Pasażerowie całymi rodzinami uczestniczyli w przejazdach na pokładach zabytkowych pociągów, chętnie korzystali także z atrakcji przygotowanych przez gospodarza Parowozowni Wolsztyn tj. PKP Cargo, a także z oferty naszych partnerów - Przewozów Regionalnych, Kolei Wielkopolskich oraz Gminnego Centrum Informacji z Wolsztyna i jego gości. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej RELACJI z inauguracji sezonu pocągów turystycznych 2015!.
---------

27 grudnia 2014 - Pyra / Powstaniec - Pociągiem na rocznicę Powstania Wielkopolskiego!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Wolsztyn - Grodzisk Wlkp. - Stęszew - Luboń - Poznań Główny - Poznań Garbary - Pobiedziska - Gniezno - Gniezno Winiary - Gniezno - Pobiedziska - Poznań Garbary - Poznań Główny - Luboń - Stęszew - Grodzisk Wlkp. - Wolsztyn.

DSCF8577

Ostatnimi pociągami w 2014 roku organizowanymi w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl były pociągi PYRA i POWSTANIEC, uruchomione z okazji 96 rocznicy Postania Wielkopolskiego. Oprócz przejazdu zabytkowym składem pociągu pasażerowie mieli okazję uczestniczyć w inscenizacjach w Luboniu i Gnieźnie przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz grupy rekonstrukcji Historycznych z Gniezna oraz ich współpracowników z całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA
RELACJA FILMOWA

---------

23 listopada 2014 - Katarzynka / Cysters / Rogaś / Franek - Pociągiem na kolejarskie święto!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Wolsztyn - Grodzisk Wlkp. - Stęszew - Poznań Główny - Skoki - Wągrowiec - Gołańz - Wągrowiec - Skoki - Poznań Główny - Poznań Starołęka - Poznań Franowo - Poznań Garbary - Poznań Główny - Stęszew - Grodzisk Wlkp. - Wolsztyn.

bolechowo przejazd

Kolejną okazją do zaplanowania i uruchomienia pociągów turystycznych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl był Dzień Kolejarza. Święto to przypada wprawdzie w dniu 25 listopada - niemniej z racji umożliwienia jak największemu gronu pasażerów skorzystania z pociągów - KATARZYNKA, CYSTERS, ROGAŚ i FRANEK uruchomione zostały w niedzielę 23 listopada. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

11 listopada 2014 - Marcin / Franek / Mebelek - Pociągiem na Święto Niepodległości!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Wolsztyn - Krobia - Leszno - Kościan - Poznań Główny - Poznań Franowo - Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny - Kościan - Leszno - Krobia - Wolsztyn.


Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada było okazją do uruchomienia kolejnych pociągów turystycznych retro. Pasażerowie korzystający z przejazdu pociągami MARCIN, FRANEK i MEBELEK cieszyli się z nostalgicznych przeżyć na pokładzie zabytkowych wagonów ciągniętych przez parowóz z Wolsztyńskiej Parowozowni. Grupa pasjonatów historii z Lubonia, w strojach z początku XX wieku, uświetniła przejazd pociągiem - warto wspomnieć ten piękny i słoneczny dzień! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

25 października 2014 - Skansen / Jeleń - Pociągiem do Kościerzyny!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Główny - Gniezno - Damasławek - Kcynia - Nakło nad Notecią - Więcbork - Chojnice - Kościerzyna - Bytów - Kościerzyna - Chojnice - Piła Główna - Krzyż - Poznań Główny.

25102014661

Ostra, jesienna aura towarzyszyła przejazdowi pociągów turystycznych SKANSEN i JELEŃ z Poznania do Kościerzyny i z Kościerzyny do Bytowa. Wyprawa nieczynnymi w ruchu pasażerskim liniami kolejowymi przez Gniezno Winiary, Kcynię, Więcbork i Chojnice, a także linią z Lipusza do Bytowa była gratką dla wszystkich miłośników kolejowych szlaków - zapraszamy serdecznie do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA 

---------

24 października 2014 - Pyra / Koziołek - Pociągiem wokół Poznania!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań Główny - Kiekrz - Poznań Franowo - Poznań Starołęka - Poznań Dębina - Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn.

Przy przepięknej jesiennej pogodzie odbył się pierwszy po letnim remoncie linii kolejowej z Wolsztyna do Poznania przejazd pociągu z parowozem. Wyprawa pod wieloma względami była inna od podobnych imprez wokół Poznania - przede wszystkim pociąg przejechał północną obwodnicą miasta Poznania - wysoką estakadą z piękną panoramą miasta. Na pokładzie pociągu KOZIOŁEK podróżowało ponad 150 przedszkolaków z poznańskich przedszkoli, podobnie w pociągu PYRA do stolicy Wielkopolski przybyło ponad 50 najmłodszych miłośników parowozów! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

20 września 2014 - Partner - Pociągiem do Lubben!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Główny / Wolsztyn - Zbąszynek - Gubin - Guben - Lubben - Guben - Gubin - Zbąszynek - Wolszyn / Poznań Główny.

DSCF7009

Pierwsza w historii Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl wyprawa zagraniczna odbyła się 20 września 2014 na ttrasie z Poznania i Wolsztyna do niemieckiego Lubben. Pociąg zestawiony z sześciu wagonów miał na pokładzie ponad 400 osób. Debiut oferty międzynarodowej należy zdecydowanie uznać za udane przedsięwzięcie. Sprzyjała pogoda, a bardzo gościnne powitanie zgotowane pasażerom pociągu przez lokalnych samorządowców (przy udziale władz Wolsztyna) na długo pozostanie w pamięci uczestnikom wyprawy. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA 

---------

14 września 2014 - Rekin / Katamaran - Pociągiem na pełne morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Główny - Krzyż - Stargard Szczeciński - Szczecin Główny - Goleniów - Kołobrzeg / Świnoujście - Goleniów - Stargard Szczeciński - Krzyż - Poznań Główny.

20140914 133008

Jeden z ostatnich weekendów lata okazał się być jednym z piękniejszych dni września - pogoda dopisała, pasażerów połączonych pociągów REKIN do Świnoujścia i KATAMARAN do Kołobrzegu nad morzem powitało piękne słońce, dodatkowe atrakcje w postaci rejsu katamaranem po Bałtyku czy przejazdu autobusem turystycznym po okolicy Świnoujścia i Międzyzdrojów wraz z przewodnikiem spowodowały, że 14 września okazał się być udanym pożegnaniem lata z Markowym Produktem Turystycznym TurKol.pl. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA 

---------

6 września 2014 - Winniczek - Pociągiem na Winobranie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl

Trasy: Poznań Główny - Zbąszyń - Zbąszynek - Sulechów - Zielona Góra - Sulechów - Zbąszynek - Zbąszyń - Poznań Główny.

Pierwsze dni września nad cieszyły pasażerów ciepłą i bezdeszczową pogodą. Przejazd turystycznego pociągu WINNICZEK w roku 2014 pod wieloma względami był inny od poprzednich edycji. Skład wagonów piętrowych był ciągnięty przez nowoczesną lokomotywę BR285, pociąg pobił rekord prędkości wyprzedzając na trasie testowane właśnie w tych okolicach PENDOLINO. Taka sama była z pewnością fantastyczna atmosfera na pokładzie pociągu! Dziękujemy Wam Drodzy pasażerowie!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

31 sierpnia 2014 - Rybak - Pociągiem na Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 
Trasy: Poznań Główny - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Sieraków - Miedzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Poznań Główny.

Rybak miedzychod mini

Zakończenie szkolnych wakacji letnich 2014 roku to także przejazd turystycznego pociągu RYBAK. Oferta pociągów RYBAK była cotygodniowym ruchem planowym pociągów przyspieszonych z Poznania na Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie i z powrotem. Pociągi RYBAK oferowały kilkugodzinną możliwość spędzenia wolnego dnia nad jeziorami. W ramach kolejnych przejazdów turystycznych w dniu 31 sierpnia uruchomiliśmy ostatnią w sezonie 2014 edycję pociągu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

30 sierpnia 2014 - Kilof - Pociągiem w Sudety!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: Poznań Główny - Leszno - Wrocław Główny - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko Główne - Nowa Ruda - Wałbrzych Główny - Jaworzyna Śląska - Wrocław Główny - Leszno - Poznań Główny.

 DSC6711

Zakończenie szkolnych wakacji letnich 2014 roku zaznaczone zostało mocnym akcentem, którym był niewątpliwie przejazd turystycznego pociągu KILOF. Skład zawierał dwie lokomotywy - zabytkowy parowóz Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni, a także zmodernizowaną lokomotywę spalinową, która gwarantowała sprawny przejazd pociągu w górskich warunkach najpiękniejszej linii kolejowej w tej części kraju, tj. odcinka Kłodzko - Wałbrzych. Pociąg KILOF wyruszył na szlak już po raz czwarty w historii - i cieszył się podobnie jak w latach poprzednich bardzo dużym zainteresowaniem.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

16 sierpnia 2014 - II Parada Lokomotyw w Międzychodzie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Miejsce imprezy: Dworzec kolejowy w Międzychodzie; 
Pociągi specjalne: z Międzychodu do Międzychodu Letnisko, z Międzychodu do Wierzbna oraz z Międzychodu do Łowynia przez Gorzyń i Głażewo.

IIparada miedzychod

II Parada Lokomotyw w Międzychodzie odbyła się w dniu 16 sierpnia 2014 roku. W ramach imprezy na międzychodzkiej stacji zameldowało się aż 7 lokomotyw, w tym parowóz z Wolsztyna i sześć lokomotyw spalinowych: SU45 i SP32 z Przewozów Regionalnych, SM42 z PKP Cargo, BR285 z Lotos Kolej, SM42 z Majkol Trans oraz SM41 z KSK Wrocław. Lokomotywy paradowały przed licznie zgromadzoną publicznością. Z okazji Parady Lokomotyw zorganizowano także przejazdy specjalnymi pociągami WIERZBA i BRZOZA do Wierzbna, POJEZIERZE i POMPA do Międzychodu Letnisko oraz LEŚNIK do Łowynia.
W ramach imprezy uruchomiono specjalne pociągi turystyczne: POJEZIERZE z Poznania oraz FARMER z Wolsztyna, a także uruchomiono specjalne autobusy KKZ SIELAWA z Poznania przez Szamotuły oraz KKZ DRWAL z Gorzowa Wielkopolskiego przez Skwierzynę. Kursy te były prowadzone zabytkowymi autobusami JELCZ 043 "Ogórek" oraz Autosan H9. Wielką atrakcją imprezy był z pewnością przyjazd składu towarowego KSK Wrocław - z wagonami towarowymi różnych typów - od otwartych węglarek, poprzez wagony cysterny do krytych wagonów różnych typów - wszystkie wagony ostały pieczołowicie odrestaurowane przez członków KSK Wrocław. Na pokładzie jednego z wagonów dla gości dostępna była makieta kolejowa, co budziło bardzo duże zainteresowanie zwłaszcza ze strony małych miłośników.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z II Parady Lokomotyw w Międzychodzie. 
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

10 sierpnia 2014 - Rybak - Pociągiem na Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: Poznań Główny - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Międzychód - Sieraków - Miedzychód - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Poznań Główny.

Rybak rowery

Oferta pociągów RYBAK to cotygodniowy ruch planowy pociągów przyspieszonych z Poznania na Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie i z powrotem. Pociągi RYBAK oferują kilkugodzinną możliwość spędzenia wolnego dnia nad jeziorami. W ramach kolejnych przejazdów turystycznych w dniu 10 sierpnia uruchomiliśmy kolejną edycję pociągu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

19 lipca 2014 - Joannita i Perła - Pociągiem do Łagowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Stefanowo - Zbąszyń - Zbąszynek - Świebodzin - Toporów - Łagów - Sieniawa Lubuska - Łagów - Toporów - Świebodzin - Zbąszynek - Zbąszyń - Stefanowo - Wolsztyn.

DSCF6372

Kolejne przejazdy pociągiem turystycznym cięgniętym przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni odbyły się w sobotę 19 lipca. Tego dnia uruchomiliśmy dwa pociągi - JOANNITA w relacji z Wolsztyna do Łagowa i z powrotem oraz PERŁA z Łagowa do Saeniawy Lubuskiej i z powrotem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

05 lipca 2014 - Prosna, Ziemianin, Krotoszanin, Feniks, Biskupianin, Kolejarz i Zawiadowca - Pociągami na południe Wielkopolski!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: Poznań Główny - Krotoszyn - Kalisz/Krobia - Krotoszyn - Poznań Główny, Wolsztyn - Leszno - Krobia - Krotoszyn - Krobia - Leszno - Wolsztyn, Krotoszyn -Ostrów Wielkopolski - Kalisz - Ostrów Wielkopolski - Krotoszyn oraz Krotoszyn - Krobia - Krotoszyn.

W ramach kolejnych przejazdów turystycznych w dniu 5 lipca uruchomiliśmy w sumie 7 ofert turystycznych - Na współorganizowane z samorządami Kalisza, Krotoszyna oraz Krobi i Wielkopolski Gościnnej imprezy można było dojechać pociągami PROSNA, ZIEMIANIN i KROTOSZANIN, a w ramach lokalnych przejazdów skorzystać można było z pociągów FENIKS, BISKUPIANIN, KOLEJARZ i ZAWIADOWCA..
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

31 maja 2014 - Pirat - Pociągiem nad morze!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Piła Główna - Okonek - Szczecinek - Białogard - Kołobrzeg - Kołobrzeg Port - Kołobrzeg - Białogard - Szczecinek - Okonek - Piła Główna - Poznań Główny.

 DSC9373

Tradycyjny przejazd pociągu specjalnego PIRAT organizowanego na trasie z Poznania do Kołobrzegu i z powrotem przyciąga co roku tłumy pasażerów oraz mieszkańców Kołobrzegu i turystów odwiedzających to gościnne miasto. Pociąg organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

17 maja 2014 - Wojciech, Kosynier - Pociągiem na Dni Pary!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Stęszew - Luboń - Poznań Główny - Pobiedziska - Gniezno - Trzemeszno - Gniezno - Pobiedziska - Poznań Główny - Luboń - Stęszew - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn

Z okazji Dni Pary, które odbywały się w dniach 14 - 18 maja w Gnieźnie uruchomiliśmy dwa specjalne pociągi turystyczne - Jednym z nich był pociąg WOJCIECH uruchomiony na trasie z Wolsztyna przez Poznań do Gniezna i z powrotem tą samą trasą. Lokalnie uruchomiony został pociąg KOSYNIER z Gniezna do Trzemeszna i z powrotem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

DSCF9236

---------

04 maja 2014 - Joannita, Perła - Pociągiem do Łagowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Świebodzin - Toporów - Bronów - Łagów - Sieniawa Lubuska - Łagów - Toporów - Świebodzin - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn

W ramach XXI Parady Parowozów w Wolsztynie w dniach od 1 do 4 maja uruchomiliśmy w sumie 21 pociągów turystycznych - Jednym z nich był pociąg JOANNITA uruchomiony na trasie z Wolsztyna przez Zbąszyń, Zbąszynek, Świebodzin i Toporów do Łagowa oraz w kierunku powrotnym tą samą trasą. Lokalnie uruchomiony został pociąg PERŁA z Łagowa do Sieniawy Lubuskiej i z powrotem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

03 maja 2014 - Hefajstos, Cegielski, Hipolit i Helena - Pociągiem na XXI Paradę Parowozów!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasy: Wrocław - Leszno - Wolsztyn - Leszno - Wrocław oraz Poznań - Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Poznań.

W ramach XXI Parady Parowozów w Wolsztynie w dniach od 1 do 4 maja uruchomiliśmy w sumie 21 pociągów turystycznych - Na imprezę z Wrocłąwia można było dojechać pociągiem HEFAJSTOS (tylko w dniu 3 maja) a z Poznania pociągami CEGIELSKI i HIPOLIT (w dniu 3 maja) oraz HELENA (w dniu 4 maja). Pociągi kursowały rano do Wolsztyna a wieczorem w kierunku powrotnym.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

02 maja 2014 - Tulipan, Wierzba i Leśnik - Pociągiem do Chrzypska Wielkiego!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz- Międzychód - Sieraków - Chrzypsko Wielkie - Sieraków - Międzychód - Miedzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn. Międzychód - Wierzbno - Międzychód

DSC02176m

Pociągi turystyczne TULIPAN, WIERZBA i LEŚNIK zostały uruchomione w dniu 2 maja 2014. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągów, uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg TULIPAN przemierzył trasę z Wolsztyna przez Zbąszyń, Zbąszynek, Międzyrzecz, Międzychód do Chrzypska Wielkiego i z powrotem. Lokalnie dla mieszkańców uruchomiono także pociągi WIERZBA i LEŚNIK z Międzychodu do Wierzbna i z powrotem. Pociąg TULIPAN na odcinku pomiędzy Międzychodem a Chrzypskiem Wielkim był obsługiwany przez zastępczą komunikację autobusową - trwa remont torowiska na tym odcinku.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

Tradycyjnie szczegółową fotorelację z kolejnej imprezy przygotował także nasz stały pasażer Maciej Stachowiak. Zapraszamy do obejrzenia przesłanych materiałów.

---------

01 maja 2014 - Baszta - Pociągiem na wycieczkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Leszno - Gostyń - Jarocin - Poznań - Jarocin - Gostyń - Leszno - Wolsztyn

W ramach XXI Parady Parowozów w Wolsztynie w dniach od 1 do 4 maja uruchomiliśmy w sumie 21 pociągów turystycznych - Jednym z nich był pociąg retro BASZTA uruchomiony na trasie z Wolsztyna przez Leszno, Gostyń i Jarocin do Poznania oraz w kierunku powrotnym tą samą trasą. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

12 kwietnia 2014 - Piernik i Ko-Piernik - Pociągiem do Torunia i Pociągiem wzdłuż Wisły!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań - Gniezno - Trzemeszno - Toruń - Chełmża - Unisław - Ostromecko - Bydgoszcz - Toruń - Trzemeszno - Gniezno - Poznań Główny.

Pociągi turystyczne PIERNIK i KO-PIERNIK zostały uruchomione w dniu 12 kwietnia 2014. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągów, uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg PIERNIK przemierzył trasę z Poznania Głównego przez Gniezno, Trzemeszno, Toruń Główny do Torunia Miasto i z powrotem. Lokalnie dla mieszkańców gościnnej ziemi kujawsko-pomorskiej uruchomiono pociąg KO-PIERNIK z Torunia Miasto przez Chełmżę, Unisław i Ostromecko do Bydgoszczy i z powrotem przez Solec Kujawski.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

07 kwietnia 2014 - Nikodem - Pociągiem na wycieczkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Wolsztyn - Nowa Wieś Mochy

Kolejny pociąg turystyczny spod znaku TurKol.pl został uruchomiony w dniu 07 kwietnia 2014. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu. Pociąg NIKODEM przemierzył trasę z Wolsztyna do Nowej Wsi Mochy i z powrotem.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

24 marca 2014 - Harry, Tom i Dick - Pociągiem na Wielką Ucieczkę!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Zbąszyń - Zielona Góra - Żagań - Żary - Tuplice - Żagań - Zielona Góra - Zbąszyń - Poznań Główny.

Pociągi turystyczne HARRY, TOM i DICK zostały uruchomione w dniu 24 marca 2014. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągów, uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg HARRY przemierzył trasę z Poznania Głównego przez Zbąszyń, Zieloną Górę do Żagania i z powrotem. Lokalnie dla mieszkańców uruchomiono także pociągi TOM i DICK z Żagania do Żar i do Tuplic i z powrotem.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

15 lutego 2014 - Noteć i Czaruś - Pociągiem do Czarnkowa!

Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl 

Trasa: Poznań Główny - Rogoźno - Połajewo - Lubasz - Bzowo Goraj - Czarnków - Bzowo Goraj - Lubasz - Połajewo - Rogoźno - Poznań Główny.

Kolejne pociągi turystyczne spod znaku TurKol.pl zostały uruchomione w dniu 15 lutego 2014. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągów NOTEĆ i CZARUŚ, uruchomionych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pociąg NOTEĆ przemierzył trasę z Poznania Głównego przez Rogoźno, Połajewo, Lubasz i Bzowo Goraj i z powrotem. Lokalnie dla mieszkańców gościnnej ziemi czarnkowskiej uruchomiono także pociąg CZARUŚ z Czarnkowa do Bzowa Goraj i z powrotem.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

---------

>>> Relacje z wypraw pociągów turystycznych TurKol.pl z 2012 i 2013 roku <<<

---------

 

kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości